Ochránci v Beskydech zkusí pastvu na mokřadech, pomohou ohroženým motýlům

iDnes
Sdílejte článek
Ochránci v Beskydech zkusí pastvu na mokřadech, pomohou ohroženým motýlům
Kovolesklec, hřbetozubec, pabourovec. Za podivnými názvy se skrývají vzácní noční motýli. O těchto ohrožených druzích má laická veřejnost jen minimum informací. Ochránci přírody spolu s odborníky chtějí těmto nevšedním obyvatelům Beskyd pomoci.

Do speciálního projektu se chtějí pustit ochránci přírody z rožnovského spolku Salamandr. Ti dlouhodobě pomáhají beskydské krajině údržbou tradičních luk za pomoci pastvy ovcí. To má příznivý vliv právě na motýly. Díky tomu se například podařilo v Beskydech zvýšit populaci vzácného modráska černoskvrnného.

„Spolupracujeme s entomology, kteří na loukách, kde paseme a sečeme, dělají monitoring. A ukázalo se, že v některých místech se vyskytují i vzácní noční motýli,“ poukázal předseda Salamandru Vojtěch Bajer.

Výzkumy zaměřené na tyto druhy jsou poměrně ojedinělé a celý projekt tak bude částečně experimentem. „Budeme tak trochu průkopníci, ale víme, co děláme,“ poznamenal Bajer. „Vše pečlivě konzultujeme s experty.“

Pomoc se bude týkat více než deseti druhů, které žijí především ve vlhkém mokřadním prostředí. Například kovolesklec půvabný se u nás vyskytuje pouze v oblasti Valašska a je ohrožen zánikem rozvolněných vlhkých lesů a navazujících vlhkých luk. Kvůli likvidaci lučních porostů mizí i podzimní druh pabourovec jestřábníkový, výjimečný svou velikostí i „klikatým“ letem. Ochránci přírody budou – zjednodušeně řečeno – chtít pečovat o krajinu takovým způsobem, aby vytvořili těmto druhům ideální podmínky. Projekt je naplánován na pět let.

„Bude to jiná péče o půdu,“ nastínil Bajer. „Některé plochy necháme spást, potom je přesečeme, část míst tak vhodně narušíme. Počítáme i se setím bylin, na které jsou tito motýli vázaní.“

V některých místech se bude dělat i takzvané mozaikové sečení – tedy ponechávání částí, které budou posečeny až později, případně až na jaře následujícího roku.

Vytipovaných je už několik lokalit na Rožnovsku, ale také v oblasti Čeladné či Starých Hamrů. Ochranáři si vyzkoušejí i pastvu na mokřadech, což nebývá příliš časté.

„Nikdo z hospodářů to nedělá moc rád. Ovcím totiž mohou zahnívat kopyta nebo mohou trpět nějakými parazity,“ upozornil předseda spolku. „I proto to ale budeme dělat jen jako krátkodobé přepasení, které navíc pomůže celé krajině.“
 
Autor: Ondřej Holubec
Zdroj: iDnes.cz
Přečteno: 636x