Sedláci navrhují kroky ke změně českého venkova

Sdílejte článek
Sedláci navrhují kroky ke změně českého venkova

Hlavní stanoviska a požadavky Asociace soukromého zemědělství nejen v rámci jednání o nové podobě Společné zemědělské politiky po roce 2020 byly stěžejním tématem zasedání celostátní Rady této nevládní organizace, které se uskutečnilo za účasti zástupců téměř padesáti regionálních a členských spolků tohoto sdružení 8. a 9. března v Táboře.

Vzhledem k výrazné nekoncepčnosti v politice venkova nejen ze strany ministerstva zemědělství, ale i vlády a politických stran, se Asociace rozhodla sestavit a široké veřejnosti představit souhrn opatření, která mohou pozitivní cestou vést ke změnám českého venkova. Členy Rady schválené Desatero ASZ ČR se opírá o více než 25leté zkušenosti sedláků při obnově, rozvoji a předávání rodinných hospodaření. Mělo by posloužit nejen k pochopení nezastupitelné role sedláků na venkově v širších souvislostech, ale i jako základ vlastní představy o zemědělství a venkovu bez populismu a s potenciálem řešit podstatu problémů pro jednotlivé politické strany.

Příležitost pro politické strany

Ostatně zástupci deseti z nich dostanou příležitost svou vizi venkova prezentovat s dostatečným předstihem před říjnovými parlamentními volbami, a to delegátům všech regionálních organizací a členských svazů počátkem května na mimořádném zasedání Rady ASZ ČR, které se uskuteční v Praze. Zúčastní se jí i čtyři noví delegáti ze spolků, které na březnovém jednání Rady rozšířili asociační portfolio, a to ASZ okresu Olomouc a ASZ Brno.

Požadavky ASZ vycházejí z principu SZP EU  

Součástí jednání Rady bylo i shrnutí nejdůležitějších požadavků tohoto stavovského sdružení, které vycházejí z usnesení celostátních zasedání v průběhu posledních tří let, a stav jejich plnění. Ten příliš uspokojivý není, ačkoliv veškerá stanoviska této nevládní organizace jsou daná zásadním významem rodinných farem pro český venkov a zároveň podpořená principem Společné zemědělské politiky EU.  

Zjistit, proč tomu tak je, a diskutovat o svých postojích s šéfem resortu Marianem Jurečkou však sedláci příliš velkou možnost neměli, neboť ačkoliv pozvání na zasedání Rady přijal, po poměrně krátké debatě ho opustil. Na svých požadavcích, které jsou po dobu téměř dvacetileté činnosti ASZ takřka neměnné, ale bude Asociace i nadále trvat a prosazovat je i do podoby SZP po roce 2020, o které se nyní intenzívně jedná.

Mezi dlouhodobé priority Asociace v rámci nastavení podmínek pro přímé platby patří obecně co nejjednodušší přístup k těmto nárokovým platbám a podpora malým subjektům. Konkrétními požadavky, na které není ministerstvem zemědělství brán opakovaně zřetel, tak jsou např. zjednodušení podmínek tzv. aktivního zemědělce, zavedení platby na první hektary, zjednodušení režimu pro malé farmáře či rozšíření platby pro mladé farmáře ze stávajících 90 hektarů na 156.

Také Program rozvoje venkova požaduje Asociace přizpůsobit jeho původnímu záměru dle Evropské komise, kterým rozhodně není podpora obřích projektů. Ministerstvo sice na podnět ASZ zavedlo obálku pro projekty do 1 mil. Kč a farmy do 150 hektarů, ale problémem zůstávají stále příliš složité podmínky a omezené spektrum přijatelných výdajů. Na druhé straně program v českém podání financuje až 150milionové projekty, které venkovu spíše škodí.  

Mezi další asociační priority, které jsou s ministerstvem nyní aktuálně v jednání, patří zejména definice pojmu rodinná farma jako předpoklad pro jejich systémovou podporu napříč celým resortem. 

Ne povinné účasti v neefektivních fondech  

Jednoznačně se Rada ASZ ČR vyjádřila proti navržené povinné účasti a nutnosti odvádět příspěvky do marketingového fondu, který by zemědělcům, zpracovatelům a obchodníkům přinesl pouze další nadbytečnou administrativní zátěž, ale i zcela nepřijatelné prolamování do obchodního tajemství ze strany státní správy. Striktně dobrovolná a velmi úzce zaměřená by měla být i činnost Fondu těžko pojistitelných rizik. Jako skutečně zbytečně investované finanční prostředky hodnotí sedláci již vyhlášený dotační program tzv. demonstračních farem, který nemá potenciál jakkoliv napomoci udržitelnému hospodaření v ČR.

Spolupráce s partnery se rozvíjí

Asociace soukromého zemědělství stále rozšiřuje spolupráci s organizacemi, které v prostoru venkova zastávají podobné principy. Zasedání jarní Rady se proto zúčastnili a se svými aktivitami seznámili přítomné sedláky zástupci Českého spolku pro agrolesnictví při ČZU v Praze a Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ.

Vzhledem ke značnému rozvoji obchodních aktivit ASZ nechyběli na rokování se svými prezentacemi ani představitelé společností FORD MOTOR COMPANY s.r.o., která členům Asociace nabízí individuální cenové nabídky na vozy značky FORD, a společnosti INNVIGO. Ta umožňuje sedlákům nakoupit za velmi výhodné ceny přípravky na ochranu rostlin. Potěšila i účast zástupců dlouholetého osvědčeného partnera ASZ ČR - banky Waldviertler Sparkasse.

I tentokrát, jak je v rámci doprovodných programů při konání celostátní Rady zvykem, měli sedláci možnost poznat hospodaření kolegů v daném regionu. Navštívili vítěze soutěže Farma roku 2016 - rodinu Šonkových v Sudoměřicích u Bechyně, a také mléčnou farmu rodiny Basíkových v Zárybničné Lhotě.

Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR a Šárka Gorgoňová, vedoucí mediálního oddělení ASZ ČR

Přečteno: 157x
Katalog farem