Farmáři se učí pěstovat sóju. Dotlačili je k tomu producenti mléka

Sdílejte článek
Farmáři se učí pěstovat sóju. Dotlačili je k tomu producenti mléka

Sóju zkusil Roman Koutek poprvé zasít na svém hospodářství v olomouckých Topolanech před 13 lety. "Dnes ji mám téměř na třetině ze sedmdesáti hektarů," říká. Rostlina ukrývající lusky s oválnými sójovými boby je cílem stále většího počtu českých farmářů, osevní plochy této plodiny rostou. Může za to mimo jiné i tlak potravinářů na to, aby plodiny nebyly geneticky modifikované.


Letos sója zabírá podle Českého statistického úřadu přes 14 tisíc hektarů, což znamená zvýšení o padesát procent oproti stavu před deseti lety. Navzdory tomu, že je pěstování této teplomilné plodiny původem z Asie komplikované. Naučit se s ní zacházet v českých podmínkách a dosáhnout požadovaných výnosů může trvat i deset let.

Šéfové Agrární komory a Zemědělského svazu připisují nárůst zájmu o sóju kampani, která s touto plodinou zdánlivě nesouvisí. Před několika lety začaly německé mlékárny, které ročně odebírají české mléko za několik miliard korun, vyžadovat označení GMO free (bez geneticky modifikovaných organismů). "To znamená mléko od krav, jež nebyly krmené GMO plodinami," vysvětlil předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

14 tisíc hektarů sóji zaseli letos čeští farmáři. To znamená o 15 procent více než loni a o 50 procent více než před deseti lety.

To některá krmiva pro české krávy, prasata nebo i drůbež, do kterých se přidává sója kvůli vysokému obsahu bílkovin, nesplňovala. Většina této plodiny se do Česka dováží, kromě jiných zemí i ze Spojených států, kde bylo loni podle datového serveru Statista 94 procent vypěstované sóji GMO.

"Čeští producenti mléka se proto začali obracet na domácí zdroje a velmi pečlivě si vybírali, aby v krmivu pro krávy nebyly GMO plodiny," doplnil prezident Agrární komory Jan Doležal. Dovoz sójových bobů i takzvaných sójových pokrutin z USA tak v posledních letech výrazně klesl, oseté plochy v Česku se naopak rozšiřují.

Kromě odbytu u výrobců krmiv pro zvířata má sója pro české farmáře i další výhody. Setí i sklizeň připadá na jinou dobu než ostatní. "Seju ji od konce dubna do poloviny května a sklízím v září až říjnu," říká farmář Koutek s tím, že i proto si sóju vybral. "Uvolní mi to ruce v době sklizně řepky a pšenice," dodává. S tím, že to jsou jedny z nejpěstovanějších plodin v Česku a sklízejí se v letních měsících.

Ministerstvo zemědělství připisuje větší zájem o pěstování sóji v Česku také zvýšené poptávce v potravinářství. "Zejména kvůli nárůstu počtu vegetariánů," uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

Podle agrárního analytika Petra Havla však směřuje většina české sóji na výrobu krmiv pro zvířata. To je i případ výrobce krmiv, společnosti Primagra z koncernu Agrofert, která se do pěstování sóji před několika lety také pustila. Tato firma a několik dalších z koncernu letos zasely sóju na více než 750 hektarech.

Další nárůst polí se sójou v Česku není v příštích letech tak jistý. V letech 2017 až 2019 osevní plocha mírně klesla, což odborníci připisují střídání plodin a také novým pravidlům pro pěstitele. Kvůli nařízení EU výrazně ubylo přípravků na ošetřování rostlin, které mohou farmáři používat. Problémem mohou být do budoucna podle hlasů z trhu také nedostatečné zpracovatelské kapacity v Česku.

Autorka: Barbora Pánková

Zdroj: Ihned.cz


Přečteno: 694x