Rodinná tradice bodovala v soutěži Vinař roku i letos

Sdílejte článek
Rodinná tradice bodovala v soutěži Vinař roku i letos

Prestižní degustační soutěž Vinař roku, kterou pořádá Český archiv vín ve spolupráci s členskou organizací ASZ ČR – Vinařskou asociací ČR, zná svého letošního vítěze. Z osmi finalistů, mezi nimiž nechyběla ani tři rodinná vinařství, ho vybrala porota složená z deseti odborníků, z nichž šest patří k mezinárodní degustátorské špičce a může se pochlubit titulem Master of Wine. Výsledky tohoto klání, do kterého vinaři letos vyslali celkem 604 vzorků, byly vyhlášeny 18. srpna v průběhu slavnostního galavečera ve velkém sále paláce Žofín na pražském Slovanském ostrově. Zúčastnil se ho i ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Tuzemští vinaři přihlašovali do 14. ročníku soutěže, jejímž cílem je hodnotit kvalitu vín produkovaných právě našimi vinaři a vinařstvími, nejméně šest různých vín. Každá kolekce pak musela obsahovat vína alespoň tří soutěžních kategorií. Minimální množství vína jednotlivých soutěžních vzorků je stanoveno na 500 lahví, které musí být připraveny k uvedení na trh v den vyhlášení výsledků.

Porota, v níž zasedala i jediná česká držitelka titulu Master of Wine Lenka Sedláčková nebo trojnásobný Vinař roku ČR, ověnčený celou řadou významných ocenění ze světových soutěží, předseda Vinařské asociace ČR Josef Valihrach, neměla jednoduché rozhodování. Hodnocení probíhalo formou slepé degustace (bez znalosti odrůdy, vinařství či šarže), která zaručuje nejobjektivnější posouzení kvality soutěžních vzorků a odpovídá standardům Mezinárodní unie enologů.

Titul Vinař roku putoval do Zámeckého vinařství Bzenec. Stříbro vybojovala rodina Volaříkových z Mikulovska, jež ve vinohradnickém a vinařském umění pokračuje po vzoru zakladatele rodinné tradice Leopolda Volaříka, který se ho učil od německých starousedlíků. Bronzová příčka náleží Vinným sklepům Valtice.

Mezi finálovou osmičkou nechyběla ani další dvě rodinná vinařství, a to Ilias Pavlov a Proqin bratrů Prokešových z Velkých Němčic. První jmenované vinařství obhospodařuje šest hektarů vinic v režimu ekologického zemědělství, ročně vyrobí přibližně 25 tisíc lahví vína a veškeré práce zastávají rodinní příslušníci. Ve vinařství Proqin pěstují bratři Prokešovi hrozny na čtyřech hektarech vinic a specializují se na šumivá vína vyráběná ručně tradiční metodou kvašením v láhvi.

Letošní úspěch rodinných vinařství korunoval ziskem Šampiona červených vín za své Rulandské modré 2012 Výběr z hroznů Štěpán Maňák z Žádovic se svou rodinou, který hospodaří na 17 hektarech vinic a ročně vyrobí na 170 tisíc lahví převážně přívlastkových vín. Titul Šampion bílých vín obdrželo se svým Ryzlinkem rýnským Austerlitz 2011 Výběr z hroznů Vinařství Spielberg z Archlebova.

Také v letošním roce potvrdili moravští vinaři vysokou kvalitu své produkce, která je čím dál častěji oceňována i na nejrůznějších mezinárodních soutěžích. Nezbývá než oceněným pogratulovat a všem vinařům popřát co nejlepší úrodu a hodně úspěchů v příštím, jubilejním patnáctém, ročníku soutěže.

Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ


Přečteno: 247x
Katalog farem