Farma Milana Nováka - NOMINAL - ASZ Žďár nad Sázavou

Sdílejte článek
Farma Milana Nováka - NOMINAL - ASZ Žďár nad Sázavou

Od ostatních umístěných se farma Milana Nováka odlišuje především orientací na zpracování produktů rostlinné výroby až po konečný výrobek. Obilí ze zhruba 30 hektarů půdy putuje na linku, kde jsou z nich vyrobeny instantní kaše, směsi na pečení chleba a další výrobky. Na zbylých 56 hektarech farmy se pěstuje mák, kmín a semenářské porosty. Sortiment se stále rozšiřuje a Milan Novák investuje do rekonstrukce prostor a vybavení. Farma vytvořila pro místní obyvatele osm pracovních míst.

Jako jediná z nominovaných farem ta vaše nevznikla na restituovaném statku. Jak jste se k hospodaření dostal?

Práce v zemědělství mě vždy zajímala. Pocházím ze zemědělské rodiny - můj děda byl šikovný sedlák a táta je zemědělský ing. ekonom. Když se naskytla příležitost koupit hospodářství tak jsem neváhal.

Jaká je skladba plodin, které pěstujete na více než 80 hektarech orné půdy patřící k farmě?

Na naší farmě nebyly vhodné podmínky pro chov zvířat, protože máme budovy přímo ve vsi. Také jsme o živočišnou výrobu nestáli, protože na farmu dojíždíme. Skladbu plodin máme tedy přizpůsobenou potřebám potravinářské výroby. Ročně zpracujeme obilí asi ze 30 hektarů půdy. Na zbylé ploše pěstujeme mák, kmín, množitelské porosty trav, hořčice, svazenky, ředkve olejné a dalších plodin. Výhodou těchto porostů je, že se jedná o tzv. maloobjemové plodiny a není tak nutné převážet velké objemy na velké vzdálenosti. Také nemáme žádný zdroj organického hnojiva a odběr menších objemů plodin z pole nám umožňuje nižší intenzitu hnojení především fosforem a draslíkem a přitom udržet obsah živin na dobré úrovni. Navíc tyto plodiny odvážíme přímo z pole na smluvní čističku a odpadají nám tak starosti s posklizňovým ošetřením.

Co vás přivedlo na myšlenku věnovat se potravinářské výrobě?

V roce 1991 jsem pracoval tři měsíce na farmě v Rakousku. Na místních sedlácích bylo i pro cizince patrné, kdo pouze „polaří“ a kdo svoje produkty dále zpracovává. Než jsem se rozhodl pro zpracování obilí na instantní mouky, viděl jsem ještě několik farem v západní Evropě. Všude to funguje podobně - kdo umí své zemědělské produkty ještě zpracovat, je na tom lépe. Myslím si, že klíčová slova jsou přidaná hodnota.

Jaký je v současnosti sortiment vašich výrobků, jaký je o ně zájem a jak máte zajištěn odbyt? Navazujete nějaké kontakty v zahraničí?

V současnosti vyrábíme šest druhů instantních kaší, směs na bezlepkový chléb, který na veletrhu Salima v roce 2007 získal cenu TRENDY. Dále zavádíme nově do výroby cukrářskou směs a směs na kynuté pečivo pro diabetiky. Tyto výrobky prodáváme především prostřednictvím prodejen zdravé výživy a výrobky které neobsahují lepek také prostřednictvím lékáren. V současné době také jednáme s některými obchodními řetězci o dodávkách našich výrobků. Pro potravinářské firmy pak vyrábíme instantní mouky z pšenice, pšeničné mouky, žita, ovsa, kukuřice, rýže, žitného sladu a několik druhů upravované vlákniny.

Plánujete výrobu nebo činnost farmy dále rozšířit? Jak?

Máme velký sortiment výrobků a nyní je chceme nabízet širšímu okruhu zákazníků. Některé naše výrobky vyvážíme na Slovensko, do Maďarska ale také do Švédska. Technologie, kterou jsme instalovali v roce 1993 je již na konci své životnosti, a také její kapacita již nestačí. Proto jsme v roce2008 začali s výstavbou nových prostor a instalací nové linky. Na té v současné době zahajujeme zkušební provoz.

Kolik v současnosti zaměstnáváte lidí a jak je do chodu farmy zapojena rodina?

V současné době zaměstnáváme čtyři zaměstnance a po náběhu výroby na nové lince přibudou další dvě nebo tři pracovní místa. Kromě stálých zaměstnanců mi významně pomáhají moje děti. Nejstarší dcera Dita sice ještě pracuje jako letuška, ale má dost volného času a pomáhá mi organizovat obchod. Mladší dcera Ivona vystudovala průmyslový design a společně se svým partnerem řeší grafické návrhy obalů a propagační materiály. Nejmladší syn Filip teprve dokončil povinnou docházku na základní školu a všechen svůj volný čas tráví se mnou na farmě.

Přečteno: 498x