Ceny olivového oleje trhají rekordy. Příští rok může litr vyjít až na pětistovku

iDnes
Sdílejte článek
Ceny olivového oleje trhají rekordy. Příští rok může litr vyjít až na pětistovku

Velkoobchodní ceny olivového oleje jsou na historických maximech. Proti loňsku jsou více než dvojnásobné. Způsobila to hlavně špatná úroda kvůli suchu ve Španělsku a dalších zemích EU, odkud pochází dvě třetiny celosvětové produkce.

Lze očekávat, že růst cen se projeví i na pultech obchodů poté, co se prodají zásoby z loňské úrody, sdělil ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. V Česku se nyní prodává litr olivového oleje za zhruba 250 korun, příští rok by podle Tylečka však cena mohla být až dvojnásobná.

Podle analytika zatím maloobchodní řetězce na růst velkoobchodní ceny příliš nereagují. Litr olivového oleje se prodává na velkoobchodním trhu za zhruba osm eur, což je podle aktuálního kurzu zhruba 192 korun, uvedl.

Na další vývoj cen v obchodech podle něj bude mít vliv i to, zda lidé upraví své nákupní preference, mohou kupovat například jiné druhy olejů. Tlak na ceny může také zmírnit lepší pěstitelská sezona v příštím roce.

Pěstitele sužuje sucho či náklady na hnojivo

Tyleček uvedl, že nedostatek srážek způsobil výrazně horší úrodu ve Španělsku, které je největším světovým producentem olivového oleje. Pochází z něj téměř čtyřicet procent produkce.

„Druhým největším producentem je Itálie, která byla letos taktéž postižena suchem. Jen o něco málo lepší situace je letos v Portugalsku a Řecku,“ doplnil.

Uvedl také, že španělští pěstitelé letos sklidili zhruba dvě pětiny produkce ve srovnání s loňskou sezonou, tedy asi 620 tisíc tun. Výnosy pěstitelů jsou nejnižší za posledních třicet let, řekl analytik. To podle něj vede k tomu, že rychle mizí zásoby a mohou se dostat na minimum ještě před začátkem sklizně v příštím roce.
 

Ceny oleje podle Tylečka ovlivňují i vyšší náklady zemědělců na hnojiva nebo vyšší úrokové sazby bank. „Jakékoliv investice jsou spjaty s vyššími náklady, přičemž nedostatek vody byl primárním hybatelem investic pěstitelů v letošním roce.“

„Pokud by kvůli změnám klimatu bylo sucho v jižní Evropě častým jevem, tak nutné zavlažování by dále tlačilo na růst cen oliv a olivového oleje,“ uvedl. Dodal, že by to mohlo vést k přesunu pěstování oliv do severnějších oblastí.

Zdroj: iDnes, ČTK

Přečteno: 300x