Neomezené rozšiřování vlků závažným problémem

Sdílejte článek
Neomezené rozšiřování vlků závažným problémem

Návrat vlků do přírody začíná být velkým problémem pro zemědělce, kteří se věnují chovu ovcí, a to v celé Evropě. Vlci ztratili přirozenou plachost, chovají se nepřirozeně a stále více napadají stáda ovcí, koz i hovězího dobytka a způsobují tak velké škody a utrpení chovaných zvířat. Nejde „pouze“ o zabitá zvířata, která by snad vlci z hladu lovili, ale často je jich mnoho zraněných a potrhaných. Farmáři je pak musí utratit nebo nákladně léčit a přihlížet strádání zvířat, kterým věnují celoročně veškerou péči.

Jasným signálem politikům byla akce chovatelů napříč Evropou - 15. září zapálili vatry nejen v České republice, ale i v Anglii, Francii, Německu, Španělsku a dalších zemích EU. Šlo o výzvu politikům, aby vážnou situaci vzali na vědomí a začali ji účinně řešit.

K této výzvě se připojili manifestací i chovatelé ovcí na Broumovsku, a to za podpory členů Svazu chovatelů ovcí a koz ČR a ASZ Náchodska. Situace s vlky je zde dlouhodobě neúnosná. Chovatelé žádali řešení od zástupců CHKO Broumovsko, protože jejich dosavadní návrhy jsou neúčinné. Vlk překoná 1,5metrový plot i elektrický ohradník, speciálně vycvičené pastevecké psy v turistické oblasti nelze použít, hlídání stád je ekonomicky nezvladatelné, ploty za miliony nic neřeší. Farmáři po celodenní dřině ještě v noci najezdí i stovky kilometrů, aby svá stáda ochránili. Vlci usmrtili také kozy a telata v blízkosti vesnic, lidé se obávají i jejich přímého útoku. Finanční kompenzace jsou nízké a neušetří farmáře smutného pohledu na trpící a vystresovaná zvířata, o která se starají.

Zástupci CHKO a Vlčích hlídek (dobrovolníci, kteří sledují výskyt vlků ve volné přírodě) však jiné řešení nenavrhli, pouze doporučili postavit třímetrové ploty, které jsou ale v otevřené krajině nemyslitelné a náklady by šly do milionů. Farmáři chtějí rozumnou ochranu přírody v kulturní krajině a zamezení týrání jejich zvířat. Vlk byl na Broumovsku vyhuben v polovině 18. století a přivykání na jeho návrat je velice složité. Obzvlášť pro chovatele ovcí, které jsou pro tohoto predátora obrovským lákadlem. Lov jelení, srnčí nebo černé zvěře je pro něj mnohem náročnější a proto si vybírá snadnější kořist.

ASZ tuto problematiku intenzivně sleduje a jedná s ministerstvem životního prostředí. Požaduje vyhlášku, která stanovuje náhradu škod i regulaci výskytu vlků ve volné přírodě. Farmáři z Broumovska jsou rozhodnuti uspořádat manifestaci i v Praze, pokud ministerstvo na jejich požadavky nebude reagovat.

Pracovní skupina pro velké masožravce 

Mezinárodní organizace Copa-Cogeca v září nově ustanovila Pracovní skupinu pro velké masožravce, která bude spadat do Pracovní skupiny pro životní prostředí, a jejím úkolem bude aktivně jednat s dalšími skupinami - pro ovce, kozy a rozvoj venkova.

Jejím prvním zadáním bude tyto skupiny vzájemně propojit a vypracovat písemný návrh dalšího postupu ve věci velkých šelem v EU. Začátkem roku 2018 by měl být návrh rozeslán členským státům a dále připomínkován odborníky - každý členský stát může nominovat svého zástupce do 6. října. Ti pak budou projednávat pozice svých států v Bruselu na jednáních Pracovní skupiny pro životní prostředí. Hlavní kancelář ASZ velmi uvítá případné nominace a podněty k této problematice.

Radka Švecová, hlavní kancelář ASZ ČR


Přečteno: 115x
Katalog farem