1. místo: Josef Šourek - Farma Filoun, ASZ Jablonec, Liberec, Semily

Sdílejte článek
1. místo: Josef Šourek - Farma Filoun, ASZ Jablonec, Liberec, Semily

Farma Filoun v Plavech v okrese Jablonec nad Nisou funguje již od roku 1991, kdy pan Šourek začal hospodařit na 12 hektarech zemědělské půdy. Na konci roku 1992 se rozjela produkce mléka a po počátečních problémech s platbami od mlékáren byla na farmě zprovozněna vlastní malá mlékárna. Farma postupně přešla na systém ekologického hospodaření a zahájila výrobu vlastních tvarohů, sýrů a másla, které prodává přímo spotřebitelům jako bioprodukty. Farma Filoun je kromě obrovského zájmu spotřebitelů o její výrobky pravidelně oceňována také odbornou veřejností. Dnes farma hospodaří na téměř 83 hektarech půdy a kromě chovu holštýnského skotu a produkce biopotravin rozšířila svou činnost o zpracování dřeva a agroturistiku.

Rozhovor s majitelem farmy Filoun Josefem Šourkem:

Proč jste se po roce 1990 rozhodl začít podnikat právě v zemědělství? Jaké byly začátky a na základě čeho jste se rozhodoval o investicích?

Moji rodiče soukromě hospodařili do roku 1960. V tomto roce byli nuceni vstoupit do JZD, já jsem absolvoval zemědělskou školu s maturitou a téměř osmnáct let jsem pracoval v JZD jako agronom, a proto jsem zemědělec takříkajíc od narození. Pro výrobu mléka jsem se rozhodl z ekonomických důvodů, neboť z několika zpracovaných podnikatelských záměrů vyšla výroba mléka jednoznačně nejlépe.

Co vás přivedlo k ekologickému hospodaření?

Ekologicky jsem začal hospodařit od počátku roku 1993. V té době se již rodil záměr vybudování minimlékárny, tedy výroby biopotravin a věděl jsem, že v našich podhorských podmínkách nelze hospodařit intenzivně a že ekologické zemědělství je to, co sem patří.

Jak zpracováváte produkci mléka a jaké výrobky prodáváte? Je o biopotraviny mezi spotřebiteli zájem nebo jsou s odbytem a distribucí nějaké problémy?

Veškeré nadojené mléko se zpracovává v naší minimlékárně. Část mléka se prodá takzvaně

ze dvora v syrovém stavu, vše ostatní se pasteruje. Vyrábíme a prodáváme pasterované mléko, tvaroh, měkké sýry, máslo, podmáslí a když je dostatek suroviny tak ještě tvrdé sýry. O biopotraviny je čím dál větší zájem a tak jediným naším problémem je, že nestačíme pokrývat objednávky.

Vaše výrobky jsou mezi zájemci o biopotraviny proslulé. Byla vaše farma oceněna také odbornou veřejností?

Naše farma získala ocenění tzv. „Bartákův hrnec“, což je putovní pohár pro nejlepšího ekologického zemědělce roku, který každoročně uděluje PRO-BIO svaz ekologických zemědělců. My jsme ho získali v roce 2003, ve stejném roce také získalo naše máslo v soutěži Česká biopotravina roku Čestné uznání. Za ta dlouhá léta výroby a prodeje biopotravin jsme získali i řadu dalších různých ocenění. Vzpomenu poslední, kde náš přírodní měkký sýr zvítězil v konkurenci 42 vzorků, a to nejen českých, na 14. Pražském biojarmarku v září 2007.

V oblasti, kde hospodaříte není možné provozovat žádnou intenzivní zemědělskou výrobu, je tedy nutné snažit se o co největší diverzifikaci podnikatelských činností. Jakými směry se vydala farma Filoun?

V původním podnikatelském záměru byla pouze zemědělská prvovýroba, která by zaměstnala a uživila dva lidi. Postupně jsme začali přemýšlet jak zaměstnat dvě rodiny a nyní již farma zaměstnává a uživí rodiny tři. Dosáhli jsme toho vybudováním minimlékárny, nákupem Logosolu na zpracování dřeva a také postavením penzionu s hospůdkou, která slouží jak pro ubytované tak i pro veřejnost.

Jak se farmě daří obstát v konkurenci, kolik si může dovolit zaměstnanců a jakým způsobem je zapojena rodina?

Díky stálé kvalitě našich výrobků nemáme s konkurencí problémy. Naše farma je skutečně rodinná, v současnosti máme pouze jednoho zaměstnance (manželku), a to jenom proto, že dcera, která na farmě běžně pracuje, je na mateřské dovolené. Na mateřské dovolené jsou nyní zároveň i obě snachy, ale až se budou do práce moci opět plně zapojit, počítám s tím, že synové a dcera s rodinami budou hospodářství pomalu přebírat.

Jaké vidíte další možnosti v podnikání a rozšiřování činností?

Nyní rozšiřujeme penzion ještě o apartmán, což by mělo být dokončeno do letošního Silvestra a ve střednědobém horizontu, zhruba během tří až čtyř let, kdy bude končit smlouva o provozu lyžařského vleku s TJ Sokol, uvažujeme o výstavbě vlastního či o spoluúčasti na výstavbě a provozu lyžařského vleku.

Názor předsedy Hodnotitelské komise, Ing. Jaroslava Bačiny:

Ing. Šourek s rodinou nejlépe z hodnocených farem realizoval záměr „udržitelný zdravý život“ na venkově a diverzifikaci činností a příjmů zemědělce. Mléčné biovýrobky z vlastní mlékárny, penzion, restaurace a práce v místní samosprávě vytvářejí i do budoucna základ prosperity rodinné farmy.

Josef Šourek, Filoun farm, Plavy

APF Jablonec, Liberec, Semily

Filoun farm in Plavy was created in 1991 when Mr.Šourek began to farm on 12 hectares of agricultural land. Milk production started at the end of 1992 and later on, following some problems with payments for the milk, a small own dairy was put into operation. The farm was gradually transformed to organic farming system and started to produce own cheese, butter and milk in bio quality which it sold directly to consumers. Not only are its products greatly demanded by consumers, Filoun farm is also regularly appreciated by scientific public.

Almost 83 hectares belong to the farm today and beyond Holstein cattle breeding and organic food production the activities are extended to wood processing and agritourism. Besides Mr.Šourek and his wife, the farm occupies their two sons and daughter with their families as well.

Přečteno: 739x