5. místo:Farma Václava Smolíka, Branná, ASZ Jindřichův Hradec

Sdílejte článek
5. místo:Farma Václava Smolíka, Branná, ASZ Jindřichův Hradec

Výhradně na pastevní chov masného skotu plemene Aberdeen Angus je zaměřená farma pana Václava Smolíka v Branné u Třeboně. V roce 1992 získal pan Smolík v restituci 18 hektarů půdy a výměru se mu postupem času dařilo natolik rozšiřovat, že v současnosti má farma k dispozici už více než 200 hektarů. Převážnou část této plochy představují ekologicky obhospodařované louky, zbytek jsou pastviny. Veškerá plocha je tedy využívána pro zajištění krmiv pro téměř sedmdesátihlavé stádo skotu. Na farmě provozuje rodina Smolíkova také ekoagroturistiku, ke statku patří penzion a restaurace, o něž se stejně, jako chod celé farmy starají rodinní příslušníci.

Rozhovor s majitelem farmy Václavem Smolíkem:

Jako jediná z nominovaných farem nenavazuje ta vaše na rodinné selské tradice. Co vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat v zemědělství? Proč jste se pustil právě do chovu masného skotu?

To není zcela přesné, protože již od dětství jsem se pohyboval selském prostředí. Moje rodina měla malou zemědělskou usedlost v Besednici. V období studií jsem proto zvolil jezdeckou školu ve Velké Chuchli a vyučil se tak jezdcem z povolání. Vztah k přírodě a zvířatům byl tedy evidentní.

Už za minulého režimu jsem vlastnil šest koní a čtyři býky, tak jsem si k tomu ještě pořídil malý stateček nedaleko toho nynějšího. Po převratu a po výhře mého investičního projektu pro naší stávající farmu, jsem stateček prodal a koupil statek. Moje žena vložila do podnikání svůj restituční nárok na pozemky a farma stála na nohou. Postupně jsme pozemky rozšiřovali a na pastviny jsem koupil základní stádo o dvaceti kusech krav, plemenného býka a farmu začal dál rozvíjet. Dnes máme stádo sedmdesáti kusů plemene Aberdeen Angus, a 207,92 ha ekologicky obhospodařované půdy.

Vaše farma je od roku 2002 ekologická. Jaké jsou největší problémy spojené s certifikací ekologické produkce? Co vás motivovalo k přechodu na ekologické hospodaření?

Problémy s certifikací ekologické produkce v podstatě nejsou. Jestliže podnikatel striktně dodržuje podmínky stanovené v zákoně o ekologickém zemědělství, tudíž i spolupracuje s kontrolním orgánem, v našem případě KEZ, certifikace probíhá bez problému.

A motivace? Už jen to, že naše farma leží v CHKO Třeboňsko nedává moc na výběr. Když k tomu člověk přidá skutečnost, že má rád přírodu a její původní ráz, tak tu máte ekofarmu.

Nebudu zastírat, že i platby za ekologii se zvedají díky podpoře tohoto směru i z EU.

Jaké jsou vaše zkušenosti s odbytem kvalitního masa z Anguse? V ČR je poměrně nedostatek kvalitního hovězího masa. Kam jde vaše produkce - zůstává v ČR, nebo směřuje za hranice? Pomáhá vám při prodeji nějak skutečnost, že jde o skot odchovaný v ekologických podmínkách?

Všude v Evropě platí, že si státy to nejlepší, co vytvoří nechávají doma, to horší exportují. U nás je tomu bohužel spíše naopak. Lidem méně kvalitní maso zřejmě stačí - je levnější, což je pro ně rozhodující. Takže o „drahé“ kvalitní biomaso není moc zájem. Je fakt, že v posledních letech se zájem o biovýrobky zvedá, ale u nás stále chybí ekologická jatka, která by toto maso vyprodukovala. Ke spotřebiteli jde tedy opět jen maso konvenční. Tak jako jsou důležitá pro ekofarmy ekojatka, stejně důležité jsou i obchody specializované na prodej biomasa a dalších bio výrobků.

Co se týče masa zůstává tedy naše produkce v ČR, jen málo se dostane za hranice, to ale spíš v podobě zástavového skotu. Špatné na tom je, že ho od nás kupují konvenční chovatelé a všechna ekologie vzniklá do té doby je pryč. Proto si necháváme občas porazit pár kusů do naší restaurace, kde mají hosté jistotu, že opravdu jedí steak z ekochovu.

Plánujete do budoucna nějak rozšířit vaši zemědělskou činnost, například o jiný druh hospodářských zvířat nebo o rostlinnou produkci?

O rozšíření, nebo možné změně naší zemědělské činnosti, rozhodne v první řadě další vývoj v tomto sektoru.Co se týče rostlinné produkce, tak ta navazuje opět na živočišnou. Krmení pro dobytek zajišťujeme v podobě ekologického sena a nutričně hodnotných senáží. To že jsme ekologičtí podnikatelé nám ztěžuje pěstování obilnin z toho důvodu, že jednak je to v ekoformě nákladné, a hlavně nemůžeme používat herbicidy ani přihnojovat pozemky.

Provozujte také agroturistiku, jaké služby můžete na farmě vašim návštěvníkům nabídnout? Plánujete zde nějak rozšířit činnost?

Díky nabitým přímořským letoviskům se hodně lidé obrací zpět k našemu venkovu. My, jelikož naše farma leží na vyhledávané cyklostezce, jsme se rozhodli naše návštěvníky zapojit do zemědělských prací a péči o zvířata. Mohou si vyzkoušet čištění koní a jejich místování, krmení a značení jehňat. Odměnou je jim možnost svezení na koni, a získání znalostí a dovedností z chodu ekofarmy. Pro sportovně založené návštěvníky zde máme vyžití v podobě golfového odpaliště a tenisového i volejbalového kurtu.

Názor člena Hodnotitelské komise, Ing. Jana Votavy:

Farma Václava Smolíka v Branné není úplně typickou rodinnou farmou a od ostatních nominovaných se liší také tím, že nebyla vrácena v restituci, ale z velké části zprivatizována. Hodnotící komisi zaujalo hlavně obrovské nadšení celé rodiny pro věc a vliv na rozhodnutí o nominaci měl nesporně také vzorný pořádek na farmě a její celkový perfektní vzhled.

Farm of Václav Smolík, Branná

APF Jindřichův Hradec

The farm of Václav Smolík in Branná near Třeboň is focused solely on Aberdeen Angus beef cattle breeding. In 1992 Mr.Smolík obtained 18 hectares of land in restitution and he managed to enlarge this area so quickly that nowadays he has more than 200 hectares. Greater part of it is represented by ecologically maintained meadows and the rest of it is pastures. The whole area of the farm is thus used for ensuring the food for cattle herd of almost 70 heads.

Smolík family provides eco-agrotourism on their farm as well; a family hotel with a restaurant belongs to the farm. The entire business is run by family members.

Přečteno: 654x