Policie: Ukončete žně, rušíte noční klid

Sdílejte článek
Policie: Ukončete žně, rušíte noční klid

Zemědělec z Přísečné nevěřil svým uším, když slyšel, že se má kvůli nějakému anonymu klidit z pole.

Absurdní problém má nyní na krku soukromý zemědělec z Přísečné.

Když jeden z jeho lidí s kombajnem sklízel řepku u Zlaté Koruny, přijela na něho policie, ať odjede z pole, že ruší noční klid. „Když mi ve 23 hodin zavolal můj pracovník, lekl jsem se, že se rozbila mlátička,“ vyprávěl zemědělec Václav Perník. „Ale předal mi policistu, který mi velice slušně sdělil, že si někdo ze Zlaté Koruny stěžoval na rušení nočního klidu, kombajn je opravdu dost slyšet a abychom tam ukončili činnost. Nevěřil jsem svým uším. Nevěděl jsem, zda sním či bdím, nebo je to špatný vtip.“

Jenomže policisté to mysleli vážně. Ovšem ukončit sklizeň bylo nemyslitelné, počasí zemědělcům nepřeje, a tak doslova bojují o každý kousek sklizeného pole a hledí maximálně využít chvilky, kdy nastane příhodné počasí. A druhý den od rána mělo pršet.

„Bylo to jenom pětihektarové pole, měli bychom ho posečené do hodiny a půl. Navíc byl porost potlučený krupobitím, takže při dalším otálení hrozily ztráty semen vypadáním,“ popsal okolnosti Václav Perník.

Zemědělec se ohradil, že rušení nočního klidu je záměrné vyvolávání hluku, ale tady jde o sezónní zemědělské práce, které kvůli agrotechnickým termínům nesnesou odkladu a jsou závislé na počasí. A jestli bude muset odjet, bude žádat o úhradu škody – třeba policii.

Stalo se to v sobotu 23. července. Václav Perník měl na polích dva kombajny. Jeden v Plešovicích, druhý v Srníně. Ve 22 hodin pracovníci dožali řepku v Plešovicích a protože zbývalo poslední pole řepky u koupaliště ve Zlaté Koruně, a jak už jsme řekli, druhý den od rána mělo pršet, přesunuli se chlapi tam. Václav Perník přijel za nimi. Do řepky tam kombajn vjel zhruba ve 22.45 hodin a Václav Perník se vrátil do kombajnu v Srníně, kde také pokračoval ve sklizni. Brzy nato následoval již zmiňovaný telefonát s požadavkem, jaký zemědělci z celého Českokrumlovska dosud neslyšeli a nezažili.

„Ptám se, kam ten svět spěje. Já chápu, že policisté dělají svou práci. Přitom to pole ani neleží přímo u žádného z domů. To je to samé, jako kdybych policisty volal, že mi noční klid ruší vlaky, které mi jezdí kousek za barákem,“ kroutí hlavou Václav Perník.

Policisté odjeli s tím, že záležitost proberou s vedením. A jelikož se dál nic nedělo, pokládal Václav Perník věc za uzavřenou. Jenomže to bylo jenom zdání. Čtvrteční telefonát z Policie ČR mu ukázal, že se pletl. Právě zahajoval sklizeň pšenice a telefonát mu pořádně zvedl adrenalin v krvi. „Pracovnice policie mi sdělila, že se mnou musí dořešit případ z oné soboty a potřebuje, abych jí doložil, že mám povolení sklízet plodiny po 22. hodině nebo povolení od obce, v jejímž katastru jsem sklízel,“ líčil Václav Perník, který po tomto požadavku chvíli bez hlesu lapal po dechu. „A teď zřejmě bude kombajnista stíhán pro přestupek. Já vím, že za to lidé od policie nemohou, ale za dvacet let jsem se nesetkal s tím, že bych měl mít povolení na sklizeň na poli. To je úplný Kocourkov!“

„I kdyby mi to povolení někdo dal, z principu o něj nikdy nepožádám, protože to není normální. Je mi opravdu upřímně líto policie, jaké blbiny musí řešit,“ dodal Perník.

„My jsme sklizeň řepky teprve začali. A jeli jsme také až do půlnoci,“ řekl včera předseda Zemědělského družstva Brloh Václav Jungwirth. „Ta stížnost je absurdní, to byl asi někdo z města, kdo se v obci rekreoval. Zemědělci nemají na vybranou, musí pro sklizeň využívat každou chvíli, deště navíc mají negativní dopad na jakost úrody. Okolnosti nutí zemědělce pracovat třeba od sedmi hodin od rána až do půlnoci, nemohou si nařizovat pevnou pracovní dobu. Žně jsou jenom jednou do roka, tak se ten hluk snad dá vydržet. My zase musíme například vydržet, že nám lidé šlapou v porostech na polích a odhazují na ně odpadky.“

Ovšem českokrumlovská policie se ke stížnosti postavila rozumně. „Toto je první stížnost svého druhu. Řidič kombajnu však projednán za přestupek nebude, jelikož nebyla naplněna materiální ani formální stránka přestupku,“ ujistila včera mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková. „Obecně lze říci, že kombajn je stroj schválený určitými normami pro účel, jaký plnil – pro žně. Zda byl překročen hlukový limit, který je dán normami, to by musela zjišťovat krajská hygienická stanice.

Zdravý rozum napovídá, že je potřeba sklidit v době, kdy jsou plodiny zralé, a také v závislosti na počasí. To, že sklizně vždy probíhaly i v noci, zažil asi téměř každý z nás. Právnická osoba, která je zaměstnavatelem kombajnisty, se zřejmě snažila zabránit, vzhledem k současnému počasí, velkým škodám na úrodě, tudíž chránila majetek. Zřejmě proto sklizeň v noci.“

A ještě dodala: „Sklizeň po desáté hodně večerní by se pravděpodobně mohla projednat se zastupitelstvem obce – stejně jako například pořádání hudební produkce.“

„Chtěl bych apelovat na lidi, aby si uvědomili, že cokoliv, co strčí do pusy, nepadá z nebe. Vše vyrábějí zemědělci. Ajestli si myslí, že po nocích jezdí po polích pro svou zábavu, místo aby se váleli doma u televize, jsou na omylu. Když nám nespokojenci, kterým vadí žně, objednají a zajistí pěkné počasí, budu rád a ještě jim zaplatím,“ podotkl Václav Perník.

Policie řeší všechna oznámení

Policisté v ČR jsou opravdu povinni se zabývat každým, byť i anonymním oznámením. „A to, co si o věci policista v době oznámení o celé věci myslí, není relevantní,“ říká mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková. „Jsou případy, které zprvu vypadají podivně, ale při dalším šetření je odhalen přestupek či trestný čin. Pravdou ale je, že jistá část oznámení, která Policie ČR řeší, nejsou ani trestnými činy, ani přestupky. Mnohdy si lidé oznámení věci před příjezdem hlídky rozmyslí, což se policisté dozvědí až na místě. Mnohdy ani oznamovatele na místě nenajdou, například při oznámení rvačky. Policisty oznámení neobtěžují, je to jejich práce. Faktem ale je, že stojí daňové poplatníky peníze vynaložené třeba na pohonné hmoty, a také, že policisty odvádějí od práce prospěšné – řešení jiných případů či hlídkování v ulicích a na silnicích.“

Vyšlo v Denících Bohemia

Přečteno: 615x