Prasata za plotem aneb absurdní požadavek veterinářů

Sdílejte článek
Prasata za plotem aneb absurdní požadavek veterinářů

Na jaře prošla prakticky bez povšimnutí a bez jakékoliv komunikace se zemědělskou veřejností novela vyhlášky o zdraví zvířat a jeho ochraně, jejíž součástí je nová povinnost pro všechny chovatele prasat mít od 1. ledna 2021 trvalé oplocení všech staveb a pozemků souvisejících s touto činností. Paušální opatření počítá s trvalými ploty kolem všech staveb včetně například skladů krmiv či steliva a s dvojitým oplocením výběhů. Asociace soukromého zemědělství ČR samozřejmě chápe nutnost bojovat s nebezpečnou nákazou africkým morem, zároveň ale nelze paušálně nařizovat opatření, která jsou v praxi prostě nesplnitelná.

Legislativní materiál byl schválen v průběhu jarního nouzového stavu a nebyl nijak konzultován s odbornou veřejností, což možná i vysvětluje fakt, že přijatá zpřísnění jsou zcela odtržená od praxe. Problém pravděpodobně nebudou mít intenzívní velkochovy, kde je trvalé oplocení celého areálu standardem a není tedy potřeba dalších změn. Naopak se ale tvrdě dotknou zejména menších a ekologických chovatelů, kteří mají často jen pár zvířat, jež jsou umístěna v rámci statku, často samozřejmě neoploceného. Bylo by tak zcela absurdní a nesmyslné oplocovat celý statek nebo zřizovat oplocení uvnitř dvora. Pro ekologické chovy je také důležitý welfare chovaných zvířat, který je v chovech prasat výrazně zvýšen přístupem do výběhu. Případy, kdy je výběh v rámci statku, také není v novele vyhlášky nijak řešen, což by znamenalo stavět dvojitý plot vevnitř areálu, a to často ani není prostorově možné.

Na veřejnost se navíc informace o změně dostala až koncem listopadu a chovatelé tedy absolutně nemají šanci jakékoliv trvalé oplocení, které navíc velmi často podléhá stavebnímu řízení, efektivně vybudovat. Dalším hlediskem jsou také obrovské finanční náklady, které bude tato změna pro chovatele v praxi znamenat. V době, kdy se neustále v médiích otevírá téma soběstačnosti a vepřové maso je vždy první komoditou, na kterou se poukazuje, je tato novinka poměrně zásadním klackem pod nohy zejména menším chovatelům, kterých už tak v důsledku nízkých výkupních cen masa moc nezbylo.

Asociace proto plně podpořila požadavek Svazu PRO-BIO, který jako první na tuto záležitost upozornil, a vyzvala ministerstvo, aby situaci neprodleně řešilo, a to v první fázi odložením účinnosti vyhlášky. Následně by mělo proběhnout jednání se všemi dotčenými subjekty o úpravě vyhlášky tak, aby byla v souladu s praxí. Za vhodné rovněž považujeme zavedení finanční podpory chovatelů na budování opatření k zamezení šíření afrického moru prasat.

Ing. Veronika Jenikovská, tajemnice ASZ ČR


Přečteno: 644x
Katalog farem