Členy jsou farmáři provozující zemědělství na území ČR. Informace o farmách a komoditách.
Svaz vlastníků půdy ČR Asociace myslivosti ČR Vinařská asociace ČR
Mapa regionů
Asociace farmových chovů jelenovitých ČR ASCHK Svaz chovatelů ovcí a koz Sbor sleskych jizd
Sedláci v médiích
Nápady dopady
Fb
Twitter
Instagram
E-shop ASZ
FFKP

Počasí

Čtvrtek
23.3.
oblačno až zataženoden 9 / 13°C
noc 3 / 7°C
Pátek
24.3.
oblačnoden 8 / 12°C
noc 1 / 5°C
Sobota
25.3.
polojasno až zataženoden 9 / 13°C
noc 0 / 4°C
Březen se umí pousmát, ale také důkladně zamračit.
Meteocentrum.cz

Návštěvnost

Celkem přístupů: 108138954
Za týden: 142560
Za den: 6657
Online návštěvníků: 165
Naše voda   logo 1
webarchiv certifikat c
Creative Commons License

Svět chladnokrevných koní

Foto01

Jiří Zasadil se nechal již před lety očarovat světem chladnokrevných koní a od té doby je jeho aktivní součástí. Na rodném statku ve Hvozdně, části obce Dolní Bukovsko, se věnuje chovu noriků, dlouhé roky byl předsedou Jihočeského svazu chovatelů koní (nyní je jeho místopředsedou), členem Rady plemenné knihy noriků a v roli rozhodčího se účastní nejrůznějších soutěží chladnokrevných koní, působil i jako člen výběrových komisí při testování chladnokrevných hřebců. Kromě členství v českobudějovické asociaci je tak i v širším vedení jiné členské organizace ASZ - Asociace svazů chovatelů koní ČR. 

Na statku původem z roku 1835 ve Hvozdně hospodařili již předci pana Zasadila, v době kolektivizace jeho dědeček. „Vždycky vzpomínal, jak si v roce 1949 koupil nový traktor, který musel o rok později odevzdat do STS, a dalších 16 let ho splácel. Odmítal vstoupit do družstva, tak ho na půl roku zavřeli, aby změnil názor, a v roce 1956 celou rodinu na deset let vystěhovali do Světlíků u Českých Budějovic. Tady hospodařilo JZD Hvozdno-Popovice. I když se pak rodina mohla na statek vrátit, až do devětaosmdesátého roku tu bydlel i jeden zaměstnanec družstva. Děda ani babička se změny režimu nedočkali,“ přibližuje rodinnou historii pan Zasadil.

Na začátku devadesátých let zažádal o restituce tatínek pana Zasadila, kterému v té době bylo 58 let, a byl v invalidním důchodu. Začali spolu hospodařit na 43 hektarech a dalších 16 si pronajali od souseda. Dnes se pan Zasadil věnuje obhospodařování celkem 67 hektarů, z nichž většina je orná půda (52 ha), zbytek louky a pastviny. Kromě ovsa pro koně pěstuje i pšenici, tritikále a řepku.

Už více než čtvrtstoletí uplynulo od doby, kdy si pořídil svou první norickou klisnu, která se stala zakladatelkou jeho chovu. K dnešnímu dni se mu podařilo odchovat celkem 32 hříbat. Se svými koňmi pracuje v lese, v loňském roce se přihlásil do výběrového řízení Lesů ČR na přibližování dřeva koňmi a této činnosti se nyní věnuje.

„V chovu koní je velká přidaná hodnota a to stále mnozí nechápou. Chladnokrevní koně nejsou doceněni, ačkoliv při práci v lese mají nepostradatelnou úlohu. Není vůbec od věci omezit moderní mechanizaci, navíc jsou místa, kam se ani těžká technika nedostane, neboť by mohla napáchat nenahraditelné škody na okolních porostech či půdě. Řešením by jistě bylo zabezpečit větší uplatnění koní v lesním hospodářství zohledněním jejich práce v podmínkách výběrových řízení zejména Lesů ČR. Je nutné zjednodušit výběrová řízení na malé tendry, aby měli šanci i místní kočí, pro něž je důležité mít zajištěnou každodenní práci pro své koně. Kůň není traktor, aby mohl stát měsíc a pak podat plný výkon,“ upozorňuje Jiří Zasadil a dodává: „Kůň má na venkově stále velký potenciál se uplatnit, proto bych se opravdu nerad dočkal situace, kdy by byl považován pouze za domácího mazlíčka.“

Šárka Gorgoňová, mediální oddělení ASZ ČR


Farma Jiřího Zasadila

Foto01

Foto01

 
Foto02

Foto02

 
Foto03

Foto03

 
Foto04

Foto04

 
Foto05

Foto05

 
Foto06

Foto06

 
 
6.2.2017 11:49:18 | přečteno 321x | gorgonova

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 
Asociace soukromého zemědělství ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2012) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Asociace soukromého zemědělství ČR © 1998-2017  |  kancelar@asz.cz
Samcova 1, 110 00 Praha 1  |  tel.: 266 710 413-4  |  DS: vpnz2b8
Adresář firem  |  Inzerce  |  Obchod  |  Ubytování na farmě  |  webmaster  |  RSS 2.0
 
load