Členy jsou farmáři provozující zemědělství na území ČR. Informace o farmách a komoditách.
Svaz vlastníků půdy ČR Asociace myslivosti ČR Vinařská asociace ČR
Mapa regionů
Asociace farmových chovů jelenovitých ČR ASCHK Svaz chovatelů ovcí a koz Sbor sleskych jizd
Sedláci v médiích
Nápady dopady
Fb
Twitter
Instagram
E-shop ASZ
FFKP

Počasí

Neděle
26.3.
polojasno až zataženoden 9 / 13°C
noc 0 / 4°C
Pondělí
27.3.
den / °C
noc / °C
Úterý
28.3.
den / °C
noc / °C
V březnu vítr z břízy fouká. (Bývá ostrý a řezavý jak březové metly.)
Meteocentrum.cz

Návštěvnost

Celkem přístupů: 108198377
Za týden: 101905
Za den: 5410
Online návštěvníků: 134
Naše voda   logo 1
webarchiv certifikat c
Creative Commons License

Dvůr Prak je členem ASZ Benešov

Benešov FR2016

Páté místo v soutěži Farma roku 2016 letos putovalo na Dvůr Prak - statek rodiny Tupých. Ti hospodaří na Vlašimsku a jsou členy regionální ASZ Benešov. S touto asociací nás podrobněji seznámí její předseda Pavel Duda.

Když jsme v letošním roce, v rámci naší druhé cesty po hospodářstvích členů ASZ Benešov na Vlašimsku, navštívili Dvůr Prak pana Jana Tupého, věděl tehdy o tomto krásném statku v nejzazším místě našeho regionu nedaleko hradu Český Šternberk jen málokdo. A přitom je opravdu na co se dívat…

Podle zdejší pověsti se praví, že roku 1467 vojsko krále Jiřího z Poděbrad umístilo právě na tomto místě tzv. obléhací prak, díky němuž byl následně dobyt hrad Český Šternberk. Vinu na tom nesl poručík Petra Holického, Zdeněk Konopišťský ze Šternberka, který byl členem Zelenohorské jednoty a účastnil se odboje proti Jiřímu z Poděbrad. Dřevěný dvůr z roku 1753 i pozdější nová usedlost z kamene a cihel jsou uváděny jako příslušné právě k tomuto hradu. S ním také usedlost sdílela svou následnou historii. V roce 1927 ji koupil Josef Kirchman a dvůr tak nadále sloužil jako chovná stanice pro hovězí dobytek.

Dávnou historii, kdy mezi sebou předci dvou výše zmíněných sousedů „válčili“, zanechme stranou a potěšme se tím, že dnes oba dva, jak Jan Tupý z Farmy Prak, tak jeho soused, hrabě Zdeněk Sternberg, jsou členy Asociace soukromého zemědělství okresu Benešov.

Mým osobním velkým potěšením je, že naše mladá regionální ASZ měla doposud velký potenciál v ukázkových farmách, neboť Jan Tupý je třetí úspěšnou farmou během čtyř let fungování našeho regionu a může tak přispět do portfolia pěti nejlepších v prestižní soutěži Farma roku.

Rodině pana Tupého přeji za celý náš region mnoho pracovních úspěchů, aby jim jejich chov vzácných koní nadále jen vzkvétal a všem našim členům z Benešovska pevné zdraví, sílu a aby v tomto úspěšném trendu v soutěži Farma roku do budoucna pokračovali…

Pavel Duda, předseda ASZ Benešov

11.1.2017 3:57:19 | přečteno 325x | rejchrtova

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 
Asociace soukromého zemědělství ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2012) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Asociace soukromého zemědělství ČR © 1998-2017  |  kancelar@asz.cz
Samcova 1, 110 00 Praha 1  |  tel.: 266 710 413-4  |  DS: vpnz2b8
Adresář firem  |  Inzerce  |  Obchod  |  Ubytování na farmě  |  webmaster  |  RSS 2.0
 
load