Trápí vás choroby rostlin? Nemoc zjistíte na webu i pomocí aplikace

Sdílejte článek
Trápí vás choroby rostlin? Nemoc zjistíte na webu i pomocí aplikace

Je jaro a už se sází alespoň do skleníků. Pro každého zahrádkáře je nejhorší, když zjistí, že je jeho úroda ohrožená některou z chorob rostlin a veškerá práce by mohla přijít vniveč. Abyste mohli včas adekvátně zasáhnout, pomohou vám chytré aplikace, které umí nemoci rozeznat. S jedním z podobných nápadů přišli dva vysokoškoláci, studenti informatiky z Brna, kteří se začali sami sebe ptát, zda by nešlo pěstování ve skleníku zautomatizovat a dát rostlinám optimální podmínky k růstu.


Tak vznikl takzvaný Chytrý skleník Sensorie s prvky automatizace větrání i zavlažování (psali jsme zde). Jenže přednost skleníku v prodloužení pěstební sezony a dřívější úrody se obecně se tak trochu mstí v tom, že se v něm rychleji šíří choroby rostlin.

A tak bylo nutné vymyslet systém, který by dokázal odhalit nemoci v raném stádiu a zachránit tak zbytek úrody.

První metody spočívaly v nahrání obrázku na web. Pomocí neuronové sítě se snímek analyzoval a systém se pokusil pomocí srovnání s ukázkovými snímky určit druh choroby.

U každé nemoci byla úspěšnost jiná. Například u rajčat se dosáhlo úspěšnosti až 94 %, u okurek nebo paprik se zjistilo, že k dosažení podobné úspěšnosti jsou třeba k určení choroby tři obrázky.

Proto tvůrci přistoupili ke kroku, který je možná komplikovanější, ale pro pěstitele spolehlivější. Tedy vnést do řetězce lidský faktor. 

Je možné zaplatit si drobnou částku a obrázků se ujme kvalifikovaný rostlinolékař, který určí diagnózu naprosto spolehlivě. A když už člověk zná diagnózu, je snadné určit způsob léčby. Podobně, jako když nesete sporné houbové úlovky do mykologické poradny.

Jde to i pomocí aplikace v mobilu

Senzorie není jediná společnost, kterou nemoci rostlin trápí. Například Basf Digital Farming prostřednictvím firmy Xarvio nabízí aplikaci Scouting, kterou vyvinula pro agronomy stejně jako pro soukromé zemědělce, aby jim pomohla identifikovat problémy na polích. 

Stáhnout si ji můžete do mobilu zcela zdarma, pro operační systém Android ji najdete zdejablíčkáři ji stáhnou zde.

Tvůrci tvrdí, že u více než 50 plodin lze identifikovat 400 různých chorob a poškození škůdci, což zahrnuje i choroby ovoce a zeleniny. Mimo to lze identifikovat více než 240 tříd plevelů. 

Šikovná pro mnohé může být i funkce Radar. Choroby rostlin se mohou šířit z jednoho pole na druhé v závislosti na povětrnostních podmínkách. Funkce Radar umožňuje sledovat výsledky průzkumů ostatních uživatelů komunity Xarvio a získávat o nich oznámení.

Pro zahrádkáře to stačí, pro zemědělce je určena aplikace Field Manager, která je ve vyšší verzích Pro a Premium placená, ale umožňuje kompletní správu hospodaření na farmě. Umí tedy nejen rozpoznání chorob, ale i identifikaci plevelů nebo klasifikaci škůdců.

Je určena do terénu, ale problémy jsou stále stejné: úspěšnost rozpoznání záleží na tom, jak dobře se rostlina vyfotí a v jakém světle, což v terénu není vždy dobře možné. Ne každý farmář nosí v kapse bílou kancelářskou čtvrtku, kterou by bylo možné využít jako podklad. Naráží se tu na stejný problém, kvůli kterému zvolili v Sensorii možnost „lidské analýzy“.

Za zmínku stojí i aplikace Choroby rostlin. Není to nástroj, který by se pokoušel najít nemoc u konkrétní rostliny, ale spíš encyklopedie chorob. Takže si najdete rostlinu a vyhledáte si nejobvyklejší nemoci, kterými může trpět. A podle obrázku můžete příznaky porovnat s vlastní napadenou rostlinou.

Autor: Marek Burza

Zdroj: Idnes.cz


Přečteno: 857x