4. místo: Mléčná farma Josefa Němce, Zábeštní Lhota, ASZ Přerov

Sdílejte článek

Mléčná farma Josefa Němce na Přerovsku byla založena v roce 1990 a od té doby si mezi chovateli mléčného skotu vypracovala velmi dobré renomé. Od počátku se pan Němec zaměřil na výrobu mléka a produkci chovného materiálu a dnes jeho holštýnské dojnice dosahují výborné užitkovosti kolem 11 000 litrů. Farma dnes obhospodařuje také více než 100 hektarů půdy, které využívá pro zajištění krmivové základny pro skot. V současné době se na farmě rozjíždí také agroturistika, otevřena byla hospoda přímo na farmě a záměrem je postavit také penzion a nabízet ubytování a možnost zapojení hostů do provozu farmy.

Rozhovor s majitelem farmy Josefem Němcem:

S kolika kusy jste začínal? Jak jste rozšiřoval stádo mléčných krav - nákupem, produkcí vlastního plemenného materiálu?

Začínal jsem s jedním kusem červenostrakatého skotu v roce 1985. Od roku 1990 jsem stádo a chov rozšiřoval dovozem březích jalovic plemene Jersey z Dánska a postupně jsme přešli na holštýnské plemeno, u kterého jsme zůstali dodnes, neboť je to nevýkonnější mléčné plemeno. Také jsme se zaměřili na vlastní produkcí plemenného materiálu a na embryotransfer.

Vaše farma je co do chovu mléčného skotu na velmi vysoké úrovni. Existuje vůbec ještě nějaký cíl, kterého se snažíte v chovu dojnic dosáhnout? Chcete dále počet dojnic ještě zvyšovat?

Když mohou některé naše krávy dosahovat užitkovosti 17 000 litrů za laktaci, proč by nemohlo takové užitkovosti dosahovat celé stádo? Počet dojných krav nechci v budoucnu už zvyšovat, ale chci se zaměřit spíše na zkvalitnění jejich produkce. Mým chovatelským cílem je dosáhnout průměrnou laktaci u celého stáda 15 tisíc litrů. Dále bych chtěl dosáhnout toho, aby za čtyři laktace nadojila kráva 50 tisíc litrů mléka a měla v průměru dva býčky a dvě jalovice. Jako třešničku na dortu požíváme rozšiřování chovu přenosem embryí, které umožňuje od nejlepších dojnic odchovat větší počet potomků. Jedna z našich krav má již dvacet pět dcer.

Situace na trhu s mlékem se v poslední době poněkud změnila, jaké máte vy zkušenosti s prodejem mléka, mléčnými kvótami a jak vidíte budoucnost tohoto sektoru?

Komodita mléko, je po celá léta v podstatě stabilní, proto jsem na ni vsadil a sázím i do budoucnosti. Jsem zastáncem zrušení mléčných kvót, protože brzdí pokrok v chovu mléčného skotu, a to jak co do kvality tak i ekonomiky chovu.

Máte v plánu rozšiřovat rostlinnou výrobu nebo zůstanete nadále pouze u chovu skotu? Nakupujete půdu?

U chovu skotu chci samozřejmě zůstat do mých „posledních dnů“. Chovu krav je u nás plně podřízena také rostlinná výroba, kterou jsme zúžili pouze na vojtěšku a kukuřici, tím si zajišťujeme plnou samostatnost v krmné základně, k tomu nám pomáhá i kompletní technologie na přípravu krmiv, která je na farmě k dispozici. Protože neplánujeme zásadní rozšiřování chovu a rostlinnou výrobou se ve větší míře také zabývat nebudeme, není tedy třeba ani v budoucnu pěstování plodin nijak rozšiřovat.

Pokud se týká půdy, snažím se postupně nakupovat půdu od vlastníků v bezprostředním okolí naší farmy.

Kolik vaše farma zaměstnává lidí - mimo rodinné příslušníky? Jak je vůbec zapojená do provozu farmy rodina?

Na farmě zaměstnávám celkem čtyři zaměstnance, a to včetně zajištění chodu agroturistiky. Jsme farma rodinná, takže rodina je zapojena plně. Mou snahou je zapojovat do chodu farmy potomky již od raného věku tak, aby byli jednou dobře připraveni převzít celý statek.

Jaké jsou vaše plány s agroturistikou? Vidíte rozšíření farmy o nezemědělské činnosti jako dobrou alternativu?

V nejbližších letech chci uvést do provozu penzion s pivními lázněmi, rád bych rozšířil chov koní a návštěvníkům nabídl také další rekreačně sportovní aktivity. V naší hospůdce jsme zavedli také spojení farmy s pohostinstvím. Máme vlastní specialitu, kterou je přivítání každého návštěvníka moravskou slivovicí s domácím mlékem. Tímto zveme každého, ať přijde okoštovat.

Názor člena Hodnotitelské komise, Jana Staňka:

Na farmě pana Němce mě zaujala špičková genetika mléčných krav pocházející ze slušovického chovu, kterou chovatel dále zlepšuje i prostřednictvím moderních metod, jako je embryotransfer. Při hodnocení je třeba vyzdvihnout také druhou chloubu farmy pana Němce - hospodu v hanáckém stylu.

Dairy farm of Josef Němec, Zábeštní Lhota

APF Přerov

The Josef Němec dairy farm in the Přerov region was established in 1990 and since then it has risen to become one of the best among the dairy cattle breeders. Since the beginning Mr.Němec specialized in milk production and production of quality breeding material and nowadays his Holstein dairy cows achieve excellent milk efficiency, approximately 11 000 litres per lactation. The farm now covers more than 100 hectares of land which is used entirely for the purpose of ensuring cattle feed.

Currently the farm begins with agrotourism as well, a pub was open directly on the farm and there is an intention to build a family hotel and offer accommodation together with the possibility of guest involvement in farm work.

Přečteno: 793x