Členy jsou farmáři provozující zemědělství na území ČR. Informace o farmách a komoditách.
Svaz vlastníků půdy ČR Asociace myslivosti ČR Vinařská asociace ČR
Mapa regionů
Asociace farmových chovů jelenovitých ČR ASCHK Svaz chovatelů ovcí a koz Sbor sleskych jizd
Nápady a dopady
Fb
Twitter
Instagram
E-shop ASZ
FFKP

Počasí

Pátek
24.2.
oblačnoden 3 / 7°C
noc 1 / 5°C
Sobota
25.2.
polojasno až zataženoden 4 / 8°C
noc -4 / 0°C
Neděle
26.2.
oblačnoden 7 / 11°C
noc 0 / 4°C
Prší-li na sv. Matěje, bude se brzo sít.
Meteocentrum.cz

Návštěvnost

Celkem přístupů: 105905438
Za týden: 619177
Za den: 72230
Online návštěvníků: 727
Naše voda   logo 1
webarchiv certifikat c
Creative Commons License

Pomník obětem kolektivizace

Jednou z významných aktivit ASZ ČR v uplynulém období se stala realizace pomníku obětem kolektivizace. Valná hromada členů ASZ v roce 2001 ve snaze důsledněji se věnovat historii a odkazu selského stavu připravila jasné zadání - vybudovat pomník obětem kolektivizace.

Pomník obětem kolektivizaceText na pamětní desce pomníku:

„Tam ořem, sejem, hyneme,
však pýchy dalecí
přec starší jsme a budeme
než rody knížecí!“

Selské písně - Josef Václav SládekNávrh pomníku a jeho realizace

Na vybudování pomníku byla vypsána veřejná finanční sbírka, na které se během roku a půl sešlo od 750 dárců přes 1,1 milionu korun. Pro vysokou uměleckou hodnotu díla se na této akci rozhodl významně podílet také magistrát města Prahy, který citlivou úpravou celého pozemku zajistil důstojné okolí pomníku.

Samotnému vybudování pomníku předcházelo značné úsilí spojené s vyřízením stavebního povolení, neboť pomník se nachází v chráněné městské zóně a v blízkosti řady důležitých staveb. Nejpříhodnější lokalitou k umístění se stalo prostranství před budovou ministerstva zemědělství v Praze Těšnově. Výběrová komise složená z významných architektů, historiků i zástupců kulturní obce vybrala, v umělecké soutěži z řady došlých návrhů, jednomyslně námět akademického sochaře Jiřího Plieštika. Ten představil sochu jako symbolický trs rašícího osení spoutaného ostnatým drátem. Jeho návrh velmi přesně vystihuje podstatu procesu páchaného komunistickou zvůli v druhé polovině 20. století na sedlácích. Šest metrů vysoké osení z nerezové oceli rostoucí i přes spoutání ostnatým drátem, symbolizuje nezlomnou sílu selského stavu čerpající ze vztahu k půdě a přírodě.

Slavnostní odhalení se uskutečnilo 23. května 2004 za účasti nejen řady významných představitelů pravicového politického spektra, poslanců, zástupců zájmových sdružení soukromých zemědělců i široké nezemědělské veřejnosti, ale především za účasti dosud žijících postižených sedláků a bývalých politických vězňů. Právě pro ně budiž tento pomník alespoň částečnou satisfakcí.

Kolektivizace - zločin proti venkovu

U příležitosti odhalení tohoto pomníku Asociace vydala zvláštní publikaci pod názvem „Kolektivizace - zločin proti venkovu“, která obsahuje jednak historickou práci doc.Karla Jecha „Strasti a naděje selského stavu“, mapující období kolektivizace a jednak seznam přispěvatelů ve veřejné sbírce na zbudování pomníku samého. Tato publikace s původními dokumenty odhaluje v celé nahotě zrůdnosti celého procesu kolektivizace, která ve své podstatě znamenala plošné státem řízené okrádání, cílenou likvidaci a poškozování jména selského stavu jako významné sociální i ekonomické vrstvy, která byla od nepaměti nedílnou součástí našeho venkova. 

Pomník obětem kolektivizace

Memento a odkaz do budoucna

Asociace soukromého zemědělství ČR je autentickou stavovskou organizací moderních českých sedláků, v dnešní terminologii farmářů. Většina z dnešních výkonných hospodářů již nezažila zločinné období kolektivizace na vlastní kůži. Málokterá z našich rodin však nebyla kolektivizací nějakým způsobem poznamenána. Téměř všichni naši otcové či dědové prožili právě onu dobu se všemi jejími důsledky hospodářskými i lidskými. Řada z nich zaplatila za komunistický teror svými životy, zdravím či roky strávenými ve vězeních. Jednou ze základních věcí, které dělají sedláka sedlákem je i úcta k předkům a jejich práci a utrpení.

Předseda ASZ ČR Ing. Stanislav Němec ve svém projevu při slavnostním odhalení mimo jiné uvedl: „ukazuje se, že takovéto memento je bezesporu nutné, protože snahu o relativizaci a zapomenutí bolševické zvůle můžeme sledovat prakticky na každém kroku. Jsou-li i dnes na ministerských postech bývalí komunisté, visí-li v kabinetu současného ministra zemědělství portréty jeho předchůdců právě z doby, v níž se děla největší kolektivizační zvěrstva, jsou pomník i tato publikace nanejvýš potřebnými.

Chceme, aby i naši následovníci věděli, čím byl jejich statek či farma vykoupen a aby nikdy nedopustili něco podobného. Všem pohrobkům a „omlouvačům“ komunistů a kolektivizace pak chceme dokázat, že český selský stav nebyl pokořen, žije a bude se rozvíjet.“

Jménem Asociace soukromého zemědělství ČR zde vyjadřujeme upřímný dík všem, kteří do finanční sbírky na pomník přispěli, či jinak napomohli jeho zbudování. I oni dokázali, že jim není lhostejná nejenom minulost, ale především budoucnost.

Pomník obětem kolektivizaceObětem kolektivizace zemědělství

Během své vlády v letech 1948 - 1989 se komunistická moc a její přisluhovači pokusili zcela zlikvidovat český selský stav a násilím kolektivizovali venkov. Mnoho sedláků bylo popraveno, tisíce uvězněno, rodiny násilím vystěhovány ze svých domovů, děti vyloučeny ze škol, majetky rozkradeny a zdevastovány. Pachatelé těchto zločinů nebyli nikdy potrestáni. Po r. 1989 jejich následovníci vraceli ukradené majetky jen velmi neochotně a často na jejich neoprávněném držení založili své podnikání. Přesto dnes moderní soukromí farmáři opět hospodaří na více než 25 % české půdy.

Český sedlák žije a nikdy nezapomene na utrpení svých předků!

Asociace soukromého zemědělství ČR

Pomník obětem kolektivizace prokoukl

Pomník01

Předsednictvo ASZ ČR rozhodlo začátkem léta o údržbě pomníku obětem kolektivizace, který již po více než deseti letech od svého vzniku potřeboval velmi nutně opravu a celkovou renovaci.

28.8.2015 10:16:38 | přečteno 662x | příspěvků: 0 | gorgonova | Celý článek
 

Fotogalerie pomníku obětem kolektivizace

pomník obětem kolektivizace

Slavnostní odhalení pomníku obětem kolektivizace se uskutečnilo 23. května 2004 za účasti nejen řady významných představitelů pravicového politického spektra, poslanců, zástupců zájmových sdružení soukromých zemědělců i široké nezemědělské veřejnosti, ale především za účasti dosud žijících postižených sedláků a bývalých politických vězňů. Právě pro ně budiž tento pomník alespoň částečnou satisfakcí.

12.2.2006 14:18:01 - aktualizováno 8.3.2006 17:21:52 | přečteno 5985x | brozek | Celý článek
 

TO THE VICTIMS OF COLLECTIVISATION OF AGRICULTURE

Rozorávání mezí
Between 1948 - 1989 the communist regime and its henchmen tried to liquidate the Czech rural population and to collectivise the country by force. Many farmers were executed, thousands were imprisoned, families were forced to move from their homes, children were thrown out of schools, properties were stolen and devastated. The perpetrators of these crimes were never punished.
5.12.2005 0:51:28 | přečteno 2794x | brozek | Celý článek
 

Předmluva ke knize Kolektivizace - zločin proti venkovu

kolektivizace
Vážení čtenáři, dostáváte do rukou publikaci, kterou Asociace soukromého zemědělství ČR vydává u příležitosti odhalení pomníku obětem kolektivizace zemědělství. Součástí publikace je jednak historická práce doc.Karla Jecha „Strasti a naděje selského stavu“, mapující samotný mechanismus zrůdného procesu kolektivizace a jednak seznam přispěvatelů ve veřejné sbírce na zbudování pomníku samého.
5.12.2005 0:54:43 | přečteno 3055x | brozek | Celý článek
 

Pomník obětem kolektivizace - shrnutí

pomník obětem kolektivizace
Jednou z významných aktivit ASZ ČR v uplynulém období se stala realizace pomníku obětem kolektivizace. Valná hromada členů ASZ v roce 2001 ve snaze důsledněji se věnovat historii a odkazu selského stavu připravila jasné zadání - vybudovat pomník obětem kolektivizace.
5.12.2005 0:58:14 | přečteno 2874x | brozek | Celý článek
 
5.12.2005 0:48:32 | přečteno 2874x | brozek

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 
Asociace soukromého zemědělství ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2012) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Asociace soukromého zemědělství ČR © 1998-2017  |  kancelar@asz.cz
Samcova 1, 110 00 Praha 1  |  tel.: 266 710 413-4  |  DS: vpnz2b8
Adresář firem  |  Inzerce  |  Obchod  |  Ubytování na farmě  |  webmaster  |  RSS 2.0
 
load