Na plzeňských farmářských trzích prodávají výhradně prvovýrobci

Sdílejte článek
Na plzeňských farmářských trzích prodávají výhradně prvovýrobci

Výhradně prvovýrobci nebo jimi pověření zástupci prodávají už šestým rokem na plzeňských farmářských trzích. Z více než dvou třetin jde o malé a střední zemědělce z regionu. Ve velkých městech v Německu a Rakousku zaplňují většinou podobné akce z 80 procent překupníci a potraviny z jiných zemí, řekl ČTK koordinátor trhů v Plzni a místopředseda Asociace farmářských tržišť ČR (AFT) Tomáš Popp.


Díky tomu, že se konají už druhým rokem na centrálním plzeňském náměstí, se návštěvnost mírně, ovšem trvale zvyšuje. Aktuálně převyšuje 3000 lidí. Radnice trhy letos zařadila do projektu Evropské hlavní město kultury. Město i obvod chtějí, aby byly co nejvíce navštěvované. Obvod proto bude jednat o snížení nájmu za zábor plochy, který organizátoři trhů platí.

Podle Poppa vznikly trhy zezdola po velkém tlaku lidí, spotřebitelských a neziskových organizací - na rozdíl od Německa a Francie, kde fungují díky aktivitě měst nebo farmářů. Organizátoři dbají na jasný český původ a kvalitu, což kontrolují přímo na farmách. Na plzeňských trzích se poslední dvě sezony střídá až 80 prodejců, ale na jedné akci je jich do 50. „Více se jich tam nevejde. Moc dalších ani nechceme, protože máme nastavený režim, kolik by tam mělo být zelinářů, uzenářů, pekařů a mlékařů. Aby byli spokojení lidé i prodejci,“ řekl Popp.

Průměrné tržby stánku jsou zhruba 20.000 korun a celá loňská sezona tak podle Poppa vynesla až 14 milionů korun. „Díky tomu, že jsou vidět, tak mohou pozvat lidi k sobě a prodávat další produkty, třeba ubytování i zábavu na farmách,“ dodal.

Ceny na trzích jsou o deset až 30 procent vyšší než v supermarketech. Podle Poppa jsou ale produkty z trhů mnohdy levnější, hlavně zelenina, ale také pečivo, uzeniny a mléčné výrobky, pokud se cena propočítá na procenta tuku a masa. Doplňkem jsou výrobky z levandule, jediným zahraničním zbožím je olivový olej z produkce česko-španělské rodiny.

Plzeňské farmářské trhy vznikly jako jedny z prvních v zemi. Letos začaly 28. března a potrvají do 19. prosince. Konají se vždy jednou za 14 dní v sobotu od 08:00 do 12:00. Letos budou ještě menší 2. května, spojené s akcemi připomínající osvobození Plzně, a další tři trhy v létě na nádvoří Prazdroje.

V Plzeňském kraji fungují ještě úspěšné farmářské trhy v Tachově, dále se pořádají menší občasné trhy. „Chystají se také ve Stříbře, kde by měly probíhat alespoň jednou měsíčně,“ uvedl Popp. V Přešticích zanikly - nejdřív neměli prodejce, pak lidi, vysvětlil.

V Plzni je také pět kamenných prodejen s farmářským zbožím, jedna je v Klatovech. Podle Poppa, který je zároveň spolumajitelem tří obchodů, si tyto prodejny s trhy nijak nekonkurují a doplňují se. „Jsme dohodnuti, že v obchodech je zboží dražší o maximálně deset procent než na trzích,“ řekl Popp.

Plzeňská radnice zatím neplánuje vybudovat městskou tržnici, jak se loni objevilo v některých volebních programech; hovořilo se například o areálu Cukrovarská, což je od loňska opuštěné depo vozů MHD. „Je to předčasné a pokud by tam měli být čeští sedláci, tak by to nemohlo fungovat denně. Portfolio kvalitních sedláků není tak široké,“ míní Popp.

Václav Prokš 

Zdroj: ČTK


Přečteno: 271x