ASZ ČR je koordinátorem nového mezinárodního projektu ON-FARM

Zdeněk GiormaniZdeněk Giormani
Sdílejte článek
ASZ ČR je koordinátorem nového mezinárodního projektu ON-FARM

Nový mezinárodní projekt ON-FARM, jehož je Asociace soukromého zemědělství ČR koordinátorem, se zabývá problematikou prvovýroby, zpracování farmářských produktů na farmách a jejich prodeje ze dvora. Hlavním cílem projektu, který je zaměřen na malé a střední farmy, je vytvoření vzdělávacích materiálů s ukázkami inspirativních příkladů v oblasti zpracování produkce přímo na farmě, které mohou farmáři následně využít v praxi. Ve dnech 31. 1. - 1. 2. 2022 proběhlo první online setkání partnerů tohoto projektu, a to z České republiky, Německa, Itálie, Španělska, Belgie a Nizozemí.

V rámci globalizace dává většina spotřebitelů stále přednost nákupům v národních či nadnárodních hyper/supermarketech, kde lze nakoupit produkty či jejich přebytky ze všech koutů světa. Zákazník si zvykl na skutečnost, že maso, ovoce a zelenina nebo dokonce i sušenky a nápoje cestují tisíce kilometrů, než se dostanou na stůl.

Na druhou stranu se chování spotřebitelů mění a vyvíjí, a ti čím dál tím více přemýšlí nad tím, co nakupují a začínají si uvědomovat neudržitelnost tohoto procesu. Proto roste poptávka po lokální produkci společně s tlakem na bezpečnost a kvalitu potravin, což zvyšuje poptávku po místních zemědělských produktech i jejich celkovou kupní sílu. To registrují i obchodní řetězce a zahrnují do svých marketingových kampaní slova jako tržnice, čerstvost, BIO koutek, farmářský… Každopádně trendem je rostoucí obliba nákupů např. na farmářských trzích či rovnou u konkrétního farmáře, tzv. ze dvora.

Podpora farmářů na cestě k jejich vlastní produkci vede nejen k udržení dlouhodobé stability farmy, ale pomáhá i jednotlivým zemím udržovat potravinovou bezpečnost. Jde ale i o podporu zdravé krajiny a biodiverzity.  

Cílem tohoto projektu je naučit místní a regionální farmáře v evropských zemích, jak zahájit proces výroby na farmě, jak oslovit širší spektrum zákazníků, vybudovat si a udržet stabilní klientelu. Poradit, jak dodat svým výrobkům přidanou hodnotu tak, aby byly atraktivní, a omezit závislost farmy na prodeji primárních surovin zemědělským konglomerátům k následnému zpracování. ON-FARM si klade za cíl zvýšit počet přímých prodejů z farem, tzv. „z farmy na vidličku“ a podporovat tak ekologickou cestu zemědělské produkce.

Složení projektového konsorcia:

  • Asociace soukromého zemědělství České republiky, ASZ ČR, Česká republika (koordinátor)
  • Institut für Ländliche Strukturforschung an der Goethe-Universität Frankfurt, Německo
  • On Projects Advising, Španělsko
  • Conseil Européen des Jeunes Agriculteurs, CEJA, Belgie
  • Confederazione Italiana Agricoltori Toscana, CIA, Itálie
  • Stichting Slow Food Youth Network, Nizozemí

ON FARM_logo     Financováno EU

Přečteno: 451x