Týden podle PH č. 5 - 2017 (pH týdne: 5)

Sdílejte článek
Týden podle PH č. 5 - 2017 (pH týdne: 5)

Prakticky bez zájmu tuzemských médií odstartovala v EU prostřednictvím komisaře EU pro zemědělství a rybolov Phila Hogana diskuse o podobě Společné zemědělské politiky EU (SZP) v sedmiletém období po roce 2020. Dle mne je to ale klíčová zpráva, protože pod tlakem dosavadních zkušeností, nových událostí a také nezemědělské veřejnosti dozná SPZ s vysokou pravděpodobností zásadních změn.

Ve hře je i úplné zrušení takzvaného Pilíře I., což jsou v současné době rozhodující dotace pro zemědělce formou platby na plochu, nebo alespoň zastropování dotací pro velké zemědělské podniky, což je z celé EU největší problém právě pro ČR. SZP bude také zcela jistě „zelenější“, čili se bude více dbát na šetrnější hospodaření a nakládání s půdou (také velký problém ČR) a vyšší důraz bude kladem na podporu pestřejšího podnikání na venkově (takzvaná diverzifikace), což je opět významný problém ČR.

Nepříliš velký zájem většiny naší společnosti o přírodu a krajinu vyústil do i letos opakované skutečnosti, že až na výjimky (Česká společnost ornitologická – ČSO, Správa Krkonošského národního parku a můj portál Naše voda (www.nase-voda.cz) nikdo veřejně nepřipomněl 46. výročí Ramsarské úmluvy - Světový den mokřadů, který se každoročně slaví 2. února. Něco to vypovídá o tom, jak skutečně vnímáme potřebu více zadržovat vodu v naší krajině, neboť mokřady jsou významným „zadržovatelem“, a jejich plocha neustále klesá.

Tuzemský trh si v průběhu loňského roku začal uvědomovat alespoň cenu půdy, která se podle finální verze „Zprávy o trhu s půdou“ loni meziročně zvýšila o 25,54 procenta a dosáhla průměrné výše 204 085 korun za hektar. Další statistiku vydal počátkem týdne Český statistický úřad, který konstatoval další mírný pokles domácí produkce vepřového masa, ale na druhé straně vyšší produkci drůbežího a hovězího. Je však třeba podotknout, že rozhodující živočišnou komoditou pro ČR je právě vepřové. Statistická data každopádně potvrzují, že dotační politika ČR se stále míjí účinkem, ačkoli do oblasti pumpuje ministerstvo zemědělství stále více peněz.  Jsme-li u byznysu s masem, pak díky výskytu ptačí chřipky na území ČR zakázaly některé země dovoz drůbežího z naší země, je však třeba podotknout, že nešlo o žádnou zemi EU a že šlo o země, kam export drůbežího od nás prakticky nesměřuje, takže zatím žádné ohrožení pro odbyt naší drůbeže nehrozí.

Naopak prohlášení nového amerického prezidenta Trumpa, který konstatoval, že dohoda o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) je „prakticky mrtvá“, má o mnoho větší význam. I když to může ohrozit export českého chmele do USA, je to pro naše zemědělství i potravinářství spíše dobrá zpráva – velmi rozdílná legislativa v USA a Evropě by ve výsledku nahrávala v agropotravinářské oblasti Spojeným státům, takže nejen české, ale i mnohé evropské potravinářské a zemědělské firmy by zřejmě v konkurenci s americkými neuspěly, což by například v případě ČR mohlo dále snížit takzvanou „potravinovou soběstačnost“. Naši zemědělci a potravináři by se také neměli moc těšit na vývoz své produkce do Ruska, neboť Trump podpořil pro někoho možná překvapivě sankce vůči Moskvě, což je signál, že obchod s potravinami mezi Ruskem a „západem“ bude dále zablokován.

Nepříliš velkou pozornost, neboť to zřejmě není mediálně žádoucí, vzbudilo také zpřesněné šetření Evropského statistického úřadu Eurostat, podle kterého jsou potraviny v ČR páté nejlevnější v celé Evropské unii a dosahují 79 procent průměru EU. Přesto si řada lidí stále myslí, že jsou u nás potraviny drahé. Lze podotknout, že Eurostat o nízkých cenách potravin v ČR referuje opakovaně, již několik let, přičemž se mění jen pořadí, kdy je ČR někdy pátá nejlevnější, někdy šestá nejlevnější, ale nikdy ne hůře nebo lépe. Pro porovnání – nejlevnější nápoje a potraviny mají v Polsku (63 procent průměru EU), což je také jeden z důvodů, proč se do ČR dováží hodně potravin právě od našich severních sousedů.

I díky konferenci Retail Summit 2017 se opětně otevřela diskuse o další existenci malých prodejen v malých vesnicích, které jsou stále v obtížnější ekonomické situaci. S plánem na jejich záchranu přišel i ministr zemědělství Jurečka, řešením jsou podle něj (naši politici nic jiného neumí) dotace. Ty ale podle všeho nic nevyřeší, vhodnější a bohužel v minulých letech odmítanou cestou ze strany našich politiků je rozšíření spektra služeb na vesnici poskytovaných právě malými obchůdky, ať již by to byl prodej volně prodejných léků, základní bankovní a poštovní služby a cokoli, co souvisí s obecními službami. K existenci malých prodejen, restaurací, školek a dalších společensko-ekonomických center na venkově lze jen uvést, že stát je nejprve nesmyslnou regulací a byrokracií téměř zlikvidoval, načež je začne za peníze daňových poplatníků zachraňovat…

Petr Havel 


Přečteno: 395x