Členy jsou farmáři provozující zemědělství na území ČR. Informace o farmách a komoditách.
Svaz vlastníků půdy ČR Asociace myslivosti ČR Vinařská asociace ČR
Mapa regionů
Asociace farmových chovů jelenovitých ČR ASCHK Svaz chovatelů ovcí a koz Sbor sleskych jizd
Nápady a dopady
Fb
Twitter
Instagram
E-shop ASZ
FFKP

Počasí

Pátek
24.2.
oblačnoden 3 / 7°C
noc 1 / 5°C
Sobota
25.2.
polojasno až zataženoden 4 / 8°C
noc -4 / 0°C
Neděle
26.2.
oblačnoden 7 / 11°C
noc 0 / 4°C
Prší-li na sv. Matěje, bude se brzo sít.
Meteocentrum.cz

Návštěvnost

Celkem přístupů: 105905438
Za týden: 619177
Za den: 72230
Online návštěvníků: 727
Naše voda   logo 1
webarchiv certifikat c
Creative Commons License

Monitoring médií

NSS potvrdil pokutu pět milionů pro Templářské sklepy Čejkovice

24.2.2017 11:25 - Agris.cz
Nejvyšší správní soud potvrdil správnost pětimilionové pokuty Templářským sklepům Čejkovice, kterou výrobci vína udělila v roce 2011 Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Legalizace marihuany přináší nečekané problémy. Vědci varují před environmentálními dopady

24.2.2017 10:49 - Agris.cz
Některé americké státy legalizovaly v uplynulých letech marihuanu. Výsledkem je nejen velký zisk, ale také problémy, které se týkají životního prostředí.

Bonduelle expanduje v USA, kupuje Ready Pac Food

24.2.2017 10:21 - Agris.cz
Francouzská potravinářská společnost Bonduelle se dohodla na koupi amerického producenta čerstvých, předem připravených salátů a dalších produktů Ready Pac Food. Akvizicí francouzská firma výrazně posílí svou pozici ve Spojených státech. Cenu firmy nezveřejnily.

Výzva spolku MÁJA: Pomozte včelám žít

24.2.2017 9:35 - Agris.cz
Včely nezištně zajišťují třetinu potravních zdrojů a většinu vitamínů v naší potravě, udržují rozmanitost rostlinných druhů a tím krásu přírody, kterou obdivujeme. Pochutnáváme si na medu a stále více využíváme léčebné účinky všech včelích produktů.

Nižší podíl masa než v Rakousku. Státy V4 se brání „potravinám druhého řádu“

24.2.2017 9:15 - Agris.cz
Země visegrádské čtyřky uspořádají mimořádný summit, který se bude zabývat rozdílným složením potravin stejné značky a názvu putujících do západní a východní Evropy. O svolání schůzky požádala Bratislava. Podle ní by státy V4 měly vyzvat Evropskou komisi k opatřením, která distribuci rozdílné kvality potravin zamezí.

Rusko prohrálo odvolání u WTO ve sporu s EU o vepřové

24.2.2017 8:23 - Agris.cz
Odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO) zamítl odvolání Ruska ve sporu s Evropskou unií ohledně zákazu dovozu prasat a vepřového. WTO v srpnu 2016 rozhodla, že Rusko nesplnilo mezinárodní normy, když v roce 2014 zakázalo dovoz prasat a vepřového z EU, a porušilo tak pravidla organizace.

Sněmovna schválila dotační programy v zemědělství

24.2.2017 7:25 - Agris.cz
Sněmovna schválila národní dotační programy v zemědělství na letošní rok. Zemědělci a potravináři by z nich mohli získat celkem až 2,8 miliardy korun. Zásady, kterými se národní dotační programy řídí, by tak měly být na stránkách Ministerstva zemědělství (a bezprostředně poté i na našem webu) zveřejněny v nejbližších dnech.

Ministerstvo zemědělství připravilo pro zemědělce vzory pachtovních smluv

24.2.2017 6:23 - Agris.cz
Ministerstvo zemědělství nově nabízí zemědělcům a vlastníkům zemědělské půdy na svém webovém portálu eAGRI.cz k volnému užití vzory pachtovní smlouvy. Jde o další krok v dlouhodobé snaze Ministerstva zlepšit pro tyto skupiny uživatelský komfort a vyjít jim vstříc i nad rámec vyřizování běžné agendy.

Souhrn událostí uplynulého dne 23. 2. 2017

24.2.2017 - Agris.cz
Českých potravin výrazně ubylo. Řetězce reagují na přísnější pravidla. Mrazy prozatím vinohrady příliš nepoškodily. Česká cesta certifikace lesů je správná PEFC je celosvětovým lídrem certifikace. Dovoz vín z Moldávie do Česka loni vzrostl o šest procent.

Mrazy prozatím vinohrady příliš nepoškodily

23.2.2017 15:23 - Agris.cz
Mrazy letošní zimy zatím nemají větší negativní dopad na jihomoravské vinice. Intenzita mrazů v jednotlivých regionech Moravy byla rozdílná, nejvíc zasáhly sever Slovácké podoblasti. Vyplývá to z vyjádření vinařů pro ČTK.

Česká cesta certifikace lesů je správná PEFC je celosvětovým lídrem certifikace

23.2.2017 14:23 - Agris.cz
Aktuální vývoj ve světovém lesnictví potvrzuje kvalitu certifikace lesů systémem PEFC, který je dominantním certifikačním systémem v českém lesnictví. O těchto kvalitách je však třeba intenzivněji přesvědčovat zpracovatele a spotřebitele dříví.

Vepřové maso z nelegální porážky

23.2.2017 13:25 - Agris.cz
Inspektoři Státní veterinární správy v Libereckém kraji při kontrole výrobny masných výrobků Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu zjistili skladování a zpracování vepřového masa, které pocházelo z nelegální porážky a nebylo doprovázeno řádnými obchodními doklady.

Ministr Brabec hlasoval pro naši lípu v evropské soutěži

23.2.2017 12:23 - Agris.cz
Lípa z Lipky na Chrudimsku má nakročeno k vítězství v internetovém hlasování o Evropský strom roku 2017. Svou podporu ji vyjádřil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Soutěž běží až do 28. února na www.evropskystromroku.cz a lípa je momentálně na prvním místě s 9742 hlasy.

Podle Budvaru vyjmutí z registru smluv zamezí ekonomickým škodám

23.2.2017 11:23 - Agris.cz
Budějovický Budvar přivítal změnu v registru smluv, kterou dnes odhlasovala Poslanecká sněmovna. Podle mluvčího Petra Samce by bez toho byla ohrožena finanční stabilita firmy. Dnešní hlasování firma považuje za vítězství zdravého rozumu.

Českých potravin výrazně ubylo. Řetězce reagují na přísnější pravidla

23.2.2017 10:50 - Agris.cz
Kdo chce propagovat potravinu jako českou, musí od ledna splnit přísnější pravidla. Zkusili jsme zjistit, jaký podíl tohoto zboží nabízejí tuzemské řetězce. Přesná čísla nemají k dispozici, nebo je nechtějí zveřejnit.

Nepovolená porážka a výroba masných výrobků

23.2.2017 10:04 - Agris.cz
Státní veterinární správa zjistila při kontrole v součinnosti s Policii ČR v prostoru bývalých jatek v Rohoznici 86, provozované Lubomírem Mlejnkem nepovolenou porážku prasat včetně výroby masných výrobků. Schválená činnost na uvedené adrese byla ukončena v srpnu 2008.

Veterináři loni zkontrolovali SAPU 15krát, chybu našli skoro vždy

23.2.2017 9:53 - Agris.cz
Veterináři loni meziročně zpětinásobili kontroly v pražské libušské tržnici SAPA. Z 15 kontrol bylo 13 se závadami, navrhli pokuty za 400.000 korun, což je meziroční zvýšení na dvacetinásobek. Nejčastějším prohřeškem bylo, že provozovatelé nedokázali prokázat původ masa.

Česká polární stanice už je v Antarktidě 10 let. Vědci tam našli plesiosaura a naměřili rekordní teploty

23.2.2017 9:23 - Agris.cz
Desáté výročí slaví Mendelova polární stanice, kterou na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita (MU). Fungovat začala 22. února 2007.

Pozvánka na NVHZ v Brně 2017

Národní výstava hospodářských zvířat se v roce 2017 bude konat společně s Veletrhem pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH, Veletrhem udržitelného života v krajině NATUR EXPO BRNO a Národní výstavou myslivost. Tento komplex veletrhů byl vytvořen ve spolupráci s partnery a spoluorganizátory - profesními asociacemi, státní správou, samosprávou a odborným školstvím.

Proč je mšice broskvoňová tak obávaným škůdcem?

23.2.2017 8:16 - Agris.cz
Britští vědci ve spolupráci s vědci z Evropy a USA zjistili, proč je mšice broskvoňová (Myzus persicae) jedním z nejvíce kalamitních škůdců, který napadá velké množství důležitých kulturních plodin.

Dovoz vín z Moldávie do Česka loni vzrostl o šest procent

23.2.2017 7:19 - Agris.cz
Dovoz vín z Moldavska do Česka loni vzrostl o šest procent na téměř 77.000 hektolitrů. Z této země se do České republiky aktuálně dováží nejvíce vína ze všech zemí mimo Evropskou unii, vyplývá ze statistik celníků. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) je přitom kvalita těchto vín vysoce problematická.

Mitas nabízí řešení pro měnící se svět zemědělců

23.2.2017 6:26 - Agris.cz
Mitas, člen skupiny Trelleborg, spouští novou komunikační kampaň, v níž zdůrazňuje, jak důležité je kvalitní vybavení, na něž se mohou farmáři spolehnout a které jim zároveň pomůže překonat nástrahy měnícího se počasí a přizpůsobit se dynamickému světu zemědělství.

Souhrn událostí uplynulého dne – 23.02. 2017

23.2.2017 - Agris.cz
Dvoufázová obnova má pozitivní vliv na budoucí stabilitu lesa. Národní zemědělské muzeum bude mít pobočku v Ostravě. Bernard rozšiřuje varnu, do rozvoje pivovaru investuje 70 mil. Kč. Povinná maturita z matematiky způsobí odliv studentů odborných škol.

Golf pomáhá v omezení spotřeby pesticidů

22.2.2017 23:20 - Příroda.cz
Dlouhodobým synonymem pro organické zemědělství je Dánsko. Plánované a realizované programové snižování spotřeby chemických pesticidů se netýká jen farmářů, ale i správců golfových hřišť.

Přihláška na körung a veterinární podmínky

V příloze naleznete přihlášku a veterinární podmínky na Brněnský körung hřebců. Přílohy:  brno_korung_2017.doc 436816046_0_rozhodnuti_svod_koni_aschk.pdf

Bankovní sektor udělal první krok k odříznutí firem, které kácí pralesy, od peněz na plantáže

22.2.2017 14:21 - Agris.cz
Největší evropská banka HSBC na naléhání Greenpeace přijala nové opatření “Nulové odlesňování, zachování rašelinišť a nulové vykořisťování”, které mění pravidla pro financování palmoolejných společností. Další globální banky nyní musí následovat příkladu HSBC, aby pomohly ochránit indonéské pralesy.

Semináře pro chovatele koní

Chcete se dozvědět, co je nového v chovu koní? Připravili jsme pro vás zajímavá témata a novinky v této oblasti!Téma: OŠETŘENÍ KOŇSKÝCH ZUBŮMASÁŽE KONÍNejen v lidské společnosti je často diskutovaným tématem péče o zuby. Problémy chrupu vedou k celému souboru dalších problémů. Tématem nás provede profesionální koňská zubařka Ing. Kateřina Kuchyňková. Podrobněji se budeme věnovat otázkám, které souvisí s koňským chrupem, v praktické části si na živém koni ukážeme, jak by mělo vypadat odborné ošetření. Druhá část semináře je zaměřena na seznámení účastníků s masážemi koní, které přednese a prakticky předvede Iveta Přecechtělová, EEBW - jako jediný equine body worker v Česku se zaměřuje nejenom na celkové uvolnění a odstranění svalového problému, ale i na posílení středu koně, které je základem ke stabilizaci těla a eliminaci svalových problémů. Při své práci využívá také myofasciální techniku a inovativní masážní techniky pomocí míčku a pokročilých metod stretchingu koně.Termíny a místa konání:10. 3. 2017 JAROMĚŘ (Královéhradecký kraj), teoretická část 9 – 15, exkurze 15 – 1721. 4. 2017 LOUNY (Ústecký kraj), teoretická část 9 – 15, exkurze 15 – 175. 5. 2017 TROJANOVICE (Moravskoslezský kraj), teoretická část 9 – 15, exkurze 15 – 17Téma: PŘEPRAVA KONÍPavel Čechovský, zakladatel a provozovatel projektu Horse Emergency (Koňská záchranka) je certifikovaný přepravce koní s dvacetiletou praxí v oboru. Je odborníkem na dopravní a veterinární legislativu přepravy a lektorem nakládání problémových koní.Tento seminář bude obsahovat teoretickou i praktickou část, při které si objasníme příčiny problémového chování koní při přepravě, principy korektního nakládání, teorii jízdy s přepravníkem, využití kamerového systému a další zajímavá témata. Vše bude provázeno bohatou foto i videodokumentací.Termín a místo konání:24. 3. 2017 SOBOTOVICE (Jihomoravský kraj), teoretická část 9 – 15, exkurze 15 – 1714. 4. 2017 BOHUSLAVICE (Kraj Vysočina), teoretická část 9 – 15, exkurze 15 – 17Téma: WELFARE, PARAZITOLOGIE A KOPYTNÍ PROBLEMATIKA KONÍNaše pozvání přijala lektorka ze všech nejpovolanější - Ing. Eva Zurek, Msc., která se již mnoho let zabývá komplexní problematikou chovu koní. V současné době působí v USA (K-State University, Kansas) jako odborník na entomologii. Podrobněji se budeme zabývat otázkami welfare, parazitologie a kopytní problematiky koní vč. praktických ukázek.Termín a místo konání:26. 5. 2017 ČERVENÁ VODA (Pardubický kraj), teoretická část 9 – 15, exkurze 15 – 17Semináře jsou určeny především pro zemědělské podnikatele, výrobce krmiv, potravin, vlastníky zemědělské půdy a jejich zaměstnance. Účastnický poplatek je 400,- Kč/osoba (300 Kč/osoba pro členy SMA ČR nebo SCHOK). Poplatek se bude hradit v hotovosti na místě. Pro všechny přítomné je zajištěno občerstvení. Kapacita kurzu je 20 osob.Přihlášení na seminář online:http://eagri.cz/public/app/eagriapp/vzdelavaciakce/Prehled/ - po zadání názvu pořadatele „Společnost mladých agrárníků“ se zobrazí všechny semináře, které pro Vás pořádáme i s aktivním odkazem na přihlášení- bez přihlášení se nebudete moci daného semináře bohužel zúčastnit nebo na www.smacr.czTěšíme se na společné setkání a na zajímavou diskuzi!Kontakt: Ing. Šárka Hošková, Ph.D., +420 724 506 933, hoskova@smacr.cz, Společnost mladých agrárníků České republiky, z. s., Plaská 622/3, Praha, 150 00, IČ: 697 80 765

Lidl výrazně zvýší mzdy, prodavači si polepší o čtvrtinu. Konkurence se výdělky nechlubí

22.2.2017 12:43 - Agris.cz
Lidl je jediným z velkých řetězců, který takto otevřeně zveřejňuje výši mezd. Podle informací z oboru totiž platí nejvíce. Ostatní řetězce se chlubí maximálně tím, o kolik lidem přidaly, konkrétní výdělky po zvýšení ale neuvádějí.

NÁRODNÍ ZEMĚDĚLSKÉ MUZEUM BUDE MÍT POBOČKU V OSTRAVĚ

22.2.2017 12:38 - Agris.cz
Původní veronikárna vítkovických železáren a hala skladu žáruvzdorného materiálu, které těsně navazují na Důl Hlubina, se během tří let změní v depozitárně expoziční objekt Národního zemědělského muzea.

Bernard rozšiřuje varnu, do rozvoje pivovaru investuje 70 mil. Kč

22.2.2017 11:28 - Agris.cz
Rodinný pivovar Bernard rozšiřuje varnu, aby v ní bylo možné uvařit až dvojnásobné množství piva. Výstav humpoleckého pivovaru rok od roku stoupá. Nynější varna se už v letních měsících dostávala na hranici své kapacity a musela být v provozu i non-stop, řekl ČTK spolumajitel pivovaru Josef Vávra.

Povinná maturita z matematiky způsobí odliv studentů odborných škol

22.2.2017 10:46 - Agris.cz
Potravinářská komora ČR a Agrární komora ČR nesouhlasí s rozšířením maturitní zkoušky z matematiky na všechny obory středoškolského vzdělání. Tuto snahu považujeme za další z dlouhé řady nebezpečných experimentů českého školství nepřinášejících nic pozitivního.

Piva skupiny Lobkowicz potvrdily kvalitu, získala zlatou i stříbrnou Pivní pečeť

22.2.2017 10:15 - Agris.cz
Skupina Pivovary Lobkowicz Group slaví další úspěch. Za svá piva obržela dokonce tři medailová umístění v prestižní soutěži o Zlatou pivní pečeť 2017. Výsledky jsou oceněním kontinuální práce, tradičního a precizního způsobu vaření piva a pomohou podpořit značky skupiny Pivovary Lobkowicz Group na domácím i zahraničních trzích.

Stejnokroje pro Lesy ČR dodá firma Koutný za 60 mil. Kč

22.2.2017 9:40 - Agris.cz
Nové stejnokroje pro zaměstnance státního podniku Lesy České republiky (LČR) ušije a dodá rodinná firma Koutný z Prostějova. Hodnota čtyřletého rámcového kontraktu činí 59,9 milionu korun bez DPH. Smlouvu s firmou státní podnik uzavřel v úterý. ČTK o tom dnes informovala mluvčí LČR Eva Jouklová.

Dvoufázová obnova má pozitivní vliv na budoucí stabilitu lesa

22.2.2017 9:09 - Agris.cz
Pro obnovu lesa poničeného přírodními živly je velice vhodný alternativní způsob pěstování, tzv. dvoufázová obnova. Spočívá v principu využití přípravných dřevin, které postupně upraví málo příznivé růstové podmínky a následně umožní snazší vnášení cílových dřevin.

Den bez palmového oleje přerostl ve výzvu k bezpalmovému únoru. České hnutí se šíří do zahraničí: má podporu i v europarlamentu a vzniká mezinárodní koalice.

22.2.2017 8:26 - Agris.cz
Letos poprvé proběhl oficiální Den bez palmového oleje, který tuzemská Koalice proti palmovému oleji vyhlásila na 1. únor. K němu se přidaly i další státy, až nakonec vyústil ve vznik mezinárodní koalice Palm Oil Watch International.

Prazdroj pošle na Velikonoce papeži do Vatikánu pivo se zvonem

22.2.2017 7:26 - Agris.cz
Tradiční velikonoční várka plzeňského ležáku pro papeže Františka bude letos doplněna o 30centimetrový zvon, k jehož výrobě se používá pivo Pilsner Urquell. Desetikilogramový zvon s pečetí, která připomene letošní 175. výročí značky, vyrábí jedna z nejznámějších slovenských zvonařských rodin Trvalcových ze Žarnovice.

Češi odevzdali k recyklaci 726 tun použitých úsporných zářivek, do sběrného místa s nimi ujdou maximálně 617 metrů

22.2.2017 6:25 - Agris.cz
Češi odevzdali k recyklaci 726 tun použitých úsporných zářivek, do sběrného místa s nimi ujdou maximálně 617 metrů

Souhrn událostí uplynulého dne – 21.2. 2017

22.2.2017 - Agris.cz
Budoucnost zemědělství: Philips staví vertikální farmu pro obchodní řetězce. Déšť a tající sníh zvedají hladiny řek, na Mandavě platí druhý stupeň povodňové aktivity. Boom biopotravin je pryč. Výrobců přesto ještě přibylo. Studie: Největší invaze nepůvodních druhů byla mezi 1970 a 2014.

„Musíme to uklidit!“ zní od ochránců přírody

21.2.2017 15:23 - Agris.cz
Organizátoři dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko spouští novou soutěž s označováním míst, které je třeba uklidit. Soutěž proběhne na Instagramu. Účastníci, kteří poukáží na místa vhodná k úklidu, mohou vyhrát kompaktní fotoaparát. Vyfocená místa budou inspirací pro dobrovolnické úklidy.

Studie: Největší invaze nepůvodních druhů byla mezi 1970 a 2014

21.2.2017 14:19 - Agris.cz
Světový růst invaze nepůvodních druhů živočichů a rostlin je nejintenzivnější v historii. Více než třetina druhů byla zavlečena byla mezi lety 1970 a 2014, ukázal výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi kterými byli Češi. Studie vyšla v prestižním časopise Nature Communications, sdělil jeden z českých autorů studie Petr Pyšek.

Štandardizácia nákupných cien surového kravského mlieka v SR a v EÚ a ich porovnanie

Prepočtový model štandardizuje priemernú slovenskú aj priemernú európsku cenu na obsah tuku 3,7 % a obsah bielkovín 3,3 % . ...

Viscofan měl tržby přes šest miliard korun, otevřel novou linku

21.2.2017 13:22 - Agris.cz
Českobudějovická firma Viscofan CZ, výrobce umělých střívek pro masný průmysl, měla loni tržby 6,1 miliardy korun. Meziročně klesly, když v roce 2015 činily 6,3 miliardy. Loni společnost postavila linku na plastikové obaly. ČTK to řekl jednatel společnosti Miloslav Kamiš. Viscofan CZ zaměstnává 650 lidí.

Neoznačené zmrazené hovězí, vepřové maso a masné výrobky

21.2.2017 12:25 - Agris.cz
Státní veterinární správa zjistila při kontrole v restauraci provozované společností ZPA Jinonice a.s. v Ústí nad Orlicí při běžné kontrole skladování 32,6 kg neoznačeného či nedostatečné označeného zmrazeného hovězího, vepřového masa a masných výrobků.

Boom biopotravin je pryč. Výrobců přesto ještě přibylo

21.2.2017 11:23 - Agris.cz
Zatímco ještě v roce 2012 jich působilo v Česku zhruba 450 výrobců biopotravin, na konci uplynulého roku už jejich počet překonal hranici šesti stovek. Vyplývá to ze statistiky vedené Registrem ekologických podnikatelů.

Bloomberg:Víno září jako zlato-investoři čekají konec růstu akcií

21.2.2017 10:54 - Agris.cz
Globální zotavení akcií žene některé investory k pití, i když trochu jiným způsobem, než by to mohlo vyznít, napsala agentura Bloomberg. Ceny kvalitních vín se vyšplhaly na nejvyšší hodnoty od října 2011 díky spekulacím, že ceny akcií pohybující se blízko rekordních maxim jsou připravené k poklesu.

Déšť a tající sníh zvedají hladiny řek, na Mandavě platí druhý stupeň povodňové aktivity

21.2.2017 10:29 - Agris.cz
Na řece Mandavě ve Varnsdorfu platí druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina stoupla během noci, v 05:00 dosáhla 96 centimetrů, stav pohotovosti se tu vyhlašuje při 90 centimetrech. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Zazvoní národním parkům umíráček?

21.2.2017 9:56 - Agris.cz
Pokud v úterý Poslanecká sněmovna schválí novelu zákona o ochraně přírody a krajiny ve znění, předloženém senátory, zásadním způsobem se změní režim národních parků. Co to bude znamenat pro ten nejstarší, Krkonošský?

Zajistěte si hojnou úrodu jarní přípravou

21.2.2017 9:52 - Agris.cz
Jaro klepe na dveře a s ním přichází setí a výsadba různých plodin. Správný hospodář již od brzkého jara dostatečně vyživuje půdu pro nové plodiny. Zemědělci se mají na pozoru a postupně se připravují na první výsev či výsadbu cibulové zeleniny a rané košťálové zeleniny.

Donbas se prý stal největším dovozcem ruského piva a masa

21.2.2017 8:24 - Agris.cz
Donbas na východě Ukrajiny, ovládaný proruskými separatisty, se stal největším zahraničním odbytištěm pro ruské maso a pivo, upozornil dnes ruský list Vedomosti s odvoláním na údaje od ruských celníků.

Budoucnost zemědělství: Philips staví vertikální farmu pro obchodní řetězce

21.2.2017 7:25 - Agris.cz
V nizozemském Drontenu letos vyroste první komerční vertikální farma v Evropě. Zeleninu pěstovanou pod umělým osvětlením by měly odebírat obchodní řetězce. Za projektem stojí známý výrobce elektroniky Philips. Studie MarketWatch předpovídá, že vertikální zemědělství čeká v nejbližších letech masivní růst.

Mražené tilapie z Číny bylo v balení méně, maso nahradila voda

21.2.2017 6:21 - Agris.cz
Litoměřický dovozce Frigoexim dodal na český trh z Číny mraženou rybu tilapii, které bylo v balení méně, než avizovala etiketa, do výrobku byla přidaná voda. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) mraženou rybu odebrala v řetězci Albert.

Souhrn událostí uplynulého dne – 20.2. 2017

21.2.2017 - Agris.cz
Kdyby včelám docházely síly, budou s nimi opylovat mikrodrony. Lesníci volají po zachování náhrad újmy za ochranu přírody. Prodej zapáchajících produktů rybolovu. Vítězem jihomoravské výstavy vín se letos stalo Rulandské bílé.

Kdyby včelám docházely síly, budou s nimi opylovat mikrodrony

20.2.2017 15:23 - Agris.cz
Nové mikrodrony se speciálním vybavením zvládnou elegantně opylit živé rostliny. Už se nebudeme muset bát o úrodu. Asi tak tři čtvrtiny druhů významných plodin nezbytně potřebuje opylení květů včelami a dalšími opylovači. Bez opylení není žádná úroda.

Lesníci volají po zachování náhrad újmy za ochranu přírody

20.2.2017 14:23 - Agris.cz
Sněmovna bude 21. 2. rozhodovat o konečné podobě novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Novela chce změnit pravidla pro vyplácení náhrad újmy za to, že úřední omezení spojená s ochranou přírody ztěžují majitelům lesů hospodaření.

Prodej zapáchajících produktů rybolovu

20.2.2017 13:46 - Agris.cz
Státní veterinární správa nařídila v prodejně Hai Xian Cheng s.r.o. v areálu An Dung v Praze 10 neškodné odstranění 60 kg chlazených a zmrazených produktů rybolovu a 200 kg zmrazeného vepřového masa a žaludků. Chlazené produkty rybolovu jevily známky kažení, silně zapáchaly.

Vítězem jihomoravské výstavy vín se letos stalo Rulandské bílé

20.2.2017 13:26 - Agris.cz
Vítězem jihomoravské regionální výstavy vín v Brně se letos ve 40. ročníku stalo Rulandské bíle, pozdní sběr z loňského ročníku z Rodinného vinařství Spěvák z Velkých Bílovic. Mezi červenými víny porotu zaujal nejvíce Cabernet Moravia, pozdní sběr ročníku 2003 od Otakara Chvátala z Brna.

Už žádné levné pivo z plastu. Ruský boj s alkoholismem trápí světové pivovary

20.2.2017 12:29 - Agris.cz
Rusové omezují konzumaci piva a světoví výrobci počítají ztráty. V minulých letech výrazně klesl i český export piva do Ruska. Od ledna tam začal platit zákaz dovozu i produkce piva do plastových lahví s objemem větším než půl druhého litru. Od července Duma chystá rozšíření na veškeré pivo v plastu.

VÝZVA pre tých, ktorým nie je ľahostajný osud sektoru mlieka na Slovensku

O tom, v akej ťažkej situácii je sektor mlieka, sa už v poslednej dobe nahovorilo a popísalo veľa. Vidíme to tak, že záchrana tohto sektoru je možná len vtedy, ak sa spoja všetky sily. ...

Farmářii Vysočiny loni přes nízké ceny mléka zvýšili jeho výrobu

20.2.2017 11:26 - Agris.cz
Zemědělci na Vysočině loni znovu potvrdili své dominantní postavení ve výrobě mléka, na jeho republikové produkci se podíleli téměř 19 procenty. V meziročním porovnání zvýšili dodávky mléka o pět procent na 558,7 milionu litrů. V Kraji Vysočina byla v minulém roce rovněž nejpočetnější stáda skotu v Česku.

Čeští odborníci se podíleli na zmapování životního cyklu kukačky

20.2.2017 10:56 - Agris.cz
Vědcům, mezi nimiž jsou i čeští odborníci, se podařilo detailně zmapovat životní cyklus kukačky. Mnohaletý výzkum publikovali v knize The Cuckoo - The Uninvited Guest (Kukačky - nezvaný host), která nedávno vyšla ve Velké Británii. Publikace, jejímž spoluautorem je olomoucký přírodovědec Tomáš Grim, vyvrací řadu mýtů.

Pracovití bobři působí v Děčíně kalamity, zákon je ale na jejich straně

20.2.2017 10:25 - Agris.cz
V děčínské části Dolní Žleb se usídlila rodina bobrů. Vzácná a přísně chráněná zvířata způsobují zdejším obyvatelům potíže. Stromy, které kácejí, už několikrát spadly na dráty elektrického vedení nebo na cestu.

Zpátky do hospod. Lidé se vrací k točenému pivu

20.2.2017 9:43 - Agris.cz
Několikaletý propad sudového piva se podařilo zastavit, naznačují první data za loňský rok. Když pivo, tak „lahváč" a do hospody spíše za odměnu. Takový postup volí milovníci pěnivého moku přibližně od roku 2008, kdy u nás začala (i vinou vyšší spotřební daně) citelně klesat spotřeba točeného piva.

Kabinet posoudí obnovu náhrad za škody způsobené kormorány

20.2.2017 9:22 - Agris.cz
Za problematickou asi označí vláda snahu o obnovu náhrad za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Poslanecký návrh postrádá podle podkladů pro pondělní zasedání kabinetu věcný i právní rozbor nynějšího stavu, navíc by znamenal rozpočtové dopady v řádu desítek milionů korun.

Jurečka: Zemědělci zažádali kvůli ptačí chřipce o 12 milionů Kč

20.2.2017 8:23 - Agris.cz
Zemědělci zažádali dosud kvůli ptačí chřipce o kompenzace 12 milionů Kč, vyplaceno jim bylo 2,5 milionu korun. Stát vyplatí zemědělcům veškeré škody, řekl v pořadu Partie ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V Česku je 29 ohnisek ptačí chřipky, utraceno byl této souvislosti 58.000 kusů drůbeže.

Kečupář Kraft Heinz je při chuti. Chce převzít konkurenční Unilever

20.2.2017 7:26 - Agris.cz
Americká potravinářská společnost Kraft Heinz usiluje o spojení s britsko-nizozemským výrobcem spotřebního zboží Unilever. Ten ale fúzi odmítá. Cena akcií Unileveru se po zprávě zvýšila až o 14 procent a dostala se na nové maximum. Nabídka Kraft Heinz činila podle agentury Reuters143 miliard dolarů.

Pátý ročník konference Ochrana půdy

20.2.2017 6:53 - Svaz vlastníků půdy
Ve dnech 22. - 23. března 2017 proběhne v Náměšti nad Oslavou pátý ročník konference Ochrana půdy, jejíž hlavní téma nese v letošním roce název: „Půda je základem lidské existence“. Odborný seminář pořádá Zemědělská a ekologická regionální agentura, z. s. a BFA Vídeň. Setkají se na ní zemědělci, podnikatelé, zástupci akademické sféry, státní a veřejné správy, vlastníci pozemků.   

MŽP do voleb novelu zákona o invazivních druzích nepředloží

20.2.2017 6:36 - Agris.cz
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nepředloží do říjnových voleb do vlády novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou by se omezily nepůvodní invazivní druhy v Česku. ČTK to řekl náměstek ministra pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský. Proti novele loni vystoupila sdružení myslivců, rybářů a zahrádkářů.

Souhrn událostí uplynulých dní – 17. – 19.2. 2017

20.2.2017 - Agris.cz
Rusko zmírnilo omezení obchodu s českými výrobky kvůli chřipce. Výrobci mléka se ocitli v krizi. Problémy má Opavsko i Krnovsko. Vajíčka v obalu s CZ nemusí být česká. Test mražené zeleniny: hrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve?

Před 25 lety byl v ČR přijat zákon o ochraně přírody a krajiny

19.2.2017 17:30 - Agris.cz
Dnes je to 25 let, kdy bylo přijato původní znění zákona o ochraně přírody a krajiny, který dodnes představuje jednu z nejkomplexnějších a nejfunkčnějších norem na ochranu životního prostředí v České republice.

Na český trh s hnojivy vstupují němečtí EuroChem Agro, uvedou prémiové výrobky

19.2.2017 10:03 - Agris.cz
Společnost EuroChem Agro, přední světový dodavatel dusíkatých a fosforečných hnojiv, se rozhodla uvést na český trh svoje prémiové výrobky. Realizace se uskuteční prostřednictvím tuzemské společnosti FERTISTAV CZ a.s. Společnost sídlící ve švýcarském Zugu na český trh přichází s úzkým portfoliem produktů uzpůsobených dle potřeb místních plodin a půd.

Vejce neznámého původu v restauraci v Praze 4

18.2.2017 9:06 - Agris.cz
Státní veterinární správa zjistila v restauraci Food Garden v Praze na Kavčích Horách uložení 180 ks vajec neznámého původu. Vejce byla netříděná, bez označení, nebylo možné určit datum minimální trvanlivosti.

Test mražené zeleniny: hrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve?

17.2.2017 15:39 - Agris.cz
I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninovou polévku. Stačí v obchodě vybrat mraženou zeleninu, ne jenom sáček promrzlé drti a ledu. MF DNES nechala otestovat dvanáct vzorků mražené zeleniny, která je u nás běžně k dostání.

Nové chodníky, odstavná parkoviště nebo oprava návsi? Obce ležící v národních parcích si můžou vybírat, do čeho investovat. MŽP jim nabídne dalších 50 milionů korun

17.2.2017 15:00 - Agris.cz
Žádosti o tradiční podporu pro obce v národních parcích MŽP se v tomto roce ještě více zjednoduší. Obce díky dotacím z MŽP mají šanci opravit náves, drobné stavby nebo turistické cesty, provést protierozní opatření nebo snížit světelné znečištění.

Lidl končí s "igelitkami". V českých prodejnách budou jen ekologičtější tašky

17.2.2017 14:16 - Agris.cz
První velký řetězec končí s prodejem igelitových tašek. Lidl je přestane od března nabízet ve všech svých českých prodejnách. Konkurenční Tesco zase dává lidem v e-shopu vybrat, zda nákup chtějí v igelitkách. Řetězce myslí na ekologii.

Informácie pre členov SZPM č. 4/2017

V januári 2017 predali slovenskí prvovýrobcovia formou dodávky 68,37 mil. kg surového kravského mlieka, čo je o -2,99 mil. kg SKM, t. j. ...

Výrobci mléka se ocitli v krizi. Problémy má Opavsko i Krnovsko

17.2.2017 13:36 - Agris.cz
Dlouhodobý přebytek mléka na českém trhu nutí jeho producenty snižovat stavy skotu a zavádět úsporná opatření. Důvody pro snižování stavu mléčných krav mají oslovení producenti mléka na Opavsku a Krnovsku stejné. Prodejní cena je v současné době stále nižší než ta výrobní.

Vajíčka v obalu s CZ nemusí být česká

17.2.2017 12:40 - Agris.cz
Mnohé zákazníky zajímá země původu vajíček, ale kódy bývají pro laiky matoucí. Vajíčka prodávaná v obalech označených CZ třeba podle současného zákona vůbec nemusí být česká. Důležitý je kód přímo na vajíčku.

KVÍZ: Kdo vyrábí naše jídlo? Otestujte, zda máte přehled o potravinách

17.2.2017 11:26 - Agris.cz
Nejasná pravidla pro uvádění původu, složité vlastnické struktury potravinářských výrobců i přemíra produktů na trhu vedou k tomu, že se dneska jen málokdo orientuje v tom, kdo a kde potraviny vyrábí. Otestujte si svůj přehled v našem kvízu.

Mrazivé teploty v Mongolsku zabily přes 40.000 kusů dobytka

17.2.2017 10:38 - Agris.cz
Mimořádné mrazy pohybující se pod minus 50 stupňů Celsia zabily v těchto dnech v mongolské stepi více než 40.000 kusů dobytka. Informovala o tom dnes agentura AFP. Po extrémně suchém létě, kdy se pro nedostatek zeleně stáda nedokázala dostatečně nakrmit, tak jde o další ránu pro mongolské hospodářství.

Jiří Maděřič: Ve finále rozhoduje to, jestli vám víno chutná, nebo nechutná

17.2.2017 10:01 - Agris.cz
Rodinné vinařství založené otcem Jiřího Maděřiče Ludvíkem sídlí v Moravském Žižkově, na půli cesty mezi Velkými Bílovicemi a Prušánkami. Kromě vinařství zde rodina provozuje i penzion. Jiří Maděřič zastává i funkci ve vedení Vinařské asociace a na stránkách vinařství či Facebooku prezentuje zajímavé názory na konzumaci vína.

Rusko zmírnilo omezení obchodu s českými výrobky kvůli chřipce

17.2.2017 9:10 - Agris.cz
Rusko povolilo dovoz zboží, kde je zpracované drůbeží maso z českých závodů. Musí však být ošetřené tak, aby v něm byl zničen potenciální virus ptačí chřipky. Rusko dříve dovoz takového zboží zakázalo kvůli výskytu nemoci v ČR. Většina zákazů ale platí dál, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Veterináři se rozhodli odebrat chovateli z Benešovska 70 koní

17.2.2017 8:21 - Agris.cz
Veterináři se rozhodli odebrat chovateli z Jankova na Benešovsku sedm desítek koní. Zvířata budou přemístěna do náhradní péče, řekli dnes ČTK mluvčí veterinární správy Petr Pejchal a starostka Jankova Jitka Jonsztová (TOP 09). "Důvodem odebrání je skutečnost, že chovatel se o koně přestal starat a zároveň prohlásil, že se o ně přestává starat," uvedl Pejchal.

Víkend bude studený a deštivý, pak přijde velká obleva

17.2.2017 7:26 - Agris.cz
Slunečný pracovní týden o víkendu vystřídají dešťové přeháňky a na horách sněžení. Blížící se studená fronta by ale mohla pomoci s odstraněním stále trvajícího smogu. Po neděli přijde obleva, která zasáhne i horské oblasti, sdělila Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Zisk potravinářského gigantu Nestlé loni překvapivě klesl

17.2.2017 6:36 - Agris.cz
Čistý zisk švýcarského potravinářského gigantu Nestlé v loňském roce klesl o šest procent na 8,5 miliardy švýcarských franků (216 miliard Kč). Firma ve své výsledkové zprávě dnes také uvedla, že zesílí snahu o snižování nákladů.

Souhrn událostí uplynulého dne – 16.2. 2017

17.2.2017 - Agris.cz
Mapy ohrožení smrkových porostů suchem pomohou rozpoznat rizikové oblasti. Jak je to s cenami mléka v EU? Nechceme, aby se z lesů stala divočina, říká šéf Lesů ČR. Zelenina prudce zdražuje, okurky o více než polovinu.

Zelenina prudce zdražuje, okurky o více než polovinu

16.2.2017 15:34 - Agris.cz
Zelenina v českých obchodech je dražší než před rokem. Z analýzy letáků ze serveru Kupi.cz pro Novinky vyplynulo, že nejvíce zdražily papriky, květák a česnek. A výrazný narůst cen u salátových okurek, česneku nebo brokolice potvrdil i Index spotřebitelských cen ČSÚ.

Nepovolená činnost

16.2.2017 14:48 - Agris.cz
Státní veterinární správa zjistila při kontrole provozovny Lapastar kuře s.r.o. v Žumberku, že v prostoru porcovny drůbeže dochází k rozbalování vakuově baleného vepřového masa původem z Německa a Španělska, jeho krájení a následné balení.

Vyšší jarní teploty mohou způsobit, že se některé rostliny nerozmnoží

16.2.2017 14:09 - Agris.cz
Oteplování a rychlý nástup jara mají negativní vliv na kvetení například hyacintovců a dalších rostlin a stromů, které vykvétají brzy na jaře. Některé rostliny se vyšším jarním teplotám špatně přizpůsobují, což snižuje jejich šanci na růst a reprodukci.

Nechceme, aby se z lesů stala divočina, říká šéf Lesů ČR

16.2.2017 13:21 - Agris.cz
Kde je dnes hospodářský les, kam lidé chodí na houby, kde sportují a odpočívají, může být brzy divočina, jakou by rádi měli v lesích například stoupenci Hnutí Duha, řekl v rozhovoru pro Právo generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád. Podle něj senátoři moudře vrátili poslancům novelu zákona o ochraně přírody.

Lidl chce otevřít první obchod v USA již v létě, do roka plánuje více než stovku

16.2.2017 12:39 - Agris.cz
Německý diskontní řetězec Lidl otevře svůj první obchod ve Spojených státech letos v létě, tedy dříve, než firma doposud plánovala. Do roka chce mít v USA více než 100 obchodů. Uvedla to firma ve středečním prohlášení. Prvních 20 obchodů chce Lidl otevřít ve Virginii, Severní a Jižní Karolíně.

Hřebčín v Kladrubech v září předá nominaci do UNESCO

16.2.2017 11:24 - Agris.cz
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem v září předá nominační dokumenty pro zapsání na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Komise podklady zhodnotí, do února příštího roku si ještě může vyžádat doplňující informace. Poté dva tři roky bude zkoumat, zda je žádost hřebčína oprávněná.

Jak je to s cenami mléka v EU?

16.2.2017 10:37 - Agris.cz
Podle poslední aktualizace Evropské komise z února 2017 se platby, které dostávají farmáři za mléko ve „starých“ zemích Evropské unie, liší od těch, které dostanou v novějších státech EU. V České republice patří bohužel ceny mléka k nejnižším z členských států EU.

Evropanům chutnají karlovarské minerálky

16.2.2017 10:00 - Agris.cz
Skupině firem Karlovarských minerálních vod (KMV) loni stoupnul obrat na 7,5 miliardy korun. Největší výrobce minerálních a pramenitých vod ve střední Evropě vykázal loni i nárůst zisku. V roce 2015 měla skupina obrat 7,3 miliardy korun.

PepsiCo má za čtvrté čtvrtletí nižší zisk, překonal však odhady

16.2.2017 9:10 - Agris.cz
Americký výrobce potravin a nápojů PepsiCo hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 1,4 miliardy dolarů (35,8 miliardy Kč). Je to pokles proti zisku 1,72 miliardy USD před rokem, znamená to však lepší výsledek, než se čekalo. Firma dnes uvedla, že těžila z úsporných programů a vyšší poptávky po svých zdravějších nápojích a pochutinách v Severní Americe.

DEŇ PRVOVÝROBCOV MLIEKA 2017

Vážení prvovýrobcovia mlieka, poznačte si prosím do svojich kalendárov termín konania v poradí už 13. ročníka Dňa prvovýrobcov mlieka, ktorý sa bude konať 10. októbra 2017 v Sielnici. ...

Mapy ohrožení smrkových porostů suchem pomohou rozpoznat rizikové oblasti

16.2.2017 8:22 - Agris.cz
Jako rámcový podklad pro poskytování podpory pro obnovu porostů kalamitně poškozených suchem slouží mapy, které zpracovali experti z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Mapy ohrožení smrkových porostů vznikly na základě podkladů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ministerstvo nesouhlasí se zrušením tendru na mobilní volání

16.2.2017 7:25 - Agris.cz
Ministerstvo zemědělství nesouhlasí s rozhodnutím předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje, kterým po dvou letech projednávání rozhodl o zrušení soutěže na poskytování mobilních telekomunikačních služeb resortu. Objem zakázky byl 49 milionů korun.
26.8.2008 2:19:19 | přečteno 84401x | ernest
 
Asociace soukromého zemědělství ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2012) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Asociace soukromého zemědělství ČR © 1998-2017  |  kancelar@asz.cz
Samcova 1, 110 00 Praha 1  |  tel.: 266 710 413-4  |  DS: vpnz2b8
Adresář firem  |  Inzerce  |  Obchod  |  Ubytování na farmě  |  webmaster  |  RSS 2.0
 
load