Členy jsou farmáři provozující zemědělství na území ČR. Informace o farmách a komoditách.
Svaz vlastníků půdy ČR Asociace myslivosti ČR Vinařská asociace ČR
Mapa regionů
Asociace farmových chovů jelenovitých ČR ASCHK Svaz chovatelů ovcí a koz Sbor sleskych jizd
Sedláci v médiích
Nápady dopady
Fb
Twitter
Instagram
E-shop ASZ
FFKP

Počasí

Čtvrtek
23.3.
oblačno až zataženoden 9 / 13°C
noc 3 / 7°C
Pátek
24.3.
oblačnoden 8 / 12°C
noc 1 / 5°C
Sobota
25.3.
polojasno až zataženoden 9 / 13°C
noc 0 / 4°C
Březen se umí pousmát, ale také důkladně zamračit.
Meteocentrum.cz

Návštěvnost

Celkem přístupů: 108138954
Za týden: 142560
Za den: 6657
Online návštěvníků: 165
Naše voda   logo 1
webarchiv certifikat c
Creative Commons License

Činnost ASZ ČR

SM02
Činnost ASZ ČR probíhá na třech úrovních, a to na úrovni regionální, celostátní a mezinárodní.

Úroveň celostátní

Na celostátní rovině se ASZ zabývá zejména obhajobou zájmů soukromých zemědělců v jednání se státními orgány. Zástupci ASZ ČR se snaží chránit a prosazovat zájmy sedláků v parlamentu, na ministerstvech i dalších orgánech státní správy.

MZE-duben_2014ASZ úzce spolupracuje s předními institucemi a odborníky na zemědělskou ekonomiku a sama zpracovává a předkládá konkrétní návrhy jak operativního, tak koncepčního charakteru. Ve všech návrzích ASZ ČR důsledně hájí zásadu minimalizace státních zásahů do svobodného podnikání.

Od roku 2008 je ASZ ČR aktivní také v Antibyrokratické komisi ministra zemědělství.

Úkolem ASZ ČR je mimo jiné vytváření pozitivního a odborného pohledu široké veřejnosti na selský stav pomocí publikačních aktivit v různých médiích. Jedním ze základních cílů je i podpora vzdělávání a informační servis pro členy Asociace. Zvláštní pozornost je věnována obousměrnému toku informací mezi členskou základnou a národní kanceláří, resp. předsednictvem ASZ ČR.

Selská revue 6/2014Hlavní informační platformou je v současné době webová stránka http://www.asz.cz/, která se stala s návštěvností přes 2.500 denně jedním z nejnavštěvovanějších zemědělských portálů. Dále ASZ ČR distribuuje zhruba 6x ročně mezi své členy Selskou revue, kde na cca 100 stránkách informuje o svých aktivitách, o připravované legislativě, dále jsou zde různé komentáře k dění v zemědělské politice, informace z Evropské unie apod, reportáže z farem členů i ze zahraničních zájezdů atd. 

ASZ ČR také koordinuje jednotlivé odborné, ekonomické programy, ale i společenské akce ASZ. V případě potřeby organizuje i celostátní akce na podporu cílů a ochrany zájmů soukromých sedláků.

Mezi nejdůležitější společenské akce patří dlouhodobě soutěž o Farmu roku, kterou pořádá ASZ ČR mezi svými členy již třináctým rokem. Soutěže se účastní členské farmy s velice různorodou charakteristikou struktury či velikostí usedlosti. Hlavním cílem soutěže je ukázat široké zemědělské i nezemědělské veřejnosti, že český sedlák hospodařící na své rodinné farmě může být nejen úspěšným podnikatelem a spokojeným člověkem, ale i hrdým a svobodným občanem, který pozitivně ovlivňuje svou obec a region. A to i přes poměrně složitou ekonomickou situaci v níž se dnes české i evropské zemědělství nachází.

Foto01Počínaje rokem 2011 spolupořádá ASZ ČR na farmách svých členů také Farmářské slavnosti, které mají za cíl ukázat široké veřejnosti a především rodinám s dětmi život na farmě, propagovat prodej čerstvého zboží přímo z farem a přilákat zájemce o zemědělství a kvalitní potraviny přímo ze dvora. Tyto akce doposud navštívilo celkem více než 180.000 lidí.

Další tradiční akcí jsou například celostátní selské dožínky konané vždy na jedné z farem našich členů, reprezentační selský ples, různá regionální setkání našich členů apod. Asociace také každoročně do svých akcí zařazuje několik odborných poznávacích zájezdů po farmách v Evropě i zámoří.

ASZ ČR trvale prezentuje svou činnost, regiony a členy na republikových zemědělských výstavách (Země živitelka v Českých Budějovicích, Techagro v Brně, Pragaagro v Praze-Letňanech, na výstavách v Lysé nad Labem či na Mezinárodní výstavě hospodářských zvířat v Přerově, aj…).

Úroveň regionální

Činnost regionálních ASZ klade důraz především na hospodářské záležitosti. Členové ASZ se sdružují ke společnému nákupu a odbytu nebo vyjednávání s odběrateli aASZ Litoměřice na lodi dodavateli. V některých regionech jsou založena odbytová družstva, přinášející svým členům hmatatelný ekonomický prospěch. Nedílnou součástí náplně regionálních ASZ je informační servis a společenské či ekonomické aktivity (dožínky, zájezdy, plesy apod.). Důležitou pomocí pro členy jsou také každoroční odborné semináře a školení (např. bezpečnost práce, ochrana rostlin a práce s postřiky, profesní školení řidičů, veterinární školení, daně a účetnictví, práce s počítačem a na internetu, atd .)

Úroveň mezinárodní

Účastnící zájezdu s farmářiASZ ČR je členem evropské stavovské organizace farmářů COPA. V rámci tohoto projektu má možnost prezentovat vlastní zájmy přímo v sídle evropské byrokracie - v Bruselu. Zástupci ASZ ČR se pravidelně zúčastňují všech důležitých jednání v Bruselu. ASZ ČR udržuje nadstandardní vztahy zejména s kolegy z nově přistoupivších zemí k EU, v jejichž rámci se také podařilo prosadit některé kandidáty na přední místa organizace COPA. ASZ ČR se v průběhu posledních let stala přirozeným a respektovaným členem formálního i neformálního společenství evropských selských organizací. Asociace se pravidelně zúčastňuje řady mezinárodních akcí: především evropského zemědělského kongresu, sympozií v evropském parlamentu či jednání komoditních rad a expertních setkání COPA-COGECA. 

Dále je ASZ ČR členem Evropského svazu vlastníků půdy (ELO), který si klade za cíl zejména podporovat a hájit udržitelný rozvoj venkovského podnikání založeného na soukromém vlastnictví a podporovat udržitelné využití a ochranu přírodního dědictví a životního prostředí.

ASZ ČR se také podílí či sama realizuje evropské projekty - například v rámci programu Leonadro da Vinci.

Další nové zahraniční kontakty jsou neustále utvářeny na úrovni zahraničních velvyslanectví v ČR a na odborných a expertních úrovních v rámci jednání Světové banky, FAO a OECD. Jejich praktické využití se odehrává nejen v rovině získávání důležitých informací z mezinárodní zemědělské scény, ale v poslední době čím dál častěji také pro organizování studijních zájezdů na farmy do řady států Evropy i v zámoří. ASZ také významným způsobem spolupracuje s poslanci Evropského parlamentu (zejména za frakci EPP-ED).


24.2.2006 22:13:56 - aktualizováno 8.1.2015 14:33:12 | přečteno 18574x | brozek

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 
Asociace soukromého zemědělství ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2012) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Asociace soukromého zemědělství ČR © 1998-2017  |  kancelar@asz.cz
Samcova 1, 110 00 Praha 1  |  tel.: 266 710 413-4  |  DS: vpnz2b8
Adresář firem  |  Inzerce  |  Obchod  |  Ubytování na farmě  |  webmaster  |  RSS 2.0
 
load