Výkupní ceny kuřat jsou nedůstojné, zlobí se chovatelé. Stále více jich končí

iDnes
Sdílejte článek
Výkupní ceny kuřat jsou nedůstojné, zlobí se chovatelé. Stále více jich končí

Zhruba 20 procent drůbežářských podniků plánuje v letošním roce omezit produkci. Do tří let chce takto postupovat 30 procent drůbežářů a desetina chce v tomto podnikání skončit. Po roce 2027, kdy začne v Česku platit zákaz chovu nosnic v klecích, plánuje ukončit produkci 60 procent producentů.

Ve středu to na základě dotazníku, ve kterém odpovídalo 36 firem, uvedla Agrární komora ČR spolu Českomoravskou drůbežářskou unií. V obohacených klecích se chová zhruba 60 procent českých nosnic. Jejich celkové číslo se loni zmenšilo, na konci roku 2021 bylo v Česku 5,6 milionu nosnic, na konci loňského už jen 5,16 milionu kusů.

Chovatelé si dlouhodobě stěžují na nízké výkupní ceny vajec, obchodní řetězce podle nich tlačí na dodavatele. „Zatímco před Vánocemi se cena vajec na pultech velkých obchodů pohybovala na úrovni téměř 6 korun za kus, nyní se obchodní řetězce předhánějí v akčních nabídkách mezi 3 až 4 korunami za kus. Zlevnění ale nepřichází na úkor marže řetězců, ale snížení dodavatelských cen chovatelů,“ uvedla unie.

Šéf podniku Vejce Kosičky Jan Pozdílek dodal, že dosud byl prodej vajec rentabilní zhruba půl roku. Nyní před Velikonocemi po skončení nacházení větších ohnisek ptačí chřipky se do ČR vozí produkce zejména z Polska za „dumpingové ceny“. Podle něj neurčují výkupní cenu chovatelé, ale cena na evropském trhu.

Běžně farmářské ceny podle něj klesají po Velikonocích, letos ale klesly už tři týdny před nimi. To se odrazí i v ziskovosti podniků, které tak podle něj nejspíš skončí v červených číslech.

Podle předsedkyně drůbežářů Gabriely Dlouhé jsou aktuální výkupní ceny nedůstojné, v akčních letácích stojí kilogram chlazeného kuřete necelých 70 korun, koncem loňském roku pak stál necelých 80 Kč. „Nicméně farmářská cena kuřete stagnuje po celou dobu na úrovni 30 korun za kilogram živé váhy,“ doplnila

Ceny vajec a drůbeže nyní podle chovatelů tvoří ze 65 procent náklady na krmné směsi, 15 procent je na chovný materiál, 15 procent náklady na energie a posledních pět procent jsou náklady jako mzdy, odpisy nebo platby veterinářům.

„Chovatelé drůbeže si slibovali zlepšení situace od novely zákona o významné tržní síle, která měla zarazit nekalé praktiky obchodní řetězců vůči dodavatelům. K narovnání podmínek na tuzemském trhu došlo však pouze částečně a zákon neplní svou funkci. Je proto na čase zaměřit se na novelizaci zákona o cenách, který by zamezil prodeji zboží za podnákupní ceny,“ doplnil prezident komory Jan Doležal.

Vysoké ceny potravin řeší i ministr

Téma cen vajec aktuálně řeší i nejvyšší představitelé státu, například ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Ten uvedl, že podle dat Českého statistického úřadu zdražila vejce v lednu meziročně o 92 procent. U zemědělců se pak ví, že extrémně vzrostly ceny krmných směsí. „Zatímco u zemědělců máme poměrně dobrý přehled o růstu jejich nákladů, do nákladů u obchodníků nevidíme, nebo nevidíme důvody zdražovaní,“ řekl ministr.

Zemědělci pak podle něj měli z každého vejce zisk 12 haléřů, nyní mají korunu. Obchodníci podle něj v lednu 2022 měli zhruba korunu z každého vejce, o rok později to byly 2,1 Kč. „Skoro by se zdálo, že obchody mají s prodejem vajec vyšší náklady než samotní výrobci a dokrmují nosnice přímo na pultech obchodů,“ řekl ministr. Chce tak mimo jiné po Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby situaci řešil. Obchody podle ministra můžou zneužívat dominantní postavení na trhu.

Autor: Jan Drahorád
Zdroj: iDnes.cz

Přečteno: 350x