Selská jízda členem Asociace soukromého zemědělství ČR

Sdílejte článek
Selská jízda členem Asociace soukromého zemědělství ČR

Obnovení tradice selského stavu – to je cíl nejen Asociace soukromého zemědělství ČR, ale také Selské jízdy. Ta se ve čtvrtek 6. března v průběhu jarního zasedání celostátní Rady ASZ, konané na zámku ve Štěkni, stala právoplatným členem této stavovské organizace.

 

Místo konání nebylo vybráno náhodně, neboť jihočeská Štěkeň je rodištěm zakladatele agrárního hnutí Alfonse Šťastného a v minulosti také mnohokrát hostitelem nejrůznějších závodů, výcviků a slavnostních průvodů Selské jízdy. K jejímu rozmachu došlo po první světové válce s rozvojem kulturního a společenského života, kdy vesnický, selský lid začal tvořit krojované jízdní banderie. Selská jízda však nebyla jen organizací jezdeckého sportu pro sedláky, kteří své koně používali v zemědělství hlavně jako tažnou sílu, ale v době ohrožení Hitlerovým Německem tvořila i vojenskou základnu vycvičených, zdatných koní a jezdců čítající asi 32 tisíc členů. Za německé okupace však byla zakázána její činnost a s nástupem komunismu došlo k úplné likvidaci Selské jízdy, posléze i selského stavu.

Pád totality a s ním i obnovení soukromého hospodaření v naší republice přivedly členy Asociace soukromého zemědělství ČR ze Strakonicka k myšlence přirozeně a hrdě navázat na selskou tradici a Sbor Selské jízdy obnovit. V čele se Stanislavem Tomanem, pravnukem člena Selské jízdy, se tak stalo v červnu roku 2011 ve Štěkni, kdy vznikl Sbor Selských jízd Jana Žižky z Trocnova s cílem spojit milovníky koní a historie a účastnit se jak sportovních událostí, tak i nejrůznějších selských slavností.

Za tři roky svého působení se strakonická Selská jízda zúčastnila desítek akcí, zejména k uctění památek významných agrárních osobností jakými byli kromě Alfonse Šťastného i Antonín Švehla, Rudolf Beran či František Machník. Příjezd strakonického sboru společně s nechanickou Selskou jízdou byl i vyvrcholením Svatováclavského duchovního zastavení konaného v loňském roce v předvečer svátku svatého Václava na stejnojmenném pražském náměstí. Tento církevní akt pořádalo Arcibiskupství pražské společně s městskou částí Praha 1 a Asociací soukromého zemědělství ČR za účasti kardinála Dominika Duky.

Pod heslem „Věrni půdě, věrni sobě, věrni vlasti“ s poukázáním na sílu tradice a závazek k odkazu předků bude Selská jízda, jejímiž členy jsou reálně hospodařící sedláci, společně s Asociací soukromého zemědělství ČR pořádat i další akce. A to jak v rámci letošního Roku Rudolfa Berana, tak i OSN vyhlášeného Roku rodinných farem. Dlouhodobým cílem pak je šířit tuto iniciativu i v dalších regionech, neboť jak zaznělo minulý týden ve Štěkni, kde sedláci ze všech koutů republiky s nadšením sledovali ukázky jezdeckého umu členů Selské jízdy: „Obnova tradic je důkazem toho, že selský stav žije!“

Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ ČR

Přečteno: 872x