Přátelství jako bonus

Sdílejte článek
Přátelství jako bonus

Na návrší nad Brandýsem nad Orlicí při silnici do Chocně se nachází nevelká, ale historicky velmi zajímavá obec Mostek, která byla založena již koncem 12. století. Roku 1927 tu koupil statek s číslem popisným 18 pradědeček současného hospodáře Petra Hlávky. Ten je již druhou generací, která zde v novodobé éře hospodaří. Takřka před branami dospělosti jsou ale již i jeho tři dcery, z nichž nejstarší je studentkou Střední zemědělské školy v Lanškrouně, obor agropodnikání.

„Ze zdejšího statku pocházela maminka, rodina mého otce hospodařila v Lupenici u Rychnova nad Kněžnou, kde v padesátých letech udeřila kolektivizace v plné síle. Naše rodina byla z usedlosti vystěhována, táta putoval do vězení, nevyhnuli jsme se samozřejmě ani zákazu pobytu v okrese. Po několika letech působení ve Smiřicích a práci pro tamní státní statky jsme v roce 1968 zakotvili tady v Mostku, kde jsem také po revoluci začal hospodařit,“ vypráví pan Hlávka starší.

Původních rodině vydaných osm hektarů půdy se brzy rozšířilo na desetinásobek, a to zejména postupným pronájmem od vlastníků. Do starého chléva putovali zástavoví býci, ale prim v živočišné výrobě hrál poměrně donedávna chov prasat. Nejdříve se Hlávkovi zaměřili pouze na výkrm nakupovaných selat, pak si pořídili i prasnice a jejich počet se rozrostl až na osmdesát, ve výkrmu bylo ročně kolem jednoho a půl tisíce selat. Rozšíření chovu bylo možné díky jeho situování do bývalého střediska živočišné výroby v sousední Hemži, což se podařilo vyplacením podílů všem zúčastněným osobám ve 100% výši a přestavbě původního kravína a teletníku na prasečák. Dlouhodobě ekonomicky neudržitelná situace, kterou zná jistě velmi dobře většina bývalých chovatelů prasat, vygradovala v roce 2012 zrušením jejich chovu a orientací na výkrm zástavových býků.

„V současné době máme ve výkrmu více než stovku býků zejména českých strak, které odebíráme jako 14denní. Krmné směsi si vyrábíme sami, pouze pro telata je nakupujeme. Vykrmené kusy dodáváme na sloupnická jatka, odkud maso putuje zhruba do deseti prodejen v regionu,“ informuje Petr Hlávka.

Hlávkovi hospodaří na 195 hektarech převážně orné půdy, z nichž téměř třetina je vlastní. Ve zdejší obilnářské oblasti je spíše těžší půda, která snese i sušší roky. Její bonita se pohybuje kolem 10 Kč/m2, aktuální prodejní cena ale šplhá až k 25 Kč/m2, pachtovné je kolem 3,5 % z ceny + daň. Velkou výhodu mají Hlávkovi v tom, že většina obhospodařované půdy se nachází do dvou kilometrů kolem statku. Kromě krmných plodin pěstují řepku, mák, obilniny a také svazenku na množení pro Osevu. K uskladnění komodit, ale také zemědělské techniky, slouží před dvěma lety vystavěná nová multifunkční hala v sousední Hemži.

Jak již bylo zmíněno, Petr Hlávka je druhou polistopadovou generací hospodařící zde v Mostku - k zemědělskému podnikání svého otce se přidal roku 1996, v roce 2008 ho následovala i manželka Kristýna, které leží na bedrech mimo jiné i většina administrativy. A jejich dcer ve věku 16, 14 a 12 let je na statku všude plno. Není proto divu, že blízké přátele nalezla rodina právě mezi sedláky ze svitavskoústecké regionální asociace, jež mají potomky v podobném věku. I to je jeden z rozměrů této stavovské organizace, která sdružuje lidi s velmi podobnými životními hodnotami, smýšlením, postoji, zájmy a cíli. 

Šárka Gorgoňová, mediální oddělení ASZ

Přečteno: 646x