5. místo: Šrůtkova ekologická farma

Sdílejte článek
5. místo: Šrůtkova ekologická farma

Miroslav Šrůtek a Milan Teksl

Organic farm of Mr. Miroslav Šrůtek

Benešov 14, Kamenice nad Lipou

?Jaké byly Vaše začátky a proč jste se rozhodli pro ekologické zemědělství?

Hospodaření na farmě, kterou jsme zakládali roku 1992 na místním, zemědělským družstvem zdevastovaném hospodářství v obci a katastru Benešov, bylo již zpočátku vědomě podřízeno zejména obecným principům ochrany přírody, především obnově a ochraně mokřadních ekosystémů. Konverze na ekologické hospodaření byla pouze přirozenou součástí dalších projektů vedoucích k obnově jednotlivých prvků otevřené zemědělské krajiny v horní části povodí říčky Včelnička.

Náš projekt „Obnova části kulturní krajiny“ získal první cenu v celostátní soutěži „Ekologický projekt r. 1993“. Jednotlivé části tohoto projektu byly realizovány v letech 1993 až 1996 především za finanční podpory ministerstva životního prostředí, a to z programů Revitalizace říčních systémů a Plán péče o krajinu. Prvky, které byly v krajině obnoveny a založeny jsou průběžně chráněny a udržovány.

?Jak vypadá Vaše farma v současné době?

Šrůtkova ekologická farma obdělává 106,23 hektarů zemědělské půdy (31,74 hektarů orné půdy, 74,49 ha luk a pastvin), farma se nachází v bramborářské výrobní oblasti a oblasti LFA

V současnosti se zaměřujeme především na produkci syrového kravského mléka, které je podřízena rostlinná výroba; okrajově pěstujeme konzumní brambory. Chováme 55 kusů skotu (z toho 30-35 dojnic plemen Holstein, Ayrshire, české červenostrakaté). Stádo bylo r. 1994 založeno ze 17 kusů červenostrakatých vyřazených mladých dojnic s poměrně nízkou počáteční užitkovostí. V témže roce jsme nakoupili další dvě desítky vysokobřezích jalovic (10 ks černostrakatého plemene Holstein a 10 ks s dominancí plemene Ayrshire). V průběhu následujících let jsme odstavované dojnice postupně nahrazovali jalovicemi z vlastního chovu, přičemž stále zachováváme rozmanitost plemen. Po zavedení sezónního pastevního odchovu zvířat od roku 1996 (průměrné pastevní období začíná počátkem května a končí v průběhu října až začátku listopadu) se výrazně zlepšil zdravotní stav a úspěšnost zabřezávání. To mělo za následek i postupné zvyšování užitkovosti dojnic. Průměrná dojivost 6300 l.

?Jaké máte plány do budoucnosti?

Farma je v současnosti zaměřena především na produkci syrového kravského mléka v kvalitě bio. Tomu je také podřízena struktura polní výroby, včetně investic do strojů a zařízení jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Zatím máme strojově zajištěnu sklizeň a zpracování konzervované píce, včetně výroby sena.

Výroba mléka je doplněna pěstováním brambor na cca 1 ha, které však slouží spíše k udržení stálých zákazníků a dobrého jména farmy.

V průběhu vegetační sezóny poskytujeme služby v rostlinné výrobě, zejména formou výroby senáže do kulatých balíků, lisování sena a slámy.

Plánujeme výstavbu malého provozu na zpracování mléka (za předpokladu získání částečné podpory z fondů EU); společně se založením malého stáda masného skotu by měla přispět ke zvýšení celkových příjmů farmy.

Přečteno: 794x