Zapojení Asociace do projektu Adaptační strategie

Sdílejte článek
Zapojení Asociace do projektu Adaptační strategie

Hlavní kancelář ASZ připravuje projekt, který by měl pomoci lépe prosazovat zájmy soukromých zemědělců jak v jednotlivých obcích, tak i při prosazování potřebných změn v legislativě. Pro přípravu podkladů potřebných pro jednání s příslušnými úřady potřebujeme znát názory soukromých zemědělců a stav v jednotlivých obcích. V nejbližší době budou proto na regionální ASZ zaslány podklady s pokyny pro zjištění skutečného stavu přímo od jednotlivých členů.

Chceme umožnit zapojení soukromých zemědělců do přípravy:

- zadání nových územních plánů obcí tak, aby umožňovaly rozvoj soukromého zemědělství s tradičním způsobem hospodaření;

- Strategie přizpůsobení na změny klimatu v podmínkách ČR (Adaptační strategie - adaptační opatření pro zemědělství) tak, aby se z ní pro soukromé zemědělce stala příležitost obnovovat a pečovat o krajinu, čerpat finanční prostředky na základě zjednodušených pravidel upravených pro tradiční způsob zemědělského hospodaření.

Témata 2016:

1. Zájem soukromých zemědělců o nové územní plány obcí: Vyžaduje rozvoj vašeho hospodářství (farmy) potřebu upravit územní plán tak, abyste mohl realizovat i budoucí rozvojové záměry, např. zpracování produkce farmy na vlastní výrobky a jejich prodej v místě farmy, bydlení farmáře v místě farmy, ubytování hostů + pohostinství apod..?
Máte možnost ovlivnit přípravu a schválení územního plánu obce tak, aby do něj byly zapracovány vaše požadavky nutné pro rozvoj vašeho hospodářství (farmy)?

2. Zájem soukromých zemědělců o opatření Adaptační strategie: Seznámili jste se s Adaptační strategii a s adaptačními opatřeními pro zemědělce? Umožňuje současný stav navrhovaných opatření v krajině v územních plánech obcí a prováděné pozemkové úpravy včetně prvků ÚSES (biocentra + biokoridory) zajištění účinné ochrany proti negativním vlivům vyplývajících ze změn klimatu (sucho, povodně, půdní a větrná eroze apod.)?
Jste ochoten za předpokladu podpory ze strany státu a obcí na pozemcích svého hospodářství obnovit krajinotvorné prvky a další opatření v krajině a obnovit tak tradiční péči zemědělce o krajinu?

3. Zájem soukromých zemědělců o obnovu tradičního vesnického způsobu života: Vyžaduje obnova tradičního vesnického způsobu života kromě zapracování požadavků soukromých zemědělců do územních plánů obcí a podpora obnovy krajiny od státu a obcí ještě další změny v zákonech, předpisech apod.?

Pro komunikaci s jednotlivými regionálními ASZ a jejich členy připravuje hlavní kancelář ASZ ČR Informační a konzultační místo, které bude mít na starosti podporu zájmů soukromých zemědělců ve výše uvedených tématech přímo v regionech.

Zároveň Hlavní kancelář ASZ zřídí infostánek umožňující přímý kontakt se zemědělskou veřejností na akcích pořádaných ASZ ČR. Zde se budou moci zájemci informovat osobně o výše uvedených tématech popř. předem domluvit osobní konzultaci k předem domluvenému tématu.

V roce 2016 bude infostánek umístěn:
28. 4
. Úvodní seminář na téma Voda, půda a sedláci (Farma Milešovka, ASZ Litoměřice)
21. 5.
Selské slavnosti + seminář Voda, půda a sedláci (Dvůr Svržno, Klatovsko)
18. 6. Selské slavnosti + seminář Voda, půda a sedláci (Kunclův mlýn, ASZ Příbram) polovina září Selské slavnosti + seminář Voda, půda a sedláci (Morava)
22. 9. Závěrečný seminář na téma Voda, půda a sedláci (Farma Nové Hrady, ASZ Svitavy)

Dovolujeme si požádat členy Asociace soukromého zemědělství, aby výše uvedeným tématům věnovali náležitou pozornost. Pouze společným úsilím dosáhneme potřebných změn. Níže najdete text Prohlášení Asociace soukromého zemědělství ČR zaslaného na Ministerstvo zemědělství a další dotčené resorty, které jsou odpovědné za přípravu Adaptační strategie. Informační a konzultační místo bude fungovat při Hlavní kanceláři ASZ ČR. S podněty k výše uvedeným tématům se můžete obracet na kontakt: Jiří Zámek, 602 23 70 54 e-mail: jiri.zamek@gmail.com

PROHLÁŠENÍ ASOCIACE SOUKROMÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ ČR k přípravě Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR, kterou zpracovalo Ministerstvo životního prostředí v meziresortní spolupráci (Adaptační strategie ČR, schválena 2015)

Soukromí zemědělci - dřívější sedláci získali zpět ukradené majetky a snaží se na nich více než 20 let hospodařit tradičními zemědělskými postupy a do krajiny i na venkov vracet rovnováhu mezi člověkem a přírodou.

Soukromí zemědělci, vlastníci nezanedbatelné výměry zemědělské půdy v ČR již adaptační opatření v zemědělství uplatňují po staletí. Značná část navrhovaných opatření Adaptační strategie pro zemědělství je totiž návratem k tradičnímu zemědělství spojenému s péčí o krajinu a postupům používaným i současnými sedláky. Soukromí zemědělci chtějí podpořit Adaptační strategii ČR 2015. Má-li být navrhovaná Adaptační strategie ČR 2015 v zemědělství uskutečnitelná, musí být zpracována na základě pravdivých podkladů o stavu zemědělství a zemědělské krajiny v ČR. Nesmí se stát byrokratickým a legislativním nástrojem sloužícím předem vyvoleným skupinám, které ji využijí ke svému prospěchu a užitku.

Asociace soukromého zemědělství ČR proto připravila Program sledování realizace Adaptační strategie 2015 ve vybraných obcích ČR, jehož výsledky v případě zájmu nabídne zastřešujícímu orgánu pro koordinaci adaptačních opatření v České republice, kterým je Ministerstvo životního prostředí, a dotčeným resortům - Ministerstvu pro místní rozvoj a Ministerstvu zemědělství. 

Program sledování realizace Adaptační strategie 2015 - adaptační opatření v zemědělství ve vybraných obcích ČR bude zjišťovat současný stav obnovy krajiny a stav příprav záměrů Adaptační strategie současně s prosazováním zájmů soukromých zemědělců do opatření Adaptační strategie (AS).

1. územní plány obcí: - definování zemědělských ploch tradičního zemědělství jako krajinotvorný prvek;

- definování funkcí pro přípustné využití zemědělských ploch tradičního zemědělství;
- zapracování ploch tradičního zemědělství do zadání nových územních plánů obcí.

2. obnova krajiny:
- současný stav provádění opatření obnovy krajiny včetně pozemkových úprav;
- současný stav provádění opatření vyplývajících z územního systému ekologické stability ÚSES;
- zjišťování nákladů na současná opatření obnovy krajiny a porovnání se skutečným výsledkem.

3. změny legislativy a odstranění zbytečné byrokracie:
-  zjednodušení legislativy potřebné pro provádění opatření AS v zemědělství;
-  srozumitelnost a zjednodušení úředních postupů při provádění opatření AS v zemědělství.

4. zapojení soukromých zemědělců do Adaptační strategie (AS): - průzkum informovanosti, srozumitelnosti a zájmu soukromých zemědělců o AS;
- průzkum zájmu ze strany úřadů ČR o zapojení soukromých zemědělců do přípravy a realizace AS.

Asociace soukromého zemědělství ČR zastupující 48 regionálních organizací, jejichž členy je 6500 soukromých  zemědělců  ČR nabízí spolupráci při přípravě Adaptační strategie včetně zapracování připomínek a požadavků soukromých zemědělců.
Asociace soukromého zemědělství ČR se chce podílet na přípravě návrhu Národního akčního plánu adaptace 2016.
Tímto prohlášením oslovujeme kromě zemědělské veřejnosti zejména zastřešující orgán pro koordinaci adaptačních opatření v České republice, kterým  je  Ministerstvo životního prostředí , dále Meziresortní pracovní skupinu pro otázky ochrany klimatu a dotčené resorty, tj. Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo pro místní rozvoj .

O průběhu a výsledcích jednání budeme zemědělskou veřejnost pravidelně informovat.

Hlavní kancelář ASZ ČR



Přečteno: 79x
Katalog farem