Méně sečení, více bylin. Do květinových luk se vracejí motýli i brouci

iDnes
Sdílejte článek
Méně sečení, více bylin. Do květinových luk se vracejí motýli i brouci

Do Ostravy se vrací hmyz. „Za čtyři roky, po které měníme některé trávníky na květnaté louky, se vrátily do města druhy, které jsme tu neviděli řadu let, a to i druhy chráněné,“ řekl entomolog z Ostravské univerzity Petr Kočárek.

Mezi zmiňované druhy patří otakárek fenyklový, zlatohlávek tmavý i několik druhů čmeláků, které letos entomologové identifikovali při mapování hmyzu v Cingrově sadu nedaleko Stodolní ulice.

Přírodovědci tam našli i kobylku dlouhokřídlou, což je druhý případ jejího výskytu v Moravskoslezském kraji. „Když jsem travou v Cingrově sadu procházel s odchytovou entomologickou sítí před čtyřmi lety, zůstávaly mi v ní stěží tři tehdy tam žijící druhy,“ uvedl Kočárek. „Letos stačilo pár máchnutí a měli jsme plno. A nechyběla ani spousta druhů samotářských včel, brouků a motýlů, jako jsou okáči, modrásci nebo babočky.“

Hmyz se do města podle odborníků vrací nejen jiným typem údržby zeleně, kdy se louky sečou jednou ročně, ale i dosadbou kvetoucích bylin.

Pomáhá kokrhel luštinec

„Aby v hustých trávnících byliny rostly, museli jsme nejprve vysadit kokrhel luštinec. Jde o poloparazitickou rostlinu, která vysává a potlačuje trávy. Porost přestává být hustý a mohou se v něm uchytit jiné byliny,“ vysvětlil Kočárek. „Trávník sice ztratí parkovou úpravu, pro hmyz je ale ideálním prostorem k životu.“

Lokalit jako Cingrův sad je jen v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz dvanáct. „Více květnatých luk neznamená jen více hmyzu ve městě. Na jejich přítomnost v ulicích navazuje i větší počet ptactva a na ně přítomnost dalších živočichů,“ dodává Kočárek. „Příroda ve městě nebude tak sterilně umělá jako dosud. A snad se dočkáme i toho, že děti při hře opět uvidí střevlíky nebo slunéčka sedmitečná, která teď znají jen z knížek.“

Autor: car
Zdroj: iDnes.cz

Přečteno: 739x