Adaptační strategie: (ne)schopnost stanovit priority

Sdílejte článek
Adaptační strategie: (ne)schopnost stanovit priority

Příliš mnoho příliš stejnohodnotných cílů - zhruba tak by se ve stručnosti dala charakterizovat vládou posvěcená adaptační strategie na zmírnění rizik dopadů sucha (dále jen adaptační strategie), která by měla stanovit opatření vedoucí primárně ke zlepšení stavu naší krajiny s cílem lépe zadržovat vodu a tomu uzpůsobit také vzorce chování člověka v krajině.

Potřeba mít nějaký „jízdní řád“ tohoto typu je v zásadě správná, struktura takového dokumentu vycházející ve schváleném znění z množství často protichůdných opatření ovšem ani krajině, ani orientaci příjemců v cestě k žádoucímu cíli ale moc nepomůže. V zásadě lze říci, že jde do extrému dotažené přísloví „dvakrát měř, jednou řež“, kdy eskalaci počtu „měření“ lze počítat na desítky, zatímco skutečných a potřebných řezů je pomálu, jestli vůbec nějaké. Jinými slovy, materiál se ve výčtu opatření utápí v údajné nutnosti provést nejprve množství analýz, šetření, monitoringů a tedy vytvoření podkladů, jak rizika sucha a obecně extrémních výkyvů počasí řešit, a teprve na jejich základě provádět příslušná opatření. Je tomu tak mimo jiné proto, že podklady pro adaptační strategii zpracovávali a návrhy jiných resortů oponovali představitelé všech myslitelných resortů seskupených do nadresortní komise VODA-SUCHO, což je sice na jedné straně vyjádřením skutečnosti, že jde o problém dotýkající se celé společnosti, na straně druhé ale také metodou, jak nedojít ke smysluplnému výsledku. Je to však i filosofický problém absence osobní odpovědnosti politiků a dění ovlivňujících osob, která je nahrazována alibistickým rozhodnutím kolektivním, za které se může kdokoli schovat. A také odložit řešení, která nejsou populární, na další „kompetentní“ osoby, které tak budou čelit situacím, kdy bude třeba přijímat ještě méně populární řešení, neboť problémy se kumulují a budou kumulovat.

K tomu, abychom popsali změny v retenční schopnosti krajiny, potenciálu úrodnosti půdy nebo rozsáhlé plochy monokulturních hospodářských plodin či lesních porostů, přitom stačí schopnost rozhlédnout se kolem sebe. Nehledě na to, že základních a klíčových dat máme (nejen) v tuto chvíli dost. Stejně tak je zřejmé, co je třeba činit bez toho, abychom se opírali o analýzy, jejichž výsledek je předem znám. Co chybí, je vůle ke změnám a především, schopnost odlišit podstatné od nepodstatného, ono pověstné „zrno od plev“, a NĚJAK začít, a to ze správného konce. Je možná chvályhodné recyklovat „šedou vodu“ a zalévat s ní třeba zahrádky, daleko chvályhodnější by ale bylo, aby se voda v zahrádkách přirozeně vsakovala. Je určitě vhodné měnit stavební zákony ve prospěch využívání propustných povrchů v nově vystavených objektech, lepší je ale využít bownfieldy, a nejlepší nestavět na kvalitní zemědělské půdě vůbec. Je žádoucí více podporovat produkci pícnin, meziplodin a pestřejší skladbu pěstovaných plodin na zemědělské půdě, důležitější je ale rozčlenění krajiny na menší celky a aplikace organické hmoty na příslušné pozemky. Také závlahové systémy mají své opodstatnění, ještě důležitější jsou ale přirozené vodoteče a obecné zvýšení retenčních schopností krajiny. Lze vymýšlet programy na podporu nájemního hospodaření, klíčový je ale maximální možný přechod na vlastnické hospodaření. A tak dále.

Z adaptační strategie se ale člověk nedozví, co je tou skutečně podstatnou prioritou, protože v souboru necelých 50 „prioritních“ opatření to prostě není možné. Čas přitom utíká a adaptace u jiných organismů, než je člověk, mezitím probíhá. Je to totiž základní podmínka přežití na této planetě pro každého – buď se změnám, které nemůže ani sebepočetnější populace čehokoli ovlivnit, organismy přizpůsobí, nebo nepřežijí. I když to není zrovna populární, protože to nevyhovuje katastrofickým vizím o blížícím se konci různých ekosystémů, dochází přitom u rostlin i vyšších či nižších živočichů v současné k dramatickému stěhování po celé planetě za příhodnějšími podmínkami a u takových, kteří se moc stěhovat nemohou, jako jsou třeba koráli, dochází k adaptaci na rostoucí kyselost moří aktivnější tvorbou jejich vápenných schránek. Lidé však potřebu adaptace podceňují v naivní tezi „pánů tvorstva“, kteří jsou nedotknutelní. A aby to nevypadalo, jako že nic neděláme, tak analyzujeme, evidujeme a monitorujeme. Jako ve zmíněné Adaptační strategii.

Petr Havel



Přečteno: 117x
Katalog farem