Evropské zemědělství potřebuje jednoduchá a správně zacílená pravidla

Sdílejte článek
Evropské zemědělství potřebuje jednoduchá a správně zacílená pravidla

ASZ ČR je členem evropské zemědělské organizace COPA, která zastupuje více než 23 milionů farmářů a jejich rodin z celé Evropy. Ve spolupráci s evropskou organizací zemědělských kooperativ (družstev) COGECA organizovala COPA v Řecku, nedaleko Athén, kongres evropských farmářů. Ten nesl název „Příležitosti pro evropské zemědělství: Zelený růst a dynamický trh“, proběhl 5. - 6. října a měl podpořit debatu na nejrůznější témata v rámci evropského zemědělství - např. jak zajistit udržitelný, konkurenceschopný, inovativní a ekonomicky živý zemědělský sektor do budoucnosti.

Zemědělský sektor v EU poskytuje nesčetné výhody pro společnost tím, že zajišťuje bezpečné a kvalitní potraviny s dostupnou cenou pro 500 milionů spotřebitelů. Dále pečuje o krajinu, udržuje biodiverzitu, podporuje ekonomický růst a pracovní příležitosti. Nicméně v dnešní době toto odvětví čelí více a více výzvám, zejména pak nízkým cenám zemědělských komodit a neustále se zvyšujícím vstupním nákladům.

O zajímavou diskuzi se postarali řečníci z celé Evropy. Zúčastnili se jí Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan, zástupci Evropského parlamentu, předseda skupiny pro rozvoj venkova Czeslaw Adam Siekierski a Werner Schmidt z Evropské investiční banky. Na kongres byli mimo to pozváni i zástupci 28 členských států EU, partnerských organizací ze Švýcarska, Islandu a Norska.

Vysoká hodnota zemědělských produktů

První den proběhlo šest panelových diskuzí. V první části, nazvané „Přidaná hodnota a lepší využití zdrojů“, Mads H. Dorff, politický poradce pro bio-ekonomiku v dánském zemědělství, upozornil na to, že zemědělci by měli být součástí výzkumu a být otevřeni změnám nejen v rámci Evropy, ale i v mezinárodním obchodu. „Je potřeba ocenit hodnotu zemědělských produktů, vždyť EU je jeden z nejlepších producentů mléka na celém světě,“ zdůraznil Dorff. Je přesvědčený, že spousta lidí dává nepříznivou situaci za vinu politikům. „V tomto případě ale velmi záleží na spolupráci mezi kooperativami, zemědělci a dalšími zapojenými stranami,“ dodal.

Další panelová diskuze byla zaměřená na finanční inovace pro zemědělský sektor. Hlavního slova se ujal projektový manažer Siegfried Popperl z německé pojišťovací banky (Bürgschaftsbank NRW). „Podporujeme hlavně malé a středně velké podnikatele a snažíme se o podporu generační obnovy na farmách, protože bez té to nepůjde,“řekl manažer.Většina farmářů si ohledně financování vede dobře a banky jsou s nimi spokojené. Pouze v některých případech, kdy zemědělci sami půdu nevlastní, jsou banky nedůvěřivé. Německá pojišťovací banka se zaměřuje na malé a středně velké podniky (MSP) a poskytuje garanci do jednoho milionu EUR na jeden projekt. Popperl zdůraznil, že pro zemědělský sektor je dostupné financování klíčové, zejména pak pro rozvoj a modernizaci farmy, aby mohla být zajištěna i pro další generace.

Co se týče inovací a nových technologií, vyjádřil Arnold Kuijpers z nizozemské RABO banky znepokojení, že s rozšířením nových technologií přijde i úbytek pracovních míst, což není dobré. Zatímco společnost chce environmentálně i sociálně šetrné produkty a rozvíjející se venkov, hrozí větší úbytek lidí zabývajících se zemědělskou činností.

Dalším tématem bylo, jak propojit farmáře s hodnotovým řetězcem. Součástí diskuse byla i snaha navrhnout praktická řešení. Arent van Spijker, partner u poradenské firmy BlinkLane zaměřené na inovace a digitální technologie se sídlem v Amsterdamu, zmínil, že platforma pro velký objem dat existuje a organizace si je již předávají.

Každá farma má jiné potřeby

Fotis Chatzipapadopoulos, člen předsednictva společnosti GAIA Epicherien, která nabízí IT služby pro zemědělství, mluvil hlavně o precizním hospodaření. „Měli bychom přesně identifikovat potřeby a technologie pro každou farmu zvlášť, to totiž může cíleně zvýšit profit a sociální situaci,“ uvedl. „Tímto způsobem bychom mohli získat základní data od každé farmy, zpracovat je a následně z nich sestavit praktické rady pro farmáře (úspora času, práce),“dodal. 

Max Schulman, finský zemědělec a předseda COPA COGECA pro obilniny, k tomu dodal, že mladší generace je velmi otevřená novým technologiím (např. dronům), a je schopná lépe naložit i s digitálními informacemi. Pro shromažďování informací vytvořili online Cloud, kde farmáři mohou sdílet svá data. Dále upozornil, že je třeba zajistit, abychom měli všechna data pod kontrolou a ta se nedostala do špatných rukou.

Výzvy do budoucna

Ve druhém odpoledním panelu se diskutovalo o přehodnocení obchodních struktur. Prvním řečníkem byl Henning Ehlers, generální tajemník německé skupiny Raiffeisen. Uvedl, že data o zemědělství by měla patřit tomu, kdo je generuje, tedy farmářům. Jako největší výzvu do budoucna vidí logistiku a dodávku komodit. Nemyslí si totiž, že jeden podnik může financovat všechno, a tak spolupráce s jinými resorty bude nezbytná.

Panelové diskuze se zúčastnil i Jacob Hansen, generální tajemník asociace Fertilisers Evropa pro výrobu hnojiv. Vysvětloval, že každá půda je velmi specifická, proto i hnojiva musí splňovat konkrétní požadavky, abychom s našimi produkty byli schopni konkurovat. Prezident CEMA pro zemědělskou mechanizaci v EU Richard Markwell by chtěl více integrovat různé systémy. „Nastolení lepších příležitostí pro mladé farmáře, kterých je v dnešní době v EU pouze 7 % (do 30 let), je naprosto nezbytné včetně přípravy ambicióznějšího plánu pro budoucnost,“ řekl prezident.

Legislativa pro předcházení nekalým praktikám

Druhý den se řečníci spolu s účastníky kongresu věnovali tématům „Politika pro dynamický a udržitelný zemědělský sektor EU“ a „Splnění požadavků společnosti a zajištění zeleného růstu“. Hned v první diskuzi vystoupila Gabriela Matečná, nová ministryně zemědělství Slovenské republiky. Ta by si pro zemědělce přála větší soběstačnost v potravinovém řetězci. Opakovaně zdůraznila, že je třeba mít silnou legislativu pro předcházení nekalým praktikám a podvodům. Díky ní se již uskutečnila neformální schůzka Rady pro zemědělství a rybolov. Pracuje na tom, aby se vytvořila unijní definice nekalých praktik, což by pomohlo zamezit šíření tohoto problému.

V jejích slovech jí částečně podpořil Adam Czeslaw Siekierski, předseda výboru Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj venkova. „Národní řešení vždy nepostačují, potřebujeme evropské opatření napříč sektorem - EU by za nás měla bojovat,“ řekl. Je také zapotřebí lepší spolupráce mezi jednotlivými sektory - sdělit spotřebitelům, za jaké ceny si supermarkety kupují farmářské produkty. Ty jsou velmi často i několikanásobně nižší než ceny finální.

Ohledně světového trhu se vyjádřil Marc Vanheukelen - velvyslanec pro stálou misi v EU u Světové obchodní organizace (WTO). Obchod s jižní Asií dle něj probíhá velmi dobře a Japonsko představuje velkou příležitost pro export vepřového masa.

Ve druhém panelu,s názvem „Jak splnit požadavky společnosti a zajistit zelený růst“, probíhala diskuze o tom, jak se bude vyvíjet počasí v souvislosti se změnou klimatu a jaké negativní nebo pozitivní dopady to přinese zemědělství. Petteri Taalas, generální tajemník WTO, řekl, že počasí jsou schopni predikovat až na několik následujících desetiletí. „Žijeme v době, kdy jsme významně překročili průměry oxidu uhličitého v atmosféře, a potřebujeme tedy více využívat biopaliv a elektrické energie v dopravě. Do budoucna se očekává méně vody, větší sucho a nepředvídatelné počasí, kdy se mohou střídat jednotlivé extrémy,“ dodal tajemník.

Orjan Brinkman, ředitel Evropské organizace pro spotřebitele (BEUC), k tomu dodal, že spotřebitelé nebudou chtít znát pouze energetickou hodnotu produktů, ale i jaký dopad má jejich výroba na životní prostředí. To bude trend budoucnosti, protože zákazníci mají dnes větší přehled a někteří z nich upřednostňují ty výrobky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. V úvahu však samozřejmě připadají i obavy z vysoké ceny výrobků. „Zemědělství by se mělo soustředit na produkci kvalitních produktů za rozumnou cenu,“ konstatoval.

TTIP

Ohledně transatlantického obchodu USA s EU (TTIP) diskutovali Johnathan Cordone z oddělení pro zemědělství ve Spojených státech a Christian Peés, bývalý president COGECA.  Cordone si myslí, že TTIP by stanovilo nové dynamické prostředí pro zemědělství, ale Pées upozornil na větší množství výhod pro USA, což vidí jako „nefér“ vůči EU. „Pokud se podíváme na kvalitu produktů, v USA stále používají hormony, což v EU není vůbec běžné, používá je pouze několik málo farem ve Francii. V tomto případě bychom měli informovat spotřebitele,“ řekl Pées. Momentálně je Evropská komise v otázce přijetí TTIP nerozhodná. Účastníky kongresu také zajímalo, zda chce USA uzavřít dohodu pouze s některými (vyspělými) státy nebo s celou EU. Na to jim Pées odpověděl, že se všemi.

Nutné zjednodušení SZP

V poslední části odpoledne se přidal k rokování komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan. Prezident ze švédské zemědělské organizace se ho tázal, jakým způsobem se bude utvářet nová reforma SZP a jaké nástroje bude obsahovat. Komisař odpověděl, že momentálně čeká na návrhy, ale je mu známo, že škála nástrojů pro farmáře bude rozšířena (např. o podporu generační obměny na farmě či podporu klimatu). Na připomínku ke zjednodušení SZP uvedl, že provedli již 15 změn, které k tomuto cíli mají přispět.  

V závěru kongresu vystoupil prezident COPA Martin Merrild. „Měli bychom více bojovat proti byrokracii,“ zdůraznil. Komisařovu snahu o zjednodušení kvitoval, ale zároveň podotkl, že je nedostatečná. Evropské zemědělství potřebuje jednoduchá a správně zacílená pravidla.

Kamila Lohrová

Přečteno: 177x
Katalog farem