Setkání mezinárodního konsorcia projektu AGRIWATER v kyperské Larnace

Sdílejte článek
Setkání mezinárodního konsorcia projektu AGRIWATER v kyperské Larnace

V květnu se po více než půl roce opět setkali partneři projektu AGRIWATER: Inovativní a udržitelné způsoby zadržování vody v zemědělské krajině, který je koordinován ASZ ČR. Místem dvoudenního jednání, jež proběhlo v hybridním formátu, bylo kyperské město Larnaca.

První den byl zasvěcen představení a debatě nad aktuálním stavem výstupů projektu. Vzhledem k tomu, že projekt končí již na podzim tohoto roku, jednalo se zejména o finální kroky v realizaci vzdělávacích materiálů, tvorbě propagačních materiálů projektu (stručná publikace zejména pro jednání se státní správou, propagační videa, newslettery atd.) a samozřejmě také finální úpravy, vzhled a překlady bezplatné online vzdělávací platformy. Rovněž byl naplánován termín závěrečného setkání partnerů v Bruselu, který jsme se rozhodli spojit i s menší konferencí pro zástupce naší cílové skupiny na evropské úrovni.

Jak je již v našich projektech obvyklé, druhý den jednání jsme mohli využít k plánované návštěvě kyperské farmy To Pervoli vzdálené přibližně 35 km od města Larnaca. Majitel hospodářství Charis Christoforou nás provedl po farmě, která se zaměřuje zejména na 100% ekologickou produkci oliv a olivového olej, horského čaje a bylinek. Charis se s námi podělil o zkušenosti s opatřeními, která na farmě zavedl, aby zlepšil místní komplikované podmínky s nedostatkem vody. V případě farmy To Pervoli se jednalo zejména o zavedení kapkové závlahy, členění terénu a systém příkopů/svejlů pro mechanické zadržení vody a také další opatření zlepšující kvalitu a složení půdy například pravidelným testováním složení půdy či maximalizaci biodiverzity na farmě. Byla to velmi milá, ale především přínosná návštěva, za jejíž realizaci děkujeme našemu partnerovi – kyperskému zemědělskému výzkumnému ústavu (ARI).

Přečteno: 413x