Mikuláš Peksa: Promarnili jsme šanci opravdu zlepšit zemědělství

Sdílejte článek
Mikuláš Peksa: Promarnili jsme šanci opravdu zlepšit zemědělství

Promarněná šance. Tak hodnotím historickou reformu společné zemědělské politiky (SZP), kterou včera schválil Evropský parlament. Reforma dostatečně nechrání krajinu před velkoprůmyslovým plundrováním a do velké míry se drží stávajících postupů. I když reforma obsahuje i řadu pozitivních návrhů, celkově jde spíše na ruku velkým zemědělským agrokoncernům.

Navrhovali jsme opatření na ochranu krajiny, podporu drobných farmářů a lidský přístup k hospodářským zvířatům na evropských farmách, ale naše návrhy nebyly zohledněny. V těchto podmínkách jsme nemohli s klidným svědomím podpořit přilévání dalších peněz českých i dalších evropských daňových poplatníků do tohoto systému. Tato reforma společná zemědělská politika EU byla ušita velkou koalicí eurolidovců, eurosocialistů a Babišovy frakce Renew Europe na míru pro velké agrokoncerny prosazující průmyslový přísup k zemědělství.

Reforma je nedostatečná i co se týče ochrany klimatu. Naše návrhy směřovaly k tomu, aby byla zemědělská půda dostatečně chráněna proti velkoprůmyslovému plundrování a aby zemědělci používali udržitelné postupy práce. Tohle se bohužel do schválené podoby politiky nedostalo a je to ostuda, protože největší výdajová částka evropského rozpočtu pořád nezohledňuje to, že jsme v klimatické krizi.

Cílem reformy mělo být zajištění spravedlivého rozdělování podpory Evropské unie pro malé a střední zemědělské podniky. Část přímých plateb bude určena také mladým zemědělcům. Konečné rozhodnutí je na členském státě. Pokud místní vláda bude chtít, nebudou mít ta opatření dopad. Takže jsem rád, že ministrem zemědělství už nebude Miroslav Toman a premiérem Andrej Babiš - oba byli silně napojeni na velké zemědělské podniky, ta reforma je jako ušitá jejich obchodním zájmům.

Nová reforma zemědělské politiky vstoupí v platnost v roce 2023.

Autor: Mikuláš Peksa

Přečteno: 56x