Chybí muži, odešli bojovat. Příliv uprchlíků zemědělství výrazně nepomohl

Forum24.cz
Sdílejte článek
Chybí muži, odešli bojovat. Příliv uprchlíků zemědělství výrazně nepomohl

Více než 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny už v ČR našlo práci. Jde především o pozice uklízeček, práce ve skladech, nebo v menším měřítku ve stavebnictví. Obor, ve kterém v ČR tradičně Ukrajinci hojně působí, zemědělství, však uprchlíci příliš neposílili. Spíše naopak, řada Ukrajinců odešla.

Ukrajinci v tuzemském zemědělství dlouhodobě vypomáhají například v ovocnářství nebo zelinářství, v oborech náročných na objem ruční práce. „Bohužel současný stav je spíše opačný. Místy sice nějací lidé v zemědělství přibyli, ale celkově je to naopak. V zemědělství jsou potřební spíše muži a ti naopak odešli bojovat. Příchozí uprchlíci jsou většinou starší lidé nebo ženy a matky s dětmi, kteří nemají tak velké uplatnění v zemědělství,“ vysvětlil pro deník FORUM 24 Jaroslav Šebek, šéf Asociace soukromého zemědělství.

Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud 345.200 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 73 procent dospělých. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují.

„Ukrajinští uprchlíci nejčastěji nastupují na pozice ve výrobě, stavebnictví, službách nebo třeba v dopravě. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva práce. Podle něj nejvíce příchozích pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Kromě padesáti tisíc již pracujících uprchlíků si dalších bezmála 8 tisíc lidí prchajících před putinovou válkou práci hledá a je v evidenci zájemců či uchazečů o zaměstnání.

Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že vízum získalo kolem 215.000 dospělých nad 18 let. Z nich je téměř 160.000 žen. Do Česka přicházely hlavně matky s dětmi. „V porovnání s jinými evropskými zeměmi je 50.000 pracujících skutečně vysoké číslo,“ zhodnotil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je důležité, že se daří zaplnit dlouho neobsazená místa. Kdo u nás pracovat chce, zaměstnání si určitě najde. To stále platí,“ dodal ministr Jurečka.

Autor: Michal Závada

Přečteno: 325x