Na přechodných platbách vyplatí stát zemědělcům 550 milionů Kč

ČTK
Sdílejte článek
Na přechodných platbách vyplatí stát zemědělcům 550 milionů Kč

Stát přerozdělí na přechodných vnitrostátních podporách pro zemědělce 550 milionů korun. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo zemědělství. Loni byla suma zhruba o osm milionů Kč nižší.

Peníze získají zemědělci na hektar zemědělské půdy, dále pak pěstitelé chmele a škrobových brambor a chovatelé přežvýkavců, krav bez tržní produkce mléka a ovcí či koz. "Přechodné vnitrostátní podpory v takzvaných nových členských státech, mezi které patří i Česká republika, slouží k dorovnání vybraných komodit, které byly zjednodušením plateb v systému jednotné platby na plochu zemědělské půdy znevýhodněny oproti plnému systému přímých podpor v původních, tzv. starých členských zemích Evropské unie," vysvětlil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

Všechny sazby se meziročně mírně zvýšily, například u ovcí a koz šlo o zvýšení o 4,7 korun na velkou dobytčí jednotku, letos tak sazba činí 45,77 Kč.

Přechodné vnitrostátní dotace jsou pouze jedněmi z mnoha podpor, které stát zemědělcům vyplácí. Například na tzv. citlivé komodity vyplatí letos stát více než tři miliardy korun, loni mělo jít o 3,5 mld. Kč. Důvodem poklesu sazeb je podle ministerstva pohyb kurzu koruny proti euru a snížení rozpočtových peněz z přímých plateb na projekty v evropském programu rozvoji venkova.

Hlavní platba na plochu, tzv. SAPS, bude zhruba o 310 korun nižší než loni, její výše bude 3331,7 Kč/ha. Ročně se na ní vyplatí přes 12 miliard korun. Stejně jako loni a předloni se budou vyplácet zálohy na hlavní platbu v 70procentní výši celkové platby.

Loni podle údajů Českého statistického úřadu činily dotace na výrobu 32,8 miliardy korun, předloni to bylo o 1,9 miliardy Kč více.

Přečteno: 103x