Adventní setkání členů ze tří regionů

Sdílejte článek
Adventní setkání členů ze tří regionů

V pátek večer před druhou adventní nedělí se konalo předvánoční setkání členů Asociace soukromého zemědělství z regionů Příbram, Písek a Strakonice. To se minule uskutečnilo na Písecku, letos padla volba na Příbramsko. Sedláci z domácí ASZ zvolili jako místo setkání krásnou Březnici a v ní stylový šenk Špejchar.

V tomto městě dále najdete renesanční zámek, synagogu, pivovar, ale i zemědělskou školu. Samotný Špejchar tvoří klasická barokní budova s valbovou střechou, postavená převážně z kamenného zdiva s vnitřní stropní výplní z původního ručně tesaného trámoví ze 17. století. Jeho výstavba se podle jednotlivých pramenů datuje do roku 1689, což dokládá i letopočet objevený na trámu v šenku. Svému účelu sloužil po staletí, avšak nedávno byl zrekonstruován a přeměněn na restauraci a výstavní galerii. Díky stylové selské výzdobě se stal ideálním místem pro naše posezení. Mohli jsme v něm ochutnat čtyři druhy piva z místního pivovaru Herold a dát si k jídlu takové dobroty, jako jsou pečená husa, hovězí líčka či pečená vepřová žebírka.

Přítomné úvodním slovem přivítal předseda ASZ Příbram Vladimír Kuncl. Po jeho proslovu následovalo promítání dokumentu Dračí setba, které uvedl a okomentoval František Vácha, bývalý ředitel Agentury pro zemědělství a venkov v Příbrami. On sám vlastní také špejchar, který je opravený a slouží jako muzeum s galerií. Nachází se v Drážkově a bývá častým dějištěm kulturních akcí.

Účast na projekci filmu nám přislíbila i jeho režisérka Kristina Vlachová, z důvodu nemoci se ale bohužel nemohla zúčastnit. Dračí setba je hodinový časosběrný dokument mapující období tzv. „transformace“ v ČR a jeho natáčení trvalo deset let. Je v něm zachycen soud s velitelem bývalého komunistického lágru Vojna u Příbrami, nacházejícího se v lokalitě známých uranových dolů. Velitel Jaroslav Duba, jenž v tomto prostředí v 50. letech prokazatelně páchal zločiny proti lidskosti, sice předstoupil před soud, ale nakonec, po mnoha letech soudního sporu, odsouzen nebyl. Kameře se sice vyhnul, ale další bývalí „bachaři“ na ni hovořili celkem bez skrupulí… Političtí vězni z pracovních táborů si své osudy živě vybavují, zatímco jejich věznitelé si na nic vzpomenout nemohou… V roce 2004 byl na místě lágru Vojna slavnostně otevřen skanzen totality.

Za tento film, věnovaný zločinům proti lidskosti, obdržela paní Vlachová Zlatou lípu Ministerstva obrany ČR (2011) a cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti kinematografie a audiovize (2014). Dovolte mi, abych napsal i několik vět o životě této ženy. V mládí vystudovala FAMU. Odmítla podepsat Antichartu, což zapříčinilo její odchod z nakladatelství, ve kterém působila, do několika podřadných povolání (korektorka, vrátná na koleji Budeč aj.). Po pádu komunismu byla morálně rehabilitována, pracovala jako nezávislá investigativní novinářka, spolupracovnice Rádia Svobodná Evropa, režisérka a scénáristka.

Po ukončení promítání následovala volná zábava a diskuse nad společnými tématy. Příjemnou atmosféru v průběhu večera doplňovala živá hudba v podání březnického uskupení Blankomet. Bujará zábava probíhala až do pozdních nočních hodin. Jsem rád, že jsme se v tomto předvánočním čase sešli a mohli jsme tak se svými rodinami prožít příjemně strávené chvíle v nádherných prostorách Špejcharu.

Závěrem bych chtěl za členy ASZ Příbram popřát všem sedlákům hodně zdraví a sil v novém roce.

Vladimír Pešta, ASZ Příbram

Dokument lze zhlédnout na níže uvedené webové adrese a za návštěvu stojí i Špejchar Březnice:

Film: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10129598098-draci-setba/20738253780

Špejchar: http://www.spejchar-breznice.cz/


Přečteno: 336x