Táborská „zemědělka“ slaví 150 let

Sdílejte článek
Táborská „zemědělka“ slaví 150 let

Je tomu právě 150 let, co do lavic Vyšší hospodářské školy a hospodářsko-průmyslové školy zemské v Táboře usedli první žáci. Vyučování zde bylo zahájeno 26. listopadu 1866. Škola vznikla na popud zemského poslance Jana Babtisty Lambla, který usiloval o zřízení střední zemědělské školy, jejímž vyučovacím jazykem by byla čeština. Původně byla umístěna do Klavíkovské usedlosti, součástí celého komplexu byl i školní statek. Tehdy byl studijní obor dvouletý a studovat do školy přicházeli kromě českých studentů i mladí lidé z ostatních slovanských zemí (Polska, Srbska, Bulharska…).

V roce 1900 získala škola status Královské české hospodářské akademie, a stala se tak vysokou školou. Díky narůstajícímu zájmu studentů již Klavíkovská usedlost nestačila a mezi lety 1902 - 1904 tak byla postavena budova nová. Jejím architektem byl stavitel Čeněk Křička, byla postavena v novorenesančním stylu s prvky secese a do dnešní doby se řadí mezi architektonické klenoty města. V roce 2000 byla společně s botanickou zahradou prohlášena za kulturní památku.

Píše se rok 1919 a v Brně byla založena Vysoká škola zemědělská. Táborská akademie se díky tomu změnila na Zemskou střední hospodářskou školu. Od roku 1996 pak začala poskytovat kromě středoškolského vzdělání také vyšší odborné vzdělání a její název tak byl změněn na Vyšší odbornou školu a Střední zemědělskou školu, Tábor - název, který si nese až do dnešních dní.

Výuka dříve a dnes

Po celou dobu své existence se škola snaží poskytovat vzdělání v oblasti teoretické i praktické. Prvních deset let byly všechny učební obory dvouleté, v roce 1877 byl zaveden tříletý učební plán, od roku 1919 už bylo studium čtyřleté. Zpočátku všichni žáci byli chlapci, dnes tvoří zpravidla více jak polovinu studentů děvčata. V současné době škola nabízí dva hlavní studijní obory – Agropodnikání a Ekonomika a podnikání. V rámci oboru Agropodnikání si mohou uchazeči zvolit specifikaci dle svého zájmu. Vybírat lze ze zaměření Chov koní, Zemědělská technika a chov hospodářských zvířat, Zahradní a krajinářské úpravy a Projektový management.

„Naším cílem je vychovat absolventa s rozsáhlými odbornými a všeobecnými vědomostmi, který je schopen uplatnit se na trhu práce nejen v České republice, ale i v zemích Evropské unie. Absolventa, který má zájem o zemědělství a udržitelný rozvoj společnosti. Je dostatečně flexibilní a ochotný se neustále vzdělávat,“ uvádí ředitelka Blažena Hořejší. To, že škola dbá na udržitelný rozvoj, je patrné i z toho, že na léta 2015 - 2017 má sama propůjčený titul Škola udržitelného rozvoje.

Propojení výuky s praxí, třeba i té na rodinné farmě

Propojení výuky s praxí je nedílnou součástí studia. Jedním z míst, kde si studenti mohou v praxi ověřit své nabyté teoretické znalosti a vědomosti, je i školní statek Měšice. Ten obhospodařuje 348 ha zemědělské půdy, z toho 302 hektarů tvoří orná půda. Součástí je i živočišná výroba o počtu 110 krav a 55 prasnic. K výuce může také sloužit vlastní botanická zahrada. Škola je též aktivním partnerem zemědělských podniků a institucí, s jejichž představiteli úzce spolupracuje a jejichž podpory si velice váží. Mezi tyto partnery patří i Asociace soukromého zemědělství ČR.

Velice vítanou možností je uskutečnění praktické výuky přímo v podniku. Jedním z podniků, se kterým táborská škola udržuje letité pracovní styky, je rodinná farma Jiřího Šonky v Sudoměřicích u Bechyně, kde se žáci mohou přiučit něco nového v oblastech chovu masného skotu, produkce brojlerových kuřat, chovu koní a agroturistiky. Dalším partnerem v tomto směru je například rodinná farma Milana Basíka v Zárybničné Lhotě, šlechtitelská stanice Targo Červený Dvůr či Zemský hřebčinec v Písku.

Oslavy spojené se 150. výročím školy

V pátek 30. září se na „zemědělce“ sešlo vedení školy, zástupci kraje, města Tábor, současní i bývalí profesoři, studenti a absolventi, dále delegáti partnerských škol ze zahraničí a partnerských organizací. Za zvuků krásných melodií orchestru studentů jedné zahraniční partnerské školy tak byly zahájeny oslavy výročí 150 let trvání zemědělského školství na Táborsku. Byly proneseny projevy mapující historii školy, vzpomenulo se na významné absolventy, profesory a byly proneseny zdravice s přáním dalšího dlouholetého trvání školy, statku i botanické zahrady. Poté byla celé škola i botanická zahrada otevřena široké veřejnosti.

V sobotu prvního října se na školním statku konal již devátý ročník Dne zemědělců, potravinářů a venkova. Spolupořadatelem této akce byla i naše táborská asociace. Veřejnost si zde mohla prohlédnout zvířata, techniku a celé vybavení statku. Na spodním nádvoří statku byla vystavena zemědělská technika, traktory místních prodejců, své stánky zde měli firmy nabízející zemědělské i ekonomické poradenství, zemědělské služby, osivo i chemii. Bohatou výstavku hospodářských zvířat zde měli chovatelé, pozadu však nezůstali ani včelaři. Školní statek zde nabízel ovoce a výborný mošt ze svých sadů. Celý den měli návštěvníci možnost svézt se v kočárech tažených koňmi, využít stánky s občerstvením, ochutnat a nakoupit produkty místních zemědělců a za melodií dechové hudby prožít pohodový slunečný den mezi táborskými zemědělci, a třeba se i zastavit na našem stánku ASZ Tábor a dozvědět se něco více o fungování a hodnotách rodinných farem a naší asociace.

Jiří Šonka, místopředseda ASZ Tábor



Přečteno: 757x