Průmyslové zemědělství versus rodinné farmy a životní prostředí

Sdílejte článek

Tlak na využití veřejných finančních prostředků investovaných do zemědělských dotací ve prospěch životního prostředí na úkor podpory produkce se zvyšuje, stejně tak jako tlak na podporu malých farmářů, kteří nezadržitelně mizí z ekonomického světa. Alespoň tak lze charakterizovat v jedné větě dvoudenní diskusi na konferenci v Krakově. Poslanec Evropského Parlamentu a bývalý ministr zemědělství Švédska, pan Erik Olsson řekl jasně trend do budoucnosti: „Liberální trh s komoditami a jasná objednávka na platby za tzv. veřejné zboží, komoditu krajina - to je budoucí vývoj.“

Alan Wilkinson, který nese hlavní odpovědnost za program SAPARD, zdůraznil roli nevládních organizací při zavádění programů, zejména vMonitorovacích výborech programu.

Bývalý náměstek, Tomáš Zídek, se zúčastnil diskuse vpracovní skupině, která se věnovala budoucnosti ekologického zemědělství.

Holandské ministerstvo zemědělství, Přátelé země Nadace Heinricha Bolla a Polský ekologický klub pořádali diskusní konferenci na jejímž závěru byla přijata „Krakowská Deklarace“. Motto konference „ Dělejme Společnou zemědělskou politiku pro občany a pro životní prostředí“ vystihovalo její náplň.

Značná část diskuse byla věnována roli rodinných farem ve společnosti a vlivu „průmyslového“zemědělství na životní prostředí.

Asociace soukromého zemědělství se do této diskuse zapojila příspěvkem snázvem „Role průmyslového zemědělství a rodinných farem vpodmínkách Českého zemědělství.“

Michal Pospíšil zahraniční tajemník ASZ ČR (Krakow)

Přečteno: 444x
Katalog farem