Klub mladých zahájil svou činnost

Sdílejte článek
Klub mladých zahájil svou činnost

Klub mladých farmářů ASZ ČR (KMF ASZ ČR) je zakládán jako dobrovolné uskupení mladých farmářů a farmářek. Je určen pro ty, kteří mají chuť poznat své vrstevníky se stejnými či podobnými zájmy, setkávat se s nimi během formálních i neformálních akcí a společně vytvářet aktivity nad rámec běžné činnosti Asociace. Všichni členové se mohou podílet na připomínkování legislativních i nelegislativních návrhů s ohledem na případná specifika mladých sedláků a do budoucna se třeba i účastnit jednání se státní správou a partnerskými organizacemi v republikovém i mezinárodním měřítku. Klub je prostě místem pro ty, co mají chuť rozšířit si své znalosti a načerpat nové cenné zkušenosti nebo se jen seznámit s vrstevníky ze stejného oboru.

Jak to všechno začalo

Poté co byl předsednictvem ASZ ČR přijat návrh vytvořit místa k setkávání mladých sedláků (Klub mladých farmářů ASZ ČR), přijeli 30. května první potenciální členové ze všech koutů naší republiky do kanceláře Asociace na první informativní schůzku.

Všechny přítomné zde přivítali předseda ASZ ČR Josef Stehlík, čestný předseda Stanislav Němec a tajemník Jaroslav Šebek. „Chtěli jsme v rámci ASZ, která má dnes velmi široký rozsah, vytvořit pracovní platformu určenou pro naše syny, dcery a mladé příznivce rodinného hospodaření do 35 let, kteří by měli zájem zabývat se věcmi, které Asociace dělá,“ uvedl Stehlík. „Za těch 18 let jsme jednoznačně poznali, že ASZ není jenom nějaký hobby spolek, ale tvoří nedílnou součást našeho podnikání. Okruh činností je velice široký a dnes a denně ovlivňuje život lidem na všech našich členských farmách. Vy mladí vidíte některé věci jinýma očima, používáte jiné prostředky ke komunikaci, často máte i lepší jazykové znalosti. Je potřeba, abyste tyto přednosti využili k ovlivňování záležitostí, které potom mají konkrétní dopad na život rodinných farem,“ uvedl Němec. „Druhá věc je navázat mezi sebou kontakty, vytvořit si tak možnost jak spolupracovat po osobní i ekonomické stránce. Žádná farma totiž nemůže fungovat úplně odděleně, ať je sebelepší či sebevětší,“ dodal.

Po uvítání zástupci ASZ ČR následovalo seznámení všech přítomných. Všichni se shodli na tom, že přijeli s tím, aby poznali nové lidi ve své věkové skupině a v rámci svého oboru, navázali nové kontakty, zlepšili si rozhled a měli možnost vyjádřit se k věcem, které se nás týkají nebo se do budoucna týkat budou. A také vytvořili fungující skupinu lidí, která bude schopná pomáhat si, navázat spolupráci a sdílet společně zážitky.

První společná akce Klubu

Z podmětu, který byl dán většinou účastníků první schůzky, vznikl nápad spojit první valnou hromadu klubu se společnou cestu po farmách. Tato akce se konala ve dnech 15. a 16. června v regionech ASZ Praha a ASZ Litoměřice. Zde jsme během dvou dnů navštívili pět farem a také se mezi sebou lépe poznali.

První z navštívených farem nám představil člen KMF Tomáš Němec, který se svým otcem hospodaří na 850 ha zemědělské půdy v Radonicích nedaleko Prahy. Součástí rodinné firmy je také mlékárna. V té je zpracováváno mléko od okolních farmářů, z kterého se vyrábí 24 druhů výrobků. Sortiment zboží je rozšířen o vajíčka, maso, pivo a zeleninu od dalších zemědělců. Tyto produkty jsou prodávány prostřednictvím e-shopu „Nákup z farmy“ a distribuovány pomocí rozvozových aut majících pravidelné trasy a zastávky. Dále je možné objednané výrobky vyzvednout přímo na farmě nebo si je nechat zavézt rovnou domů. Do budoucna by rodina ráda rozšířila mlékárnu a skladovací prostory pro prodávané zboží. Mezi hlavní problémy farmy patří nedostatek lidí ochotných pracovat v tomto oboru. Na tom se koneckonců shodli majitelé prakticky všech farem, které jsme navštívili.

Dalším hospodářstvím byl statek rodiny Chroustových, na kterém nás vřele přivítala spolumajitelka Lydie Chroustová. Dvůr Loucká patří k ojedinělým funkcionalistickým stavbám a tvoří tak dominantu celého okolí. Stavět se začal v roce 1925 a už v té době čítal výměru 180 ha. Dědeček současného majitele, jenž byl za komunismu odsouzen k trestu smrti, emigroval do Ameriky. Majetek byl poté navrácen mamince současného majitele a ta s manželem začala opět hospodařit. Nyní rodina obhospodařuje 350 ha orné půdy, z čehož 5 ha tvoří ovocná školka. Problémem na této farmě je opět nedostatek potenciálních zodpovědných zaměstnanců.

Večer jsme se přesunuli na Podřipskou farmu rodiny Šebkových, kde zároveň proběhla první valná hromada KMF. Rodina Šebkových se zabývá rostlinnou i živočišnou výrobou na zhruba 40 ha půdy. Specializuje se na pěstování ovoce a zeleniny. Součástí podnikání je také nabídka ubytování s kapacitou 22 osob, pronájem prostor pro pořádání firemních i soukromých akcí, ustájení koní a provoz vlastního obchůdku přímo na farmě. Majitelé by do budoucna rádi navýšili ubytovací kapacity a dokončili rekonstrukci všech budov v objektu. Velkým problémem byl v minulosti ne zrovna vstřícný postoj okolních obyvatel a hlavně několikery povodně, které areál farmy postihly. Naštěstí negativní postoj a názor velké části lidí, že Šebkovi svým návratem na zdevastovaný statek rozbili „jejich“ družstvo, se již postupně začíná měnit k lepšímu.

Druhý den jsme navštívili kozí a ovčí farmu Držovice. Oba majitelé, původně pocházející z Prahy, se rozhodli odstěhovat na venkov a zde si založit svou vlastní farmu. S potravinářskou výrobou začali Laušmanovi v roce 2009, a to výrobou sýrů. Od roku 2010 až do letoška byly sýry vyráběny pod certifikací BIO. Letos rodina od této certifikace upustila a vystoupila z režimu ekologického zemědělství, a to především z důvodu větší volnosti ve výběru krmiv, hnojení luk atd. Nyní k hospodářství patří na 42 ha, z toho 25 ha je vlastních. Výrobky se prodávají z 50 % na farmářských trzích a zbytek je dodáván do obchodů. Problémy vidí majitel v nesmyslně složitých kontrolách a v nalezení lidí, kteří by na farmě chtěli pracovat, a to i přesto, že v kraji je jedna z nejvyšších nezaměstnaností v republice.

Poslední hospodářství nám představila členka KMF Kateřina Eflerová. Rodinná farma chová zhruba 70 ovcí plemene suffolk a hlavně 160 kusů mléčného skotu v ekologickém režimu (z toho 85 dojnic). Bio mléko (průměrná denní produkce cca 1 300 litrů) je obchodováno přes mlékařské družstvo Česká Lípa. Polabské mlékárny vykupují obden 2 000 litrů. Někdy je mléko zpracováno v Poděbradech, ale častěji v pobočce ve Varnsdorfu. Stejně tak se obden zpracovává asi 500 litrů na kozí a ovčí farmě v Držovicích. Krávy se pasou na pastvinách v okolí stáje, do níž mají volný přístup. Zde je dojí dva automatické roboty. Že se tu krávy mají opravdu „well“ bylo patrné již na první pohled. Hlavním krmivem je zelená píce, luskoobilní, jetelotravní a travní senáže a také v ekologickém režimu pěstované tritikale. Do budoucna by hospodáři rádi rozšířili chlév, nakupovali pestřejší certifikované krmivo a na orné půdě vyzkoušeli pěstování minoritních obilnin. I zde nás majitel informoval, že je nedostatek kvalitních lidí, kteří by byli ochotni pracovat v zemědělství.

Chtěli bychom poděkovat všem majitelům farem a jejich rodinám za čas, který nám věnovali, za ochotu představit nám své farmy, zodpovídat všechny naše zvídavé otázky a v neposlední řadě za možnost ochutnat jejich výrobky. Děkujeme!

Valná hromada a volba orgánů KMF

Během jednání valné hromady se všichni přítomní členové shodli na tom, že se postupně navštíví co nejvíce regionů ASZ ČR a Klub tak bude mít možnost vidět, jak fungují farmy členů v nejrůznějších koutech republiky, poznávat současné členy asociace a zároveň se zde představí i zájemcům o vstup do Klubu. Současně navštívíme i místa s navazujícím zpracováním zemědělských komodit. Konkrétně bylo odsouhlaseno, že v září vyrazíme za farmáři na Moravu a v listopadu navštívíme rozmanitou krajinu Náchodska. Při těchto cestách bychom se rádi seznámili i s lisováním oleje za studenta (Morava) a zpracováním cukrové řepy na cukr (Náchodsko).

A vzhledem k tomu, že akce budou vždy minimálně dvoudenní, počítá se v rámci večerního posezení i s uspořádáním odborného programu - vždy s tématem, které bude pro daný region typické, problematické nebo bude zrovna v tu dobu aktuální. Na toto večerní posezení plánujeme přizvat členy Asociace, ale i nečleny, kterým bychom prostřednictvím těchto večerů chtěli umožnit lépe poznat myšlenky i činnost ASZ ČR.

Mezi další priority Klubu bude do budoucna patřit působení v pracovních komisích ASZ ČR (prezentování názorů členů KMF), účast na různých připomínkových jednáních, zasedáních Rady a Valné hromady ASZ ČR a eventuálně i uspořádání zájezdu na farmy v zahraničí.

Do pětičlenného výboru byli zvoleni: Jana Breburdová (ASZ Benešov), Vojtěch Čuba (ASZ Praha), Šimon Marák (ASZ Vyškov), Tomáš Němec (ASZ Praha) a Pavlína Rejchrová (ASZ Náchodska). Členy revizní komise se stali: Kateřina Eflerová (ASZ Litoměřice), Jakub Martinec (AFCHJ ČR) a Aneta Matoušková (ASZ Benešov). Předsedou klubu byl zvolen Šimon Marák a místopředsedou se stal Tomáš Němec. Šimon Marák se bude pravidelně účastnit jednání Předsednictva ASZ ČR s hlasem poradním a pokud jeho účast někdy nebude možná, zastoupí ho místopředseda Tomáš Němec.

A co říci závěrem?

Věříme, že se naše řady budou nadále rozšiřovat o další mladé farmáře a farmářky ze všech koutů Čech i Moravy, kteří budou mít chuť zapojit se do činnosti klubu, poznat nové kolegy, ale i nová místa (v rámci České republiky a v budoucnu i zahraničí) a budou ochotni říci nahlas svůj vlastní názor.

Pokud i vás tento nápad zaujal a je vám mezi 15 a 35 lety, neváhejte nás kontaktovat pro více informací na mailové adrese 68AmV-5jVX~k9j29g nebo rovnou vyplňte přihlášku do KMF a odešlete ji na stejnou mailovou adresu či poštou na adresu: Asociace soukromého zemědělství ČR – KMF, Samcova 1, 110 00 Praha 1.

Za KMF ASZ ČR Jana Breburdová a Pavlína Rejchrtová

Prihlaska KMFOtevřít


Přečteno: 244x
Katalog farem