Rodinné farmy na farmářských trzích

Sdílejte článek
Rodinné farmy na farmářských trzích

V průběhu roku 2015 jsme jako organizátoři několika pražských farmářských trhů podepsali memorandum o spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR. Chvíli samozřejmě trvalo, než se spolupráce rozběhla v praxi. Na podzim loňského roku už jsme společně s několika rodinnými farmami předvedli návštěvníkům sobotních trhů na Spořilově, jak to chodí u chovatelů koz na farmách produkujících mléčné výrobky (rodinné farmy Laušmanových a Krejzových) a jak chutnají skvělé kozí sýry a mléko.

Společně s neziskovou organizací Slow Food, která podporuje malé domácí zemědělce a vaření z lokálních potravin, jsme mimo jiné lidem předvedli, jak se nakládají a vaří dobroty ze zelí. Také jsme uspořádali výstavku 12 druhů brambor, které na naše trhy vozí rodinné farmy Zemanových a Novákových. Zejména jsme ale vařili, ochutnávali a s pomocí odborníků edukovali a vzdělávali. Bez nadsázky mohu říci, že lidé byli nadšeni. Do hry se také zapojili sami návštěvníci ze spořilovské komunity, kteří navařili a přinesli ukázky svých rodinných receptů. Podzimní trhy se touto spoluprací velmi obohatily, lidé uvítali jistotu, že na trhu nejsou překupníci, ale opravdoví zemědělci, se zájmem si vyslechli prezentované informace (a objevili existenci Asociace). Na rok 2017 plánujeme ještě mnohem větší propojení trhů a rodinných farem. Členy Asociace budeme zvát i na další trhy na Černém Mostě a Rajské zahradě a rádi je budeme propagovat pravidelným návštěvníkům.

Škoda, že mezi členy Asociace není přetlak zájemců o prodej na trzích, všechny bychom rádi uvítali a dali jim příležitost. I tak jich už máme na trzích několik k maximální spokojenosti nakupujících (např. Rodinný statek Pochvalov, farmu rodiny Zemanových, farmu rodiny Králových a další.) Nicméně v současné chvíli vznikla z iniciativy členů Asociace pracovní skupina zaměřená na farmářské trhy. Společně jsme začali zkoumat pojmy prodejce, překupník, skutečný farmář, a rovněž nedostatečná pravidla, která celé hnutí farmářských trhů upravují. Už teď víme, že je potřeba vypracovat vzorový tržní řád, který by se stal základem úpravy vztahů všech subjektů trhů v malých i velkých městech. Chceme rozvinout farmářský kodex i kodex farmářských trhů, doplnit je o vysvětlení pojmů, pod kterými si nyní každý představuje něco jiného, a doplnit i funkce, které si za šest let své existence trhy osvojily (například role komunitní, sociální apod.).

Budeme rádi, když se připojíte. Prodej na trzích si s námi můžete bezbolestně vyzkoušet a z vašich chytrých selských hlav zase můžeme načerpat nápady a názory, které celou scénu začnou proměňovat k lepšímu.

PhDr. Karel Czaban, Pod platany, z.s.

Občanské sdružení, nyní spolek Pod platany byl založen roku 2010, podíleli jsme se na vzniku a provozu pražských farmářských trhů na Kulaťáku (Vítězné náměstí), Karlínské náměstí, Rajská zahrada, Černý Most a Spořilov (info@platany.cz).


Přečteno: 352x