Jak se žije rodinným farmám v Evropě?

Sdílejte článek
Jak se žije rodinným farmám v Evropě?

Jak se žije rodinným farmám v Evropě? To je název publikace, kterou aktuálně vydala Asociace soukromého zemědělství ČR. Zahrnuje poznatky z dvoudenní mezinárodní konference k rodinným farmám, kterou zřejmě jako první svého druhu v ČR zorganizovala tato stavovská organizace. Letos v dubnu se po několika měsících pečlivých příprav sjeli do Brna zástupci zemědělské veřejnosti z celkem 10 států. Tématem bylo porovnat pozice rodinného hospodaření v západních i východních zemích Evropy (i mimo EU), ověřit dopady SZP i specifika národních politik, identifikovat největší problémy či hlavní výzvy, které dopadají na tento druh podniků a pokusit se najít společný postup při jejich podpoře v budoucnosti.

Pozvaní kolegové ze zahraničních stavovských spolků se na jednání dobře připravili. Vedle představení svých farem, nevládních sdružení i zemědělství ve svých zemích si tak účastníci mohli vyslechnout opravdu zajímavé argumentace o přínosech a podstatě rodinných farem, které se posléze staly i základem řady usnesení letošní Valné hromady ASZ ČR. Tyto informace budou použity i při jednáních se státní správou a politickou reprezentací.

Účastníci konference se v závěru mezinárodní konference shodli na těchto osmi hlavních myšlenkách:

  1. Nezbytné je legislativní vymezení pojmu rodinná farma (firma) a zásadní podpora těchto forem podnikání v rámci SZP EU i národní politiky, a to včetně důsledné ochrany soukromého vlastnictví, půdy a dalších výrobních prostředků.

  2. Rodinné farmy jsou podniky se vztahem k přírodě a krajině. Jsou odpovědné za své výrobní prostředky (půdu, lesy, vodu), snaží se neustále zvyšovat podíl vlastnictví u obhospodařované zemědělské i lesní půdy. Péče o veřejné statky jsou reálnými produkty rodinných farem.

  3. Rodinné farmy jsou důležité také mnohými nefinančními přínosy pro společnost. Jejich specifické funkce a činnosti v prostoru venkova jsou nenahraditelné.

  4. Systém musí být otevřený pro nové farmy a mladé farmáře. Zachování generační kontinuity v obhospodařování farem je klíčové. Je třeba udržet volný trh se zemědělskou půdou v rámci Evropské unie.

  5. Na rodinné farmy velmi zásadně dopadá rostoucí byrokracie, kterou z podstaty své činnosti jen obtížně zvládají. Je nezbytné zjednodušit administrativu podpor, zajistit legislativu umožňující zpracovávat a prodávat výrobky na farmách.

  6. Pro rodinné farmy je zcela typická multifunkčnost - výroba, zpracování, prodej, služby.

  7. Důležitá je podpora alternativním trhům, kde se uplatní vysoká kvalita výrobků a dobrá pověst rodinných farem (například prodeje z farem, farmářské trhy, internetové obchody, přímé dodávky do obchodů…).

  8. Rodinné farmy mohou dobře kooperovat na úrovni zpracování produktů a jejich následného společného uvádění na trh.

Publikace „Jak se žije rodinným farmám v Evropě?“ byla spolu s časopisem Selská revue č. 4/2016 tento týden distribuována všem členům ASZ ČR. K dispozici je také členům ve vnitřní sekci těchto webových stránek:

http://www.asz.cz/redakce/index.php?clanek=160077&lanG=cs&xuser=830194941962880966&slozka=49355&xsekce=8422

Hlavní kancelář ASZ ČR


Přečteno: 176x
Katalog farem