Vláda v demisi zvýšila příspěvky pro lesníky o miliardy Kč

ČTK
Sdílejte článek
Vláda v demisi zvýšila příspěvky pro lesníky o miliardy Kč

Stát zvýší příspěvky pro lesníky. Od příštího roku by měli získat o 1,6 miliardy Kč více z rozpočtu ministerstva zemědělství a od roku 2023 pak o 2,9 miliardy Kč více. Píše se to v předkládací zprávě k nařízení, které dnes schválila vláda v demisi.

Většina peněz, které by měly jít navíc na zvyšování příspěvku na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů do 40 let věku, pak zaplatí Evropská unie z Národního plánu obnovy. Letos je možné čerpat na tuto činnost z plánu skoro tři miliardy Kč, stejně jako v roce příštím, v roce 2023 pak 2,56 miliardy Kč.

Ministerstvo navrhlo, aby se zvýšila sazba na ekologické a k přírodě šetrné technologie o 126 milionů Kč ročně, sazba na obnovu lesů do 40 let věku by se pak měla zvýšit o 1,6 miliardy Kč. Na podporu ukládání klestí na hromady a valy s jeho ponecháním k zetlení by mělo jít nově 836 milionů Kč. Na doplnění feromonových odparníků do bariérových lapačů by nyní mělo jít nově o 12 milionů korun více.

Pro firmy hospodařící ve státních lesích, zejména pak pro podnik Lesy ČR, bude příspěvek omezený na zhruba 750 milionů Kč v příštím roce, v roce 2023 pak půjde o 1,13 miliardy Kč.

Vlastníci lesů již nyní dostávají příspěvky, například na kompenzace za propad cen dříví za loňský rok zažádali o 11,5 miliardy Kč. Stát jim přerozdělí zhruba třetinu této sumy. Vlastníci už dříve uvedli, že podpora je nedostatečná.

Ministerstvo v říjnu uvedlo, že dosud na zmírnění kalamity poskytlo 9,3 miliardy korun. S tímto kolem podpory kompenzací za nízké ceny pak půjde o zhruba 13 miliard Kč.

Škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou porostů loni dosáhly 44 miliard korun, odhadl v únoru think tank Czech forest. Kůrovec podle něj loni napadl 35 až 40 milionů metrů krychlových dřeva. Současná výše podpory je tak podle Sdružení vlastníků obecných a soukromých lesů ČR (SVOL) nedostatečná, organizace požadovala jenom pro nestátní vlastníky lesů 6,7 miliardy korun. Získala polovinu, ale i pro státní vlastníky. Státnímu podniku Lesy ČR patří zhruba polovina lesů v republice.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) těžba dříví loni v Česku dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se tak zvýšila o 9,7 procenta, uvedl ČSÚ na konci května. Těžba roste každoročně od roku 2013.

Přečteno: 113x