Prozíravá investice do půdy

Sdílejte článek
Prozíravá investice do půdy

Další z členů vyškovské asociace Pavel Houšť je potomkem dvou silných selských rodů – Houšťů a Sekerků. Rodina tatínka hospodařila mnoho let v Kloboučkách nedaleko Bučovic, maminčina rodina od roku 1760 na jednom z největších gruntů ve Vícemilicích. Tehdy byla tato obec na pravém břehu řeky Litavy ještě samostatná, dnes je součástí města Bučovice. Pavel Houšť se již více než dvacet let věnuje zemědělskému podnikání právě zde. Velkým pomocníkem a velmi zdatným agronomem je jeho syn Martin, který kromě hospodaření zvládá ještě i doktorandské studium na Mendelově univerzitě v Brně.

 

Úplně původní představu rodičů o klasickém způsobu hospodaření spojeném s živočišnou výrobou nebylo možno v podmínkách tohoto regionu dlouhodobě realizovat. Hned v průběhu prvních dvou let pan Houšť poznal, že pro rodinnou farmu na jihu Hané s bonitou půdy 8 – 12 Kč/m2 bude ideální rostlinná produkce. Tomuto zaměření od počátku napomáhal poměrně rychlý nárůst obhodpodařované půdy. Počátečních 40 hektarů (25 navrácených v restituci, 15 získaných od vlastníků) se hned v dalším roce rozrostlo na 70, o rok později již na 175. Okamžitá investice do půdy jakožto hlavního výrobního prostředku se samozřejmě ukázala jako velmi prozíravá a dnes, kdy Houšťovi hospodaří na 350 hektarech (z toho stovce vlastních), umožňuje farmě takřka bezproblémově fungovat.

Kromě hlavních plodin – obilnin a řepky se na jejich polích daří i máku, zhruba na sedmdesátihektarové výměře. Houšťovi jsou v okolí vyhlášeni svými velmi dobrými výnosy – v případě pšenice 9 t/ha a řepky až 5,20 t/ha. „Velké výnosy rovná se více vstupů, z původních tří, čtyř třeba až deset. Nové odrůdy si žádají nové technologie, je třeba mít velmi dobré agronomické znalosti a neustále sledovat nové trendy. I proto jsem velice rád, že v posledních letech se v této oblasti výrazně angažuje můj nástupce, syn Martin“ říká Pavel Houšť a dodává: „Základem je samozřejmě velice výkonná zemědělská technika, kterou disponujeme zhruba na 1 500 hektarů, což nám umožňuje i poskytování služeb.“  K uskladnění veškeré techniky a části úrody slouží hospodářům hala v objektu bývalého JZD Bučovice.

„I když se snažíte dělat maximum, poslední slovo má však stejně počasí, což téměř celorepublikově ukázaly i letošní žně. Nás začíná trápit čím dál větší sucho, srážky nedosahují ani 500 mm, na Znojemsku je situace ještě horší,“ informuje hospodář a dodává: „Ale aby to nevypadalo, že si stěžuji, to je to poslední, co bych chtěl, od toho máme jiné. Vždyť možnost znovu hospodařit je to nejlepší, co mohlo naši rodinu potkat. Jsme velice spokojení a hlavně svými vlastními pány, což je, jak mi jistě dají i ostatní sedláci za pravdu, prostě k nezaplacení.“

Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ


Přečteno: 614x