Poslanci: Novela mysliveckého zákona se možná nestihne do voleb projednat

Sdílejte článek
Poslanci: Novela mysliveckého zákona se možná nestihne do voleb projednat

Novelu mysliveckého zákona možná Sněmovna nestihne projednat do letošních parlamentních voleb. Nezměnil by se tak systém mysliveckého hospodaření a nadále by vznikaly škody způsobené přemnoženou zvěří. Obávají se toho opoziční poslanci, kteří to uvedli na dnešním jednání sněmovního zemědělského výboru. Novela má za cíl bránit škodám způsobovaných vysokou zvěří a má také například elektronizovat mysliveckou evidenci. V pátek se poslanci novele věnovali, projednávání ale přerušili ve třetím čtení. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) včera poslancům řekl, že jde o problém sněmovní, nikoliv ministerský. Poslanec David Pražák (ANO) uvedl, že některé pozměňovací návrhy k novele mohly ohrozit mysliveckou činnost.

O novele chtěli včera na výboru mluvit hlavně pirátský poslanec a kandidát na ministra zemědělství Radek Holomčík a bývalý ministr Petr Bendl (ODS). „Hledali jsme způsob, jak ten zákon rychle projednat. Asi chcete status quo – myslivecký zákon už prostě neprojednat, ale to je špatně,“ řekl koaličním poslancům Bendl. Podle něj tak vznikají a stále budou vznikat miliardové škody, které působí přemnožená zvěř na lesních porostech a nic se s tím nebude dělat.

Podle opozice se vládní koalice už zbavila hlavního důvodu, proč novelu předkládala. Na začátku června totiž prošla sněmovnou novela zákona o invazních druzích, kde poslanci zrušili dosud neúčinnou změnu mysliveckého zákona, podle níž by mimo jiné úřady rozhodovaly každý rok jednotlivě zhruba o 5800 plánech mysliveckého hospodaření. „Systém kontroly se podařilo vyndat a teď už je to vlastně status quo. Ale to znamená další vyhozené miliardy. Ale to musíte vědět a mne mrzí, že je vám to jedno,“ vyčetl poslancům Bendl.

Sněmovní rozhodnutí o neprojednání novely zákona kritizovaly v tomto týdnu ve společné tiskové zprávě také Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, Český svaz ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA, Spolek vlastníků honebních pozemků, Svaz vlastníků půdy a Spolek pro obnovu venkova ČR.

„Poslanci hnutí ANO, ČSSD, SPD a komunistů se minulý týden snažili vrátit zákon o myslivosti zpět do druhého čtení, což by ale fakticky znamenalo, že vzhledem k obrovskému množství dalších projednávaných zákonů a blížícímu se konci volebního období by se tento zákon již nestihl schválit. Fakticky by se tak promarnila šance na přijetí velmi naléhavých legislativních úprav, které naše krajina a lesy potřebují. Bohužel ale nejde o nic nového - opět převažuje zakonzervování zájmů určité části myslivecké lobby na udržení účelových ustanovení tohoto zákona před respektem k legitimním zájmům vlastníků lesů, zemědělců, kteří dál zbytečně ponesou náklady na miliardové škody na svých majetcích způsobené přemnoženou zvěří,“ uvedl předseda ASZ Jaroslav Šebek.

Zemědělský výbor už dříve v novele zákona nesouhlasil se zmenšováním výměry vlastních honiteb ze současných 500 na 250 hektarů, poslanci výboru naopak dali hlasy pro určování plánů lovu podle škod na porostech, což byl návrh Holomčíka. Vládní novela zákona tuto změnu měla upravit.

Zdroj: ČTK

 


Přečteno: 444x