Temelínu nadosah

Sdílejte článek
Temelínu nadosah

Ve střediskové obci Dříteň, v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny Temelín, hospodaří společně se svými synovci a bratrem předseda ASZ České Budějovice Jan Staněk. Na třech stovkách hektarů půdy se věnují hlavně rostlinné výrobě a Janu Staňkovi se v této oblasti s nepříliš příznivými podmínkami podařilo během dvaceti let hospodaření vypracovat na natolik schopného agronoma, který půdě a jejím potřebám velmi dobře rozumí, že se na něho v tomto směru s důvěrou obrací řada kolegů sedláků.

Rod Staňků má v Dřítni dlouhou selskou historii, na kterou v roce 1992 navázal nejprve tatínek pana Staňka a o tři roky později se k němu přidal i on sám. „K několika vlastním hektarům jsme si tehdy pronajali další až na 120, prodal jsem Favorita, koupil kombajn a rozhodl se směřovat veškeré investice do nákupu půdy, což jsem považoval za nejdůležitější,“ vysvětluje pan Staněk.

O tom, nakolik to bylo prozíravé, se přesvědčuje dnes a denně, kdy jakýkoliv další nákup je téměř nemožný. „Navíc dotační politika natolik pokřivila a zvýšila ceny i pachtovného, že každý hektar vlastní půdy je pro sedláka doslova požehnáním,“ říká hospodář.

Z celkových 310 hektarů mají Staňkovi  vlastních v tuto chvíli 150. Pěstují pšenici, ječmen jarní i ozimý, řepku, nahý oves a na poměrně rozsáhlé 40hektarové výměře i mák. Agronomická úroveň hospodaření je opravdu vysoká, celkový přístup k půdě na dlouhodobě obhospodařovaných pozemcích nese své ovoce v podobě dvojnásobných výnosů než na počátcích hospodaření, u pšenice např. ze 4 t/ha na 8 t/ha. „Od loňského roku zkouším na části výměry aplikaci granulovaného prostředku PRP sol, který by měl mít vliv na zlepšení vitálních funkcí půdy, tak uvidíme,“ informuje pan Staněk.

Dvacítku hektarů trvalých travních porostů využívá Jan Staněk k chovu menšího stáda masného skotu a výkrmu býků. K účelům výkrmu se mu nedávno podařilo zakoupit v dražbě halu v sousedních Malešicích, kde byla rodině dříve vydána také ocelokolna, a kde má i halu na uskladnění obilí. „Do budoucna však ještě bude potřeba dořešit koupi pozemku pod halou na plánovaný výkrm býků, který má asi devět vlastníků,“ říká farmář.

V investicích tímto směrem ale vidí pan Staněk budoucnost, neboť hospodářství funguje kromě jednoho zaměstnance, který na farmě pracuje od úplného počátku, jako plně rodinné. Do jeho chodu je zapojen bratr Jana Staňka Petr, synovci Michal a Radek, kteří mají chuť v sedlačině pokračovat i nadále, a administrativu má na starosti jejich matka Miroslava, sestra pana Staňka.  

Jan Staněk je také dlouholetým členem hodnotitelské komise soutěže ASZ ČR Farma roku. „Během svého působení v této komisi a možnosti nahlédnout pod pokličku hospodaření celé řady rodinných farem jsem si uvědomil jednu zásadní věc. Že takové využití potenciálu jak daných přírodních podmínek, tak jednotlivých členů rodiny nikde jinde nenajdete. To je ten pravý rozdíl mezi touto formou hospodaření vytvářející přidanou hodnotu a velkými zemědělskými podniky,říká Jan Staněk.

Šárka Gorgoňová, mediální oddělení ASZ ČR

Přečteno: 405x