Dusí nás administrativa, píší vládě ve společném memorandu obce

Sdílejte článek
Dusí nás administrativa, píší vládě ve společném memorandu obce

Byrokracie, kterou s sebou přináší novela zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, je naprosto neúnosná. Komplikuje finanční podporu místních spolků, neziskového sektoru i občanských sdružení. Městům a obcím přináší spoustu administrativy navíc a ještě horší je to s byrokratickou zátěží samotných žadatelů. Právní předpis je třeba změnit. V Kyjově se na tom shodly Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR. Ve společném memorandu vyzývají vládu a parlament, aby právní předpis týkající se územních rozpočtů upravily.

Podle organizací, které sdružují města a obce z celé České republiky, stávající podoba zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů také zásadně zasahuje do pravomocí samospráv. 

"V prohlášení každé nové vlády je, že sníží byrokratickou zátěž, ovšem nakonec nás zatíží administrativou ještě nesmyslnější," říká místopředseda Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) a starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

"Územně samosprávné celky mohou podle platného znění zákona poskytovat dotace místním spolkům jen na základě složitých administrativních procesů. Jejich rozsah je natolik velký, že ve finančním vyjádření mnohdy přesahuje částku, kterou samosprávy nestátním neziskovým a zájmovým organizacím poskytují – jedná se zpravidla o částky od 500 do 5 000 korun,“ upozorňuje předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta Kyjova František Lukl.

Částky, kterými města a obce podporují místní organizace, samosprávy transparentně zveřejňují v návrhu rozpočtu. Rovněž je na veřejném jednání schvaluje zastupitelstvo. Nová pravidla v praxi znamenají mimo jiné další zveřejňování, a tedy další administrativní úkony.

"Aplikace zákona likvidačně dopadá právě na nejmenší spolky, hasiče, myslivce, charitní spolky i sportovce, prostřednictvím kterých se projevuje aktivita občanů. Zákon nyní poškozuje jak venkov, tak občanskou společnost a dostupnost služeb poskytovaných spolky napříč celým územím České republiky a je v příkrém rozporu s prohlášeními členů vlády o snižování byrokratické zátěže obcí a občanů," doplňuje předseda Spolku pro obnovu venkova ČR (SPOV ČR) a starosta Bělotína Eduard Kavala.

Organizace sdružující obce společně považují nárůst administrativní zátěže u drobných podpor do 20 000 korun za naprosto neadekvátní. Požadují proto v nedávno podepsaném společném prohlášení takovou úpravu zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, která poskytování dotací výrazně zjednoduší. Vznik memoranda inicioval starosta obce Tupesy ve Zlínském kraji Oldřich Vávra.

Společné prohlášení SMS ČR, SPOV ČR a SMO ČR k zákonu ze dne 20. ledna 2015, kterým se mění zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon).

Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR vyzývají vládu a Parlament České republiky k novelizaci zákona, který zásadním způsobem a nad míru únosnou komplikuje podporu občanských sdružení, spolků a neziskového sektoru a zásadně zasahuje do pravomoci samospráv.

Ruku v ruce s prohlášením každé nové vlády, že sníží byrokratickou zátěž, novela zákona přináší jednoznačně vyšší administrativní zatížení, jak poskytovatelům, tak především příjemcům dotací.  Novela zavádí pro územně samosprávné celky povinnost poskytovat dotace výhradně na základě žádosti o poskytnutí dotace (s celou řadou předepsaných náležitostí) prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy a následného vyúčtování. Rovněž zavádí další povinnosti, které zvyšují administrativní zátěž, jako jsou vypracovávání dotačních programů, zveřejňování záměrů v delší lhůtě, než je lhůta obvyklá (15 dnů), vypracovávání veřejnoprávních smluv na každou, byť i marginální dotaci, vyúčtování dotace bez rozdílu, přezkoumávání rozhodnutí o uložení odvodu a penále za porušení rozpočtové kázně, a především vyhotovení sdělení o nevyhovění žádosti včetně odůvodnění, které může přezkoumávat správní soud.

Obce a města podporují nestátní, neziskové a zájmové organizace řadou drobných dotací oscilující v rozmezí 500 - 5 000 Kč. Ekonomické ohodnocení nově zaváděných administrativních úkonů ve finančním vyjádření převýší mnohdy hodnotu dotace poskytnuté žadateli.

Transparentnost procesů je zajištěna již zveřejněním výše částky na podporu místních organizací v návrhu rozpočtu a dalším schvalováním rozpočtu na veřejném zasedání zastupitelstva obce. Použitím nových pravidel dochází k dvojímu zveřejňování informací.

Aplikace zákona výrazně negativně až likvidačně dopadá právě na nejmenší občanská a neformální sdružení, prostřednictvím kterých se projevuje aktivita občanů. Zákon svým působením výrazně poškozuje jak venkov, tak občanskou společnost a dostupnost služeb poskytovaných nestátními organizacemi napříč celým územím ČR.

Z výše uvedených důvodů považujeme tento nárůst administrativní zátěže u drobných podpor do 20 000 Kč za naprosto neadekvátní a omezující zejména pro příjemce a požadujeme proto takovou úpravu zákona, která by poskytování těchto dotací výrazně zjednodušila.

Mgr. Eduard Kavala, MPA, předseda SPOV ČR

Ing. Radim Sršeň, Ph.D., 1. místopředseda SMS ČR

Mgr. František Lukl, předseda SMO ČR


Přečteno: 317x