Za snížení obdělávané plochy budou nižší sankce

Sdílejte článek

Zachovat dotace pro zemědělce, i když nový vlastník zemědělské půdy sníží její plochu o deset procent - to je hlavní bod návrhu novely nařízení vlády týkající se podmínek pro poskytování dotací v souvislosti s předčasným ukončením zemědělské činnosti (PUZČ). Tu předkládá na středeční jednání (5.3.) vlády ministerstvo zemědělství.

Jak přitom upřesňuje Petr Habáň z odboru komunikace ministerstva, v případě, že by se výměra převedených pozemků snížila od 10 do 20 procent, sníží se sazba dotace o 10 procent, při snížení plochy do 30 procent se dotace sníží o polovinu a teprve při poklesu plochy půdy větším než 30 procent oproti původnímu stavu před převodem zemědělec o dotace zcela přichází.

Bez úpravy nebudou dotace

"Novela tímto reaguje na velké množství změn v evidenci zemědělské půdy (LPIS) v kombinaci s délkou dodržení povinnosti neměnit výměru půdy po dobu pěti let jako jedné z podmínek čerpání dotací.

Pokud by text nebyl upraven, mohlo by dojít k nedodržení závazku a k zastavení poskytování dotace, a to také v případech, kdy jsou žadatelé na těchto příjmech závislí," uvedl Habáň. Zemědělci by tak mohli přijít o peníze, aniž by se jakkoli provinili pouze proto, že administrativní zpřesnění výměry obhospodařované půdy by je o část pozemků připravilo.

Maximální výše dotace na předčasné ukončení činnosti přitom činí 210 tisíc ročně, celková roční částka pro stávajících 333 žadatelů o tuto podporu dosahuje letos téměř 70 milionů korun.

Dobrá zpráva

Zemědělci tento návrh ministerstva vítají.

"Je to správný krok, který reaguje na změny, za něž zemědělec nemůže, například v případě, že o část pozemků přijde díky výstavbě nějaké komunikace," říká tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Právě soukromých zemědělců se program na podporu ukončení zemědělské činnosti především týká, neboť dotace by měly usnadnit nástup nové generace na rodinných farmách.

Přesto je podle farmářů zmírnění možných sankcí pro novou generaci zemědělců jen kosmetickou úpravou nevyhovujícího stavu, který nové hospodáře při přebírání rodinných farem čeká.

"Veškeré připomínky Společnosti mladých agrárníků ČR (SMA), které jsme se snažili v diskuzích o konstrukci tohoto programu uplatnit, spadly pod stůl," podotýká například člen prezídia SMA Jaroslav Trávníček.

Podmínky podpory nástupu nové generace totiž především výrazně zužují okruh žadatelů, kteří mohou dotační program využít. Podle Trávníčka například musí mít žadatelé o podporu ročně příjem minimálně půl milionu korun pocházející ze zemědělské prvovýroby.

Mládí (ne)má zelenou

"Celá řada žadatelů v méně příznivých oblastech s extenzivní zemědělskou prvovýrobou, nebo osoby ve sdružení bez právní subjektivity v rámci rodinných farem na tento limit zdaleka nedosáhnou. Opatření tak nepostihne cílovou skupinu, tedy malé rodinné farmy, ale naopak soukromé podniky většího rozměru," zdůrazňuje Trávníček.

Původně byl přitom na ministerstvu zemědělství dojednán limit 120 000 korun, jenže "ministerstvo pak zcela samovolně tento limit více jak zčtyřnásobilo". Z programu také podle SMA vypadla celá řada zemědělců, neboť žádosti o něj byly v průběhu loňského roku přerušeny.

"V tomto období dosáhli někteří žadatelé starobního důchodu a tedy již nesplňují podmínky podpory," podotýká představitel SMA. Do třetice současné podmínky programu neřeší převod předkupních práv nových farmářů vůči Pozemkovému fondu, takže příslušná rodina ztrácí možnost získat do svého vlastnictví státní pozemky, na kterých řadu let hospodaří.

SMA nicméně na druhou stranu oceňuje, že převod farem na nastupující generaci je od letošního roku osvobozen od daně a právě návrh na snížení sankcí za snížení plochy převedeného podniku. V současné době znamená totiž sebemenší snížení plochy zastavení dotací.


Petr Havel, zemědělský analytik
Přečteno: 106x
Katalog farem