Farma roku 2013 – názory členů hodnotitelské komise

Sdílejte článek
Farma roku 2013 – názory členů hodnotitelské komise

Na pětičlennou hodnotitelskou komisi soutěže Farma roku čeká každoročně velmi náročný a nevděčný úkol. Po uzávěrce přihlášek se rozjede na jednotlivé farmy a hodnotí je dle pěti kritérií – celkový vzhled farmy, organizace práce, ekonomické výsledky, zamýšlený rozvoj a zapojení rodiny do chodu farmy. Výběrem pěti nominovaných však rozhodování nekončí, je třeba ještě určit jejich pořadí. Jak komise vybrala v letošním roce a co si jednotliví členové o nominovaných farmách myslí?

1. místo – Galloway farma Roupov - názor předsedy hodnotitelské komise Zdeňka Brožka:  

Farma roku 2013 – názory členů hodnotitelské komise Galloway farma rodiny Vacíkových je zdařilou ukázkou přeměny nevzhledného zdevastovaného areálu bývalého JZD na moderní rodinnou farmu, navštěvovanou exkurzemi z ČR i zahraničí.

Základní filosofií je chov skotu na přírodním a přirozeném základě v systému ekologického zemědělství, na který navazují vlastní jatka, bourárna a prodejna, kde se veškerá produkce v bio kvalitě prodá koncovým zákazníkům.

Nově otevřený penzion s restaurací dává zájemcům možnost poznat život a práci na farmě a shlédnout, nebo se i zapojit do výcviku westernového plemene koní Apaloosa, určeného  k manipulaci stád na pastvinách nebo i ke sportovnímu využití.

Velice oceňuji přínos rodiny ke krajinotvorbě. Výsledkem úspěšně provedené pozemkové úpravy v katastru je mimo jiné i kaskáda tří vlastních rybníků, která ve mně spolu s pasoucím se skotem a ovečkami vyvolává příjemný pocit a představu, jak má vypadat česká krajina 21. století.

2. místo – Farma rodiny Hájkových - názor člena hodnotitelské komise Jaroslava Bačiny:

Farma roku 2013 – názory členů hodnotitelské komise „Rakouský sedlák v Čechách“, to bylo první, co mě napadlo při prohlídce farmy pana Hájka v Jeníkově u Čechtic. Ukázkové hospodářství pokud se týká zapojení rodiny, organizace práce i pořádku v přívětivé krajině vyvolává pocit, že se zde nikdy nepřestalo sedlačit.

Farma má 62 hektarů převážně pícnin pro 60 kusů masného skotu plemene Charolais a osm hektarů brambor pro malo- i velkoodběratele. K farmě patří i les, ze kterého dřevo sami zpracovávají. Produkce hovězího je po rozbourání prodána přímo ze dvora zájemcům v tzv. bedýnkách.

O budoucnost se Hájkovi skutečně obávat nemusejí – pořídili si tři dcery a dva syny, kteří se již na chodu farmy podílejí. Je to obdivuhodné a inspirující, zkrátka rodinná farma jak má být.

3. místo – Kozí farma Krasolesí - názor člena hodnotitelské komise Arnošta Pleskota:

Farma roku 2013 – názory členů hodnotitelské komise Vždy jsem byl toho názoru, že sedlačina není jenom podnikání, že je to mimo jiné i životní styl. A kozí farma Krasolesí mě v tom opět utvrdila. Lidé, kteří odešli z města, zcela změnili svůj život a dosáhli výsledků, jaké mají, obdiv zaslouží.

Trochu jsem se pozastavil nad striktním a možná i ne zrovna tradičním rozdělením práce na farmě. Ale potom jsem pochopil, že to tak funguje. Srdcem a citem pracující paní Provazníková, která se stará o anglonubijské kozy od krmení až po dojení a na ni v mlékárně navazující precizní práce pana Kolmana, který dává mléku (nejen z vlastní farmy) výraznou přidanou hodnotu.

A není to „jen“ vyrobit sýr, ale je to snaha udělat takový produkt, který uspěje v nejtvrdší konkurenci a splní nepřísnější kvalitativní a chuťové požadavky. A kdo ochutnal, ví, o čem mluvím.

Trochu skryté motto farmy – nespokojit se s průměrností, ale patřit k nejlepším, je sympatické a já mohu s potěšením říci, že v soutěži Farma roku 2013 Kozí farma Krasolesí mezi nejlepšími je.

4. místo – Dančí farma rodiny Friedbergerových - názor člena hodnotitelské komise Romana Nolla:

Farma roku 2013 – názory členů hodnotitelské komise Sedm set kusů daňka skvrnitého, chov jelenů evropských, masný skot Aberdeen Angus, chov pstruhů duhových, úctyhodná rozloha pastevních areálů a stokilometrová vzdálenost mezi farmami. To je dančí farma Pavla Friedbergera v podhůří Šumavy.

Neobvyklé množství aktivit je farmář schopen stihnout jen díky svému obrovskému nadšení, zkušenostem a samozřejmě díky velké podpoře celé rodiny. Zanedbatelná není ani spolupráce pana Friedbergera na vědeckém výzkumu v oblasti genetiky jelenovitých.

5. místo – Farma Miloše Holuba - názor člena hodnotitelské komise Jana Staňka:  

Farma roku 2013 – názory členů hodnotitelské komise Farma Miloše Holuba se nachází uprostřed obce Slatina pod Hazmburkem. Tato obec byla v roce 1995 vyhlášena výlučně zemědělskou se statutem chráněné historické zástavby jako typicky česká okrouhlice. Z této skutečnosti ovšem pro farmu vyplývá řada omezení. Za přispění celé rodiny a řady dotačních titulů, ať už českých či evropských, se postupně Miloši Holubovi daří citlivě skloubit historii s moderním zemědělským podnikáním a spokojeným životem. Značným problém této farmy však je malá výměra zemědělské půdy. Její získávání je tudíž největší výzvou do budoucna pro mladého hospodáře.

Přečteno: 490x