Statek Novotinky - ASZ Praha - ; východ, západ

Sdílejte článek
Statek Novotinky - ASZ Praha  - ; východ, západ

Rodina Sýsových hospodaří v Novotinkách na hranici středních Čech a Vysočiny již od doby před rokem 1989 a do současné doby se jejich farma rozšířila až na výměru 890 hektarů půdy. Zabývá se jak rostlinnou výrobou, především pěstováním obilí, brambor, řepky, hrachu a máku, tak výrobou živočišnou. Kromě masného skotu a prasat chovají na farmě také několik koní pro potěšení. Spektrum činností doplňuje prodej zemědělské techniky.

Jaká je historie Statku Novotinky? Jak se vám podařilo dosáhnout takové výměry?

Statek objevil otec při projížďce na koni v roce 1986. Byl bohužel působením státních statků a JZD zcela vybydlen a měl být srovnán se zemí. Rozhodnutí k demolici bylo vydáno, proto se ho poměrně snadno podařilo koupit a začít s opravami, na nichž pracovala usilovně celá rodina. Po neúspěchu se získáním pozemků od restituentů jsme požádali o státní půdu. Vzhledem k tomu, že místní podnik neměl sjednanou nájemní smlouvu a neplatil nájemné, bylo nám vyhověno. Tím samozřejmě započaly nepřátelské vztahy. Další půdu jsme získali díky nabídce slušného nájemného. Krach, který nám všichni předpovídali, se nekonal.

Hospodaříte na téměř 900 ha. Co všechno pěstujete a jaké plodiny podle vás mají budoucnost? Jak máte zajištěn odbyt produkce?

Na současnou výměru téměř 900 hektarů se nám podařilo rozšířit od počátku devadesátých let nákupy a pronájmy půdy. Pěstujeme plodiny, kterým se v této oblasti daří a které jsou prodejné. Přes výkyvy na trhu, které však musíme očekávat, musíme zvažovat také hledisko zachování půdní úrodnosti a střídání plodin. Orná půda je využita pro pěstování klasických plodin - žita, pšenice, ječmene, ovsa, máku, řepky, hrachu, jetele a sadbových i konzumních brambor. Kromě toho máme pro potřeby živočišné výroby také louky a pastviny. Odbyt máme dlouhodobě smluvně zajištěn, brambory prodáváme výrobcům hranolek a lupínků.

Zabýváte se také živočišnou výrobou. Kolik a jaký skot a prasata chováte?

Máme stádo masného skotu, celkem asi 250 kusů plemene Aberdeen Angus a kříženců, protože na Vysočině stále platí, že louka je matka polí. Kvůli ochraně životního prostředí a účelnosti hospodaření výměru travin, zvlášť na svažitých a kamenitých pozemcích, neustále rozšiřujeme.
Prodáváme především mladý zástavový skot a také plemenná zvířata. Kromě toho chováme - spíše ze setrvačnosti - asi 300 kusů prasat, většinou kříženců. Prasata jsou ustájena na hluboké podestýlce. Pro potěšení a sport máme také několik koní.

Práci na takové farmě jistě nemůže zastat pouze rodina. Kolik lidí zaměstnáváte?

V sezoně zaměstnáváme celkem deset lidí, mimo sezonu o čtyři méně. Většina našich zaměstnanců je u nás už mnoho let. Jejich spokojenost je pro další fungování podniku zásadní.

Jak funguje spolupráce s okolím - s obcí, kde hospodaříte, s místními lidmi, ostatními podnikateli v okolí, apod.?

Ve zkratce řečeno, česká vesnice, zdecimovaná kolektivizací, si dosud nechce připustit, že bez osobní iniciativy, aktivity a angažmá se situace na venkově bude nadále jen zhoršovat. Okolní vesnice jsou do značné míry stálými usedlíky opuštěné a slouží hlavně jako chalupářské lokality.
Vztahy s místním obecním úřadem jsou velmi napjaté a to proto, že starosta měl tento úřad obsadit o 40 let dříve. Jeho myšlení je hluboce socialistické. V kostce řečeno, z družstevního stohektarového lánu kukuřice na svahu žádné bahno nepřiteklo, rybník se naplnil bahnem z mé husté pšenice.

Jaké máte pro obdělávání tolika hektarů k dispozici stroje?

Slušně zvládáme agrotechniku, počasí nám zatím vždy posloužilo a daří se nám tak dosahovat vysokých výnosů. To nám umožnilo nákup moderních strojů, se kterými bychom obhospodařili o 500 hektarů více. Sousední vlastníci pronajímají často půdu ZD za 600 Kč a na naši nabídku neslyší. Dokupujeme už pouze stroje, které mohou dle našeho úsudku zlepšit kvalitu práce a snížit náklady.

Chtěli byste v budoucnu ještě nějak dále rozšířit nebo pozměnit svoji činnost?

V blízké budoucnosti hodláme dobudovat skladovací kapacity na zrniny. Budeme se nadále snažit farmu vést k přírodě šetrným způsobem, pokračovat v zatravňování svahů a problémových lokalit, výsadbě stromů a obnově remízků. Domnívám se, že tvorba krajiny může zemědělství celkově přinést v důsledku zlepšení jeho vnímání více, než další nesmyslná honba za zvyšováním produktivity chemizací a koncentrací. Zlepšení životního prostředí a tvorbu krajiny bych viděl jako svůj hlavní úkol do budoucna. Zemědělství nemůže být pouze továrna na laciné a často přechemizované poživatiny.

Přečteno: 1 171x