Pravou pohromou pro zemědělce je přebujelá byrokracie

Sdílejte článek

Sedláci často pro samou administrativu a kontroly těžko hledají čas na vlastní hospodaření. Od toho, aby nebyli zavaleni nepotřebnými požadavky ze strany různých úřadů, jim už tři roky pomáhá Antibyrokratická komise Ministerstva zemědělství ČR. Podnět k jejímu vzniku dala Asociace soukromého zemědělství.

„Založení Antibyrokratické komise bylo absolutní nutností. Velmi rychle roste administrativní náročnost úkonů, které musí farmáři vykonávat, chtějí-li se věnovat jakémukoliv druhu zemědělství. Je proto potřeba dohlédnout, zda některé požadavky nejsou nadbytečné. Navíc se nám vůbec nelíbí, že úředníci mnohdy požadují splnění podmínek nad rámec zákonných nařízení,“ vysvětlil předseda Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Josef Stehlík a dodal, že od svého vzniku vyřešila komise kladně už více než sto padesát podnětů, které obdržela od zemědělské veřejnosti.

Činnost v Antibyrokratické komisi je dobrovolná a neplacená, kromě Asociace soukromého zemědělství zde má své zástupce i Agrární komora ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků, Spolek pro obnovu venkova, Svaz marginálních oblastí a Zemědělský svaz. Komisi kontaktují zemědělci nejčastěji prostřednictvím antibyrokratického dotazníku, který je umístěn na internetových stránkách Ministerstva zemědělství ČR. Jeho vyplněním rychle informují o tom, kde je nejvíce tíží nadbytečná byrokracie.  Antibyrokratická komise se potom snaží odstranit, nebo alespoň zmírnit, překážky, které brání podnikání sedláků. Jedním z výsledků její práce je prosazení jedné z vyhlášek umožňující takzvaný prodej ze dvora. „Jedná se o průlomový materiál na úrovni Evropské unie. Umožňuje snížit standardy nařízené evropskou komisí při výrobě potravin v malých provozech. Týká se zařízení samotné výrobny i procesu zpracování potravin. Obliba nákupu přímo od farmáře získává na popularitě,“ přiblížil důležitost vyhlášky Josef Stehlík.

Další z velkých úspěchů Antibyrokratické komise, o které se také zasloužili zástupci Asociace soukromého zemědělství, je listina nazývaná Jednotná žádost. Jejím podáním farmáři naráz žádají o většinu zemědělských dotací. Komise jednoznačně fandí i elektronizaci a urychlení komunikace s úřady, a tak místo složitého kreslení map vlastních pozemků po večerech, získají sedláci podrobná data a přehled o své půdě v digitální podobě při návštěvě Agentury pro zemědělství a venkov.

Antibyrokratická komise ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR už také ulehčila drobným provozovatelům jelenovitých farem, kteří nyní nemusí vlastnit speciální zbrojní licenci a evidenci zvláštní zbraně. Novela veterinárního zákona, která se v současnosti projednává, dává zase naději na domácí porážky chovatelům skotu mladšího dvou let. „Ty jsou navíc s ohledem na pohodu zvířat mnohem šetrnější, než jejich stresování při převozech na jatka,“ doplnil Josef Stehlík a dodal, že jako hlavní cíl Antibyrokratické komise vidí celkovou inventuru všech nadrámcových požadavků a jejich úpravu tak, abychom v Čechách nebyli na zemědělské hospodáře tvrdší, než vyžadují požadavky podle evropské směrnice.

Tisková zpráva ASZ ČR

Přečteno: 156x