Asociace podporuje legislativní změny v myslivosti

Sdílejte článek
Asociace podporuje legislativní změny v myslivosti

Připomínky sedláků k nastavení podmínek programového období Společné zemědělské politiky EU 2014-2020, další cíle a strategie ASZ, vstup nového regionu do asociace, řešení problému škod zvěří či seminář k novému občanskému zákoníku byly hlavními body jednání Rady Asociace soukromého zemědělství ČR, která zasedala ve dnech 12. – 13. března ve Svratce u Žďáru nad Sázavou, kterého se zúčastnila také náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková a další hosté z ministerstva zemědělství. 

Neřešené problémy se škodami zvěří

Jedním z nejdůležitějších bodů zasedání byla současná situace v mysliveckém hospodaření. Zemědělci, na jejichž vlastní či pronajaté půdě se myslivost z podstatné části reálně vykonává, jsou stále více znepokojeni narůstajícími škodami způsobenými zvěří na zemědělských kulturách, které již dosahují několik miliard ročně. Jsou ale znepokojeni zejména také tím, že se tímto problémem myslivci ani politici vesměs nezabývali. Členové Rady ASZ ČR spatřují příčinu těchto negativních jevů v současném modelu myslivosti, který je prakticky odtržený od vlastnictví a zemědělství. Ukazuje se, že lidová myslivost a úporná snaha jejich představitelů o konzervaci, není v nových podmínkách vlastnictví a hospodaření po roce 1989 schopna účinně řešit tyto problémy. Myslivecký zákon neprošel přes evidentní právní nevyrovnanost mezi vlastníky a nájemci zemědělských pozemků a lidovými myslivci za celých deset let v tomto směru žádnou hlubší novelizací. Představitelé regionálních selských sdružení proto na zasedání ve Svratce přivítali zájem ministra zemědělství Petra Bendla tuto situaci konečně řešit. Na základě doporučení Myslivecké rady ministra a také řady profesních organizací se na ministerstvu zemědělství připravuje návrh na změny některých parametrů v mysliveckém zákoně. ASZ ve svém usnesení apeluje na zákonodárce, aby již nezavírali oči před reálným problémem v myslivosti a pomohli předcházet obrovským škodám. Členové Rady ASZ navrhují zejména posílit vlastnická práva, ale také například rozšířit nájemní právo k zemědělským pozemkům o právo myslivosti. Současně však vnímá, že celý problém je širší a podílí se na něm, mimo jiné, také velkoplošné zemědělství a některé pěstební technologie, což pochopitelně nevyřeší žádná legislativa, nicméně bez některých změn v myslivosti se situace nezlepší. Osobní podporu novele zákona o myslivosti vyjádřil i předseda vlády Petr Nečas. 

Úspěšně prosazené změny v legislativě

Předseda ASZ ČR Josef Stehlík ve své zprávě zmínil zejména již účinnou právní úpravu umožňující rušení předkupních práv státu ke splaceným pozemkům, které Pozemkový fond ČR v minulosti zemědělcům prodal. Vyzdvihl zde zejména vzájemnou a soustředěnou spolupráci mezi zemědělskými nevládními organizacemi, která pomohla prosadit tento společný návrh. Zástupci asociace však nyní předložili vedení nově vzniklého SPÚ ještě další podnět k novelizaci zákona o Státním pozemkovém úřadu. Jde zejména o zájem na pokračování nájemních vztahů a předkupního práva pro nástupce, kteří převzali v rodině otěže zemědělského podnikání.

Na projednání v poslanecké sněmovně nyní čeká novelizace zákona o daních z příjmů, která by měla umožnit převod zemědělského majetku u fyzických osob bez daňové zátěže v případě, že jde o předání potomkovi v řadě přímé. Projednána by měla v nejbližší době také být sběrná novela zákonů předložená Antibyrokratickou komisí MZe, zahrnující celou řadu legislativních zjednodušení týkajících se např. zreálnění administrace při ochraně včelstev, možnosti rozšíření prodeje malých množství vlastních produktů z prvovýroby a několika dalších zákonů.

Požadavky ASZ v jednotlivých prioritách programu rozvoje venkova

Z podané zprávy členům Rady vyplynulo, že ASZ se velmi intenzivně zúčastňuje všech pracovních skupin k budoucí Společné zemědělské politice EU a obhajuje zájmy rodinných farem, a to ať už se týká nastavení přímých plateb, tak nového programu rozvoje venkova. Asociace například zásadně nesouhlasí s metodikou výpočtu plateb LFA a požaduje nediskriminovat žádnou kategorii hospodářských zvířat. U priority „řízení rizik“ naopak považuje za pozitivní fakt rozpracování tohoto tématu dotačním titulem na investice v krajině předcházející katastrofám a naopak odmítnutí přímých dotačních titulů na pojištění a vzájemné fondy. U priority „přírodní zdroje“ ASZ vidí jako klíčové najít rozhraní mezi AEO podporami a povinností „ozelenění“ a současně podporuje nový dotační titul na pěstování víceletých pícnin na orné půdě. ASZ také požaduje v rámci přímých plateb zařadit ovoce zeleninu jednoznačně mezi citlivé komodity. Dlouhodobým návrhem, který bohužel praxe dlouhodobě postrádá, je umožnit rozorávky neomezeného množství hektarů TTP „za náhradu“. V rámci priority „venkov“ považuje ASZ za svůj cíl se do budoucna zaměřit namísto dosavadních rekonstrukcí v obcích k investicím do krajiny. Metoda Leader je dle ASZ vhodná pro všechna budoucí opatření PRV (vyjma nárokových), avšak s omezením na drobné projekty V případě podpor do lesů trvá ASZ na tom, aby příjemcem dotace nebyl státní podnik Lesy ČR.

Vystoupení náměstkyně ministra a vrchních ředitelů odborů zemědělských komodit 

Společné zemědělské politice na příštích sedm let a stavu jejího vyjednávání na půdě EU bylo věnováno vystoupení náměstkyně ministra zemědělství Jaroslavy Beneš Špalkové. Z jejích informací i následné diskuse s členy Rady vyplynulo, že otázka přímých plateb v dalším programovacím období zatím stále nebyla vyřešena. Není tedy jisté, zda budou zavedeny platební nároky, či se udrží nějaká forma přímých plateb na plochu, jak ji známe v současné době. Asociace jednoznačně podporuje zachování stávajících plateb.  

Vrchní ředitelé odborů živočišných a rostlinných komodit Jiří Hojer a Jiří Machek informovali členy Rady o aktuální situaci ohledně cukerných a mléčných kvót, národních doplňkových platbách (TOP-UP), novele vyhlášky o hnojivech a pokračující transformaci dozorových organizací v resortu zemědělství, kterou asociace znovu podpořila.

Asociace se opět rozrostla

Počet regionů a členských organizací ASZ se stále rozrůstá. O vstup do asociace požádala na jarním zasedání Rady ASZ okresu Benešov, sdružující padesátku sedláků z Benešovska, Neveklovska, Vlašimska a Voticka. Ačkoliv se Benešov se 114 obcemi řadí k největším okresům v ČR, nebyla většina tamních sedláků v minulosti příliš organizována. "V založení naší regionální asociace spatřujeme nejen možnost hájit zájmy rodinných hospodářství, ale i vzájemnou výměnu zkušeností na regionální a celostátní úrovni. Naši členové mají velký zájem o účast na akcích pořádaných celostátní asociací, zaujaly je zejména nejrůznější semináře a individuální konzultace pro zemědělce,“ řekl členům Rady předseda ASZ Benešov Pavel Duda. Benešovský region se tak stal 43. organizací v portfoliu asociace.

V závěru zasedání byl pro členy Rady připraven právní seminář k zásadním změnám v soukromém právu od 1.1.2014 se zaměřením na uzavírání nájemních smluv, věcné právo, pacht, výminek a další. Vzhledem k velkému zájmu o tuto problematiku ze strany členů asociace připravuje pro své členy v jednotlivých regionech sérii odborných seminářů s právníky týkající se výkladu vybraných ustanovení nového občanského zákoníku.  

Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR

Přečteno: 220x
Katalog farem