Členy jsou farmáři provozující zemědělství na území ČR. Informace o farmách a komoditách.
Svaz vlastníků půdy ČR Asociace myslivosti ČR Vinařská asociace ČR
Mapa regionů
Asociace farmových chovů jelenovitých ČR ASCHK Svaz chovatelů ovcí a koz Sbor sleskych jizd
Sedláci v médiích
Nápady dopady
Fb
Twitter
Instagram
E-shop ASZ
FFKP

Počasí

Neděle
26.3.
polojasno až zataženoden 9 / 13°C
noc 0 / 4°C
Pondělí
27.3.
den / °C
noc / °C
Úterý
28.3.
den / °C
noc / °C
V březnu vítr z břízy fouká. (Bývá ostrý a řezavý jak březové metly.)
Meteocentrum.cz

Návštěvnost

Celkem přístupů: 108200507
Za týden: 138178
Za den: 10032
Online návštěvníků: 203
Naše voda   logo 1
webarchiv certifikat c
Creative Commons License

Farma rodiny Svobodových je členem ASZ Žďár nad Sázavou

Žďár FR2016

Čtvrtou příčku v soutěži Farma roku 2016 obsadila farma rodiny Svobodových. Ti jsou spolu s dalšími sedláky sdruženi v ASZ Žďár nad Sázavou, jejímž předsedou je Pavel Srna, který nás v několika následujících řádcích seznámí s činností a fungováním této asociace.

Žďárská asociace sdružuje hospodáře a rodinné statky na Velkomeziříčsku, Přibyslavsku, Žďársku, Novoměstsku a Bystřicku u Vírské přehrady, rozprostírající se na Hornosvratecké a Křižanovské vrchovině. Zahrnuje také CHKO Žďárské vrchy. Počtem členů (sedm desítek) patří ke středně velkým asociacím, přičemž průměrná výměra našich členských farem je 71 hektarů. Celkem 18 farem disponuje více než 100 ha, nejmenší farma má 4,7 ha a největší 351 ha.

Členové ASZ Žďár nad Sázavou se zabývají širokou škálou činností. Zemědělství na Vysočině je tradičně propojeno s živočišnou výrobou, proto jen asi 14 farem provozuje čistě rostlinnou výrobu. Převažují chovatelé masného skotu (24) a výkrmu skotu (4). Významný počet farem chová krávy s mléčnou užitkovostí (16) a máme i chovatele ovcí a koz. Výkrmem prasat jako hlavní činností se zabývá jen několik hospodářství. Někteří sedláci udržují bramborářskou tradici a specializují se na pěstování konzumních a sadbových brambor. Samozřejmě, jak už to na statcích bývá, se členové věnují také lesnictví, rybníkářství, myslivosti a agroturistice.

Radostným zjištěním je, že při každoroční bilanci výměry pozemků v LPIS vykazuje řada našich členů růst. Každý rok přibude pár hektarů a každý rok se najde nějaký ten sedlák, který chce vstoupit do našich řad. V letošním roce připadlo na naši Asociaci pořadatelství celostátních dožínek, které se i díky krásnému počasí a úžasnému vystoupení Selské jízdy vydařily. Přišel rekordní počet účastníků a exkurze po farmách v regionu byly také velmi úspěšné. Když se kolona sedláků mířících na farmu Hatlákových v Meziboří omylem zastavila u krásně opraveného areálu rodiny Vařejkových na začátku Meziboří, zanechalo to na ně takový dojem, že se rozhodli vstoupit do naší Asociace. A to jak „staří“, tak syn „mladý a začínající“. Když Česká televize natáčela v regionu reportáž o mléčné krizi a výpovědích mlékáren malým dodavatelům, obvolával jsem všechny naše mlékaře, ale i nečleny, o kterých jsem se dozvěděl, že obdržely od Babišovy mlékárny výpověď. Reportáž pomohla, ozval se jim nový odběratel a sedlák ze Zubří se rozhodl stát naším členem. To jsou úžasné a nadějné chvíle pro náš venkov! To je důvod, proč se sdružujeme, navštěvujeme, pomáháme si a máme se navzájem rádi.

Nemáme žádnou vlastní asociační kancelář, scházíme se párkrát za rok, semináře pořádáme zpravidla u Trödlerových v Radňovicích, kteří disponují velkým sálem. Máme však, myslím, pozitivního ducha a dobrou vůli rozvíjet svá hospodářství a navazovat tak na hrdé kořeny rodových statků. Možná i proto se k nám hlásí sedláci i ze sousedících regionů jako je Jihlavsko či Brno-venkov.

Ing. Mgr. Pavel Srna, předseda ASZ Žďár nad Sázavou 

5.1.2017 13:38:22 | přečteno 329x | rejchrtova

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 
Asociace soukromého zemědělství ČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2012) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Asociace soukromého zemědělství ČR © 1998-2017  |  kancelar@asz.cz
Samcova 1, 110 00 Praha 1  |  tel.: 266 710 413-4  |  DS: vpnz2b8
Adresář firem  |  Inzerce  |  Obchod  |  Ubytování na farmě  |  webmaster  |  RSS 2.0
 
load